Vaata järgi: kuidas innovatsiooni abil depressiooniravi parandada

Vaata järgi: kuidas innovatsiooni abil depressiooniravi parandada

Connected Health klaster korraldas koostöös Janssen Eesti (Johnson&Johnson) ja värske idufirma TheraSynciga veebiseminari, kus oli teemaks depressiooniravi ja selle parendamine läbi innovatsiooni. Ürituse vastu oli väga suur huvi ja seminari kandis üle ka Postimehe terviseportaal.

Kuigi depressioon on enamasti ravitav, ei ole selle terviklik ravi paraku kättesaadav kõigile abivajajatele. Teema teaduspõhiseks lahkamiseks olid aruteluringi kaasatud vaimse tervise spetsialistid, arstid, riigi ja kohalike omavalitsuste esindajad, patsiendid ja nende lähedased. Vastuseid otsiti küsimustele: mida kujutab endast tõhus depressiooniravi, millised on peamised takistused selle rakendamiseks ning mida saab tehnoloogia nende lahendamiseks ära teha?

Sissejuhatuse tegi Connected Health klastri ja Tehnopoli tervisetehnoloogia valdkonna juht Piret Hirv, kes tunnistas, et osalejate hulk võttis teda sõnatuks ja suur huvi näitab, kuivõrd oluline teema see on. „Tegeleme iga päev küsimusega, kuidas toetada innovatsiooni tervise valdkonnas. Seda ei saa teha üksinda, selleks on vaja kõiki osapooli – terviseteenuse osutajaid, ravimifirmasid, avalikku sektorit, idufirmasid, patsiente – ja klastris on nad kõik esindatud,“ rääkis Piret Hirv.

Janssen Eesti innovatsioonijuht Kairi Kontkar tegi ülevaate kevadel toimunud töötoast, kus oli samuti teemaks depressiooniravi ja kaardistati selle valdkonna suurimad murekohad. Lisaks tõi ta välja, et nii kevadise kui ka praeguse ürituse üheks eesmärgiks oli tõhustada koostööd erinevate osapoolte vahel ja hea meel on selle üle, et koosloomeprotsess on kenasti tööle läinud ja jätkub.

Eesti Haigekassa depressiooni raviteekonna projektijuht ja kliiniline psühholoog René Randver rääkis depressioonipatsiendi raviteekonnast Eestis ja raviteekonna üldistest probleemidest. Ta tõi välja, et probleemide leevendamiseks tuleks muuhulgas tõsta ühiskonnas vaimse tervise alaseid teadmisi ja eneseabioskusi; toetada tööandjaid ja arendada töötervishoiusüsteemi; arendada esmatasandi vaimse tervise alast võimekust varajase diagnoosimise, ravi alustamise ja seisundi jälgimise toetamiseks.

Üldarst ja idufirma TheraSync üks asutajatest, Ann Leen Mahhov, rääkis ühe persoona näitel depressiooni põdeva patsiendi raviteekonnast, mis illustreeris ilmekalt seda, milliste probleemidega vaimse tervise probleemide küüsis olevad inimesed reaalselt kokku puutuvad. Ta tutvustas ka TheraSynci lahendust, mis on just suunatud vaimse tervise muredega patsientidele.

Jätkutegevustena toimuvad jaanuari jooksul teemapõhised virtuaalsed töötoad ning osalemine on registreerimiseks avatud aadressil https://therasync.eu/tegevused

“TheraSynci tegevused väärivad esiletõstmist, et rõhutada veelgi enam, kuidas valdkonna arengu aluseks saab olla vaid koostöö,” ütles vaimse tervise valdkonna innovaator Kadri Haljas, kes tegi seminarist kokkuvõtte. “Ainult nii saavad sündida mõjusad innovatsioonid, mida oleks juba kohe täna vaja. Kuigi inimeste vajadused on kasvanud, jäävad traditsioonilised teenused paljuski kättesaamatuks või ei leita neid täna lihtsalt üles.”

Üritust korraldasid Janssen Eesti, Teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Connected Health klaster, Mental Health Innovation Hub ja TheraSync.

Arutelu saab järelvaadata teadus- ja ärilinnaku Tehnopol Facebooki kanalil:
 

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega