Tehnopoli tervisetehnoloogia valdkonna juht Merilin Varsamaa valiti ainsa eestlasena WHO nõuandvasse kogusse

Tehnopoli tervisetehnoloogia valdkonna juht Merilin Varsamaa valiti ainsa eestlasena WHO nõuandvasse kogusse

Tehnopoli tervisetehnoloogia valdkonnajuht Merilin Varsamaa valiti Eestist ainsa valdkondliku eksperdina Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) rahvatervise innovatsiooni nõuandvasse kogusse. Kokku valiti nõuandvasse kogusse 15 oma valdkonna tipptegijat üle maailma. 

WHO Euroopa regioon seisab silmitsi tõsiste terviseprobleemidega – ülemaailmselt levivad nakkushaigused (koroonaviirus, influentsa), kroonilised haigused (südamehaigused, kasvajad, diabeet, rasvumus), vaimse tervise probleemid (depressioon, ärevus), lisaks multimorbiidsete haiguste kogum, sh vananev rahvastik, tervishoiuteenuste kättesaadavus, ebavõrdsus jm. Samas on piirkonnal – eriti tehnoloogia lipulaeval Eestil – väga tugev ja suuresti realiseerimata innovatsiooni potentsiaal, mille edukas sildamine teaduslike läbimurretega võiks pakkuda mitmetele tervisevaldkonna probleemidele lahendusi. Rahvatervise arendamise põhifookuseks on toetada inimese tervist, ennetada haigusi ja suurendada tervisekasvatust, mille alused luuakse riigisiseselt koostöös erinevate osapooltega ning rakendatakse piiriüleselt koos EL-i partneritega. 

Rahvatervise innovatsiooni tehniline nõuandev kogu jagab WHO-le ekspertarvamusi ja soovitusi, kuidas suunata innovatsiooni arendamist rahvatervise sektoris. Nende ekspertiis on võtmetähtsusega Euroopa kriitiliste terviseprobleemide lahendamisel, teenuste parendamisel, poliitikate kujundamisel ja rahvatervise võimekuse suurendamisel. Nõuandva kogu liikmeks olemine suurendab ka võimalust, et Eestis arendatud lahendused aitavad leevendada globaalselt levinud probleeme.   

Tehnopoli tervisetehnoloogia valdkonnajuhi Merilin Varsamaa sõnul edendab nõuandev kogu piiriülest koostööd ja toetab maailmamuutvate tehnoloogiate arendamist. „Rahvatervise areng on esmane prioriteet, millesse panustada, sest terviseinnovatsioon kajastub otseselt inimeste heaolus, pikendab tervena elatud eluaastaid, panustab majanduskasvu ning täisväärtusliku elukeskkonna loomisesse. Näen suurt potentsiaali tehnoloogia rakendamises ja just seetõttu soovin esindada Eesti ökosüsteemi partnerite vaadet nõuandvas kogus. Sellest lähtub ka WHO tervis igas poliitikas (Health in all policies) strateegia, mis tähendab, et teiste valdkondade poliitika kujundamisel ja elluviimisel arvestatakse selle maksimaalset mõju tervisele,” lisas Varsamaa.  

Kasutades ära rahvatervise innovatsiooni mitmekesist maastikku, mis hõlmab sotsiaalseid, teaduslikke ja tehnoloogilisi edusamme ning poliitilisi reforme, töötab nõuandev kogu tervikliku ja jätkusuutliku innovatsiooni ökosüsteemi loomise nimel, mis vastab WHO Euroopa regiooni elanikkonna muutuvatele rahvatervise vajadustele. 

Nõuandvasse kogusse valiti lisaks Eestile eksperte Saksamaalt, Iirimaalt, Usbekistanist, USAst, Iisraelist, Belgiast, Kasahstanist, Bulgaariast, Slovakkiast, Prantsusmaalt, Aserbaidžaanist, Rootsist. Esimene kohtumine toimub 28. novembril ning nõukogu liikmed täidavad oma rolli vähemalt järgnevad kaks aastat.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega