22.11.2022
Tulevane tippinnovaator, anna endast märku!
Kas sind iseloomustab soov teha midagi uut ja enneolematut? Kas tahaksid luua oma sektoris trende, mille järgi joonduvad kõik teised? Kas julged riskida ja teha asju teistmoodi? Kui vastasid vähemalt kahele küsimusele jaatavalt, siis usume, et Sinus on tippinnovaatori potentsiaali.
Turbulentsetest aegadest suudavad edukalt läbi tulla innovaatilised ettevõtted, kes oskavad kiiresti muutuvates oludes teha õigeid valikuid, piiratud ressursside ja teadmistega, võtta riske ja kohaneda uute oludega. Tulevikukindlaks ettevõtteks saab väga edukalt kasvada läbi kogemuste, õigete teadmiste omandamise, vajalike innovatsioonitööriistade kasutamise ja pideva katsetamise kaudu. Seepärast olemegi kokku pannud maailmatasemel arenguprogrammi, mille käigus kümme ambitsioonikat ettevõtet saavad võimaluse Eesti ja välismaiste innovatsioonigurude ning mentorite toel välja töötada oma ettevõtte innovatsioonistrateegia ning valmistuda järgmiseks innovatsiooni arenguhüppeks.
Tehnopoli äriarendusjuhi ning programmi ühe kokkupanija Martin Goroško sõnul on Tehnopoli eesmärgiks toetada maailmamuutvat innovatsiooni ja tippinnovaatorite programm on selles selgelt teerajajaks. Ta tõi välja kolm põhjust, miks programm on Eestis ainulaadne:
1. Lähtutakse konkreetse ettevõtte vajadustest. Ettevõtted saavad programmi vältel innovatsiooniprotsesse kiiresti läbi proovida ja ehitada uusi ärimudeleid, tooteid või teenuseid, avada uusi kliendisegmente või turgusid, leida uusi koostööpartnereid plaanide elluviimiseks ning töötada koos tipptasemel mentorite ja coach´idega, et luua ettevõttesse innovaatilist mõtlemist ja uuenduste kiiret elluviimist toetav kultuur. Programmi jooksul valmib kõigil osalejatel terviklik innovatsioonistrateegia ja koostatakse tegevusplaan selle elluviimiseks.
2. Käegakatsutav tulemus. Programm on üles ehitatud arendussprintidena, kus innovatsioonistrateegia ja innovaatiliste lahenduste loomine ning elluviimine toimub kontsentreeritult ja kiiresti. Ettevõtted ei pea teooria najal üksi tegutsema, vaid õpitakse üheskoos proovides ja katsetades. Arendussprintidena saab läbi teha kõik innovatsioonisuunad, tulemusi analüüsida, nendest õppida ja seeläbi just enda ettevõttele sobiva lahenduseni jõuda.
3. Maailmatasemel koolitajad ja mentorid. See võib kõlada klišeena, aga tippinnovaatorid õpivad programmis oma valdkonna tõeliste superstaaride käe all. Kaasa löövad tipp-innovatsiooniagentuurid Business Models Inc. ja Eicorn AB, kes on töötanud ka Sony, Boschi, IKEA, AstraZeneca innovatsioonistrateegiatega. Lisaks sellele osalevad programmis väga tugeva praktilise pagasiga mentorid ja coach´id, kes pakuvad globaalset vaadet ning kogemusi töötamisest maailma tippettevõtetega nagu Heineken, Philip Morris ja Volvo.
Mida tippinnovaatorite programm ettevõttele annab?
Tippinnovaatorite programmi annab võimaluse ettevõtte äripotentsiaal täielikult avada ja samal ajal luua ka mõnus innovatsioonikultuur.
“Innovatsioon pole asi iseeneses, vaid baasalus, millele ettevõtte kultuur on rajatud. See peitub igas tegevuses alates 3D-prinditud vidinast, mis kiirendab protsesse kaks korda. Kõik inimesed on kaasatud, pole eraldi innotiimi,” nagu kirjeldas üks ettevõtja EASi poolt tippinnovaatorite programmi arendusprotsessis läbiviidud intervjuu käigus.
Innovatsiooni luuakse ja see jääb suurema tõenäosusega ellu, kui innovatsioon on osa ettevõtte mõttelaadist. Üksi muudatusi juhtida ja ellu kutsuda on riskantne, eriti kui puudub varasem innovatsioonijuhtimise kogemus ja strateegia innovatsioonitegevuste rakendamiseks. Programmis saab seda teha kontrollitud ja juhitud keskkonnas, kus läbikukkumisoht on väike. Kõik programmis omandatu ja tehtu saab ettevõttes päriselt kasutusele võtta – olgu selleks siis innovatsioonistrateegia või tegevusplaan uute ärimudelite loomiseks. Kaotada pole midagi, võita aga palju – saadav kasu on konkreetne ja mõõdetav.
Millised ettevõtted on oodatud osalema?
Programmiga on oodatud liituma ettevõtted, kes soovivad oma innovatsioonivõimekust kasvatada ja muuta innovatsioon osaks oma ettevõtte DNA-st. Osalejalt oodatakse:
- arusaama, et innovatsioon on tõhusaim tulevikukindluse garantii,
- selget sihti suurte eesmärkide ja kasvuplaanide poole,
- tahet ja pealehakkamist innovatsioonistrateegia ja tegevusplaani väljatöötamiseks.
Tehnilise poole pealt on nõutud, et ettevõttel peab olema vähemalt kümme töötajat ja majandusaasta netokäive vähemalt 300 000 eurot. Kandideerivatel ettevõtetel tuleks mõelda läbi ka oma suutlikkus tulla programmi kolme osalejaga ning läbida 8-kuuline programm täies mahus. Ehkki programm on intensiivne ja koormus osalejatele üksjagu suur, tehakse programmi käigus tegelikult tööd, mida tuleks ettevõtetel nagunii ära teha, et turbulentsetest aegadest edukana läbi minna.
Kui sinus süttis innovatsioonisäde, siis täida kandideerimisankeet EASi kodulehel. Ettevõtted, kes vastavad ettenähtud tingimustele, kutsutakse esmalt virtuaalsele 20- minutilisele vestlusele. Programmi valitakse osalema kümme tugevaima ambitsiooniga ettevõtet, kes 2023. aasta jaanuaris enda tulevikku muutma asuvad.