Tervisekogukonna Kärajad 2022
NB! YouTube’is on salvestusel juures ka ajatemplid, et oleks kergem konkreetse ettekande juurde liikuda. Vajuta siia ja vaata kärajate salvestust YouTube’is!
Millises suunas liiguvad uue põlvkonna tervise infosüsteemid ja kuidas võimaldada neile ligipääs ning liidestumine? Kuidas tuua tervisesüsteemid meie igapäevaellu, toetamaks ja arendamaks sellega inimeste heaolu ja tervist? Kuidas saavutada tulemusi erinevate sidusrühmade koostöös ja täielikult kasutada terviseandmete potentsiaali? Neile ja paljudele teistele küsimustele otsime vastuseid tervisekogukonna mõttetalgutel, mis toimuvad juba 15. septembril.
E-riigina on meil võimalused tervisealaste andmete teiseseks rakendamiseks, et täiustada seonduvaid süsteeme ja valdkondi ning luua suuremat väärtust lõppkasutajale. Arutame üheskoos, kuidas seda teha. Tule räägi ning mõtle kaasa, ikka selleks, et luua toimiv ja kõigi osapoolte huvidega arvestav keskkond!
ASUKOHT JA KELLAAEG
Üritus toimub kaunis Padise Mõisas, Harjumaal ja veebis siin samal lehel. Koguneme mõisas vahemikus kella 9.00–10.00, saabujaid ootab hommikukohv ja suupisted. Sisukas päevaprogramm lõpeb orienteeruvalt kell 17, misjärel ootab kohapeal osalejaid ühine õhtusöök, et nautida seltskonda, arutada mõtteid ja võrgustuda.
PÄEVAKAVA
- 9.00–10.00 Kogunemine, hommikukohv
- 10.05–10.15 Avasõnad, tervise- ja tööministri Peep Petersoni tervitus
- 10.15–10.45 upTIS – uue põlvkonna tervise infosüsteem. Hetkeseis, võimalused ja väljakutsed, edasised arengusuunad. Kalle Killar, Sotsiaalministeerium
- 10.45–11.30 How can SNOMED CT open new opportunities for companies, medical experts and scientists in the health and care sector? Ian Green, SNOMED
- 11.30–11.50 Sirutuspaus
- 11.50–12.20 OpenEHR – mis asi see ikkagi on ja kas mulle on seda vaja? Igor Bossenko, Kodality
- 12.20–13.05 Get ready for the future needs in healthcare today and become vendor neutral. Practical usecase from Better.Care. Anže Droljc, Better.Care.
- 13.05–13.35 Terviseandmed avaliku hüve teenistuses. Terje Peetso, Põhja-Eesti Regionaalhaigla
- 13.35–14.20 Kuidas luua väärtust ja tagada andmete kasutamine tervises ja hoolekandes? Nele Nisu, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium
- 14.20–14.40 Sirutuspaus
- 14.40–15.10 Koosvõimeline ja koos arenev alusraamistik e-tervises. Millised on vajalikud eeldused peale hea tahte. Viljar Pallo, TEHIK
- 15.10–15.40 Nõusoleku andmine terviseandmete taaskasutamiseks: mis (paganama) tegurid inimest mõjutada võiksid? Tanel Mällo, Cybernetica AS
- 15.40–16.10 Kuidas kasutada terviseandmeid ennetustöös teaduspõhiselt. Praktiline näide – Elsavie kõhutervise platvorm. Priit Lumi, Elsavie
- 16.10–16.55 Diskussioon: Kuidas saavutada tulemusi erinevate sidusrühmade koostöös ja täielikult kasutada terviseandmete potentsiaali?
- 16.55–17.00 Lõppsõnad
- 17.30–… Ühine õhtusöök
- 18.15 Bussid väljuvad Tallinnasse ja Tartusse
Päeva modereedib Kristin Parts (SpeakSmart).
ESINEJAD
Viljar Pallo on Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuses upTIS (uue põlvkonna tervise infosüsteem) teenuse juht. Ta on puutunud tervise infosüsteemi arendamise ja upTIS arengutega kokku alates 2015. aastast.
Igor Bossenko on kogenud peaarhitekt infotehnoloogia ja teenuste valdkonnas. Igori oskuste hulka kuuluvad laialdaselt kättesaadavate rakenduste projekteerimine ning tarkvaraarendus ja -operatsioonid.
Terje Peetso on Regionaalhaigla juhatuse liige, muuhulgas vastutab ta ka haigla teadus- ja arendustegevuse eest.
Anže Droljc on töötanud rahvusvaheliste tervishoiu- ja hooldusteenuste pakkujatega enam kui 15 aastat. Ta keskendub nende vajaduste ja ülesannete mõistmisele, et tagada õige lähenemisviis digitaliseerimisteekonnale.
Nele Labi roll Sotsiaalministeeriumis on panna tervise, sotsiaal- ja töövaldkond rohkem ühte jalga astuma. Parim viis selleks on vaadata teenuseid inimese poolelt ja seeläbi kaotada barjääre ja luua uusi väärtusi.
Priit Lumi on ettevõtja, coach ja endine tippteaduskeskuse. Kärajatel jagab ta tervisetehnoloogia ettevõtte Elsavie ehitamise valu ja võlu. Elsavie on maailmatasemel teaduskeskusest välja kasvanud kõhutervise ettevõte.
Katrina Laks on maailma esimese digitaalse peavalukliiniku Migrevention tegevjuht ja kaasasutaja. Katrina asutas Migreventioni, et anda enam kui miljardile migreeni all kannatavale inimesele võimalus võtta kontroll oma tervise üle ja taastada oma elukvaliteet. Katrina püüd luua innovatsiooni tervisehoius on aidanud Migreventionil saada üheks kiiremini kasvavaks tervisetehnoloogia ettevõtteks Baltikumis.
Ian Green on viimased kümme aastat töötanud SNOMED Internationalis erinevatel ametikohtadel. Iani praeguste ülesannete hulka kuuluvad Euroopa kliendisuhete ja kliinilise tegevuse juhtimine ning erilise tähelepanu all on SNOMED CT suutlikkuse arendamine, et toetada genoomika arengut kogu maailmas.
Nele Nisu on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi andmete taaskasutuse programmijuht. Kõik senised õigusloomelised tegevused on olnud peaasjalikult seotud andmekogude, andmevahetuste ja juurdepääsuõigustega. Edaspidi on fookuses andmelaod, privaatsustehnoloogiad, erinevate ELi määruste üldraamistik (andmehalduse määrus, andmemäärus, terviseandmeruum jne).
Kalle Killar omab pikaajalist kogemust avalikus sektoris, kus on juhtinud erinevaid valdkondi alates strateegilisest planeerimisest kuni e-teenuste arendamiseni. Hetkel juhib Kalle uue põlvkonna tervise infosüsteemi arendamist.
Tanel Mällo on Cybernetica ASi teadur. Tema uurimistöö keskendub sellele, kuidas inimene tunnetab ja mõistab digisfääri ning oma positsiooni selles. Tal on kogemus erinevatest digiühiskonna projektidest ja organisatsioonidest Eesti, Soome ja üle-Euroopalisel tasandil.
Karmen Mesila on noor tudeng, kes käib tööl ning püüab elada tervislikult, kuid üle kümne aasta on ta võidelnud migreeniga. Kaks aastat tagasi hakkas Karmen kasutama Migreventioni äppi, mis on andnud suure tõuke tema tervenemise suunas.
Kristin Parts on SpeakSmarti moderaator, kes tänu üle 10 aastasele väitluskogemusele on oskuslik argumenteeritud aruteludele suunaja. Lisaks töötab Kristin ka SpeakSmart argumenteerimisoskuste koolitajana.
Eelregistreerimine kuni 8. septembrini.
Osalustasu: teadus- ja ärilinnaku Tehnopol ja Connected Health klastri liikmetele ning partneritele ja üliõpilastele on üritus tasuta, teistele pääse 125 €+km. Küsimuste korral kirjutage julgelt connectedhealth@tehnopol.ee.
Kohtumiseni!
Kärajaid korraldab teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhitav Connected Health klaster. Klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse. Klastri tegevusi kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.