27.06.2022
Tehnopoli terviseklastri liige Fitlap areneb kasutajate toel ja soovib jõuda USA turule
Eestlaste seas populaarne Fitlap on kliendi andmetega kohanev virtuaalne toitumiskava, mis aitab kaalu langetada ja õpetab tervislikult toituma. Lisaks toitumiskavale pakub lahendus ka ostunimekirja koostamise ja eesmärkide seadmise võimalust. Alates sellest kevadest on Fitlap ka Tehnopoli juhitud Connected Health klastri liige.
Fitlapil on tänaseks üle 230 000 liituja üle Eesti – sh on ka need, kes on lahendust kasvõi mõne päeva katsetanud. Üle maailma on neil kasutajaid 300 000 ringis. Fitlap on saadaval nii inglise, soome kui ka vene keeles. „Eestis muutus Fitlap kohe populaarseks, aga välisturgudel pole meid veel selline edu saatnud,” tunnistas Fitlapi asutaja René Laane.
Hetkel on välisturgudest fookus USA-l. Laane sõnul teevad nad USA turu jaoks oma toitumiskava veidi ümber – mingi osa retsepte antakse kasutajatele ette, aga pigem loodavad nad, et kasutajad hakkavad ise sisu looma. „Kliendid saavad ise retsepte koostada, kuid enne teistele klientidele avaldamist, vaatame me üle, et need oleksid tervislikud ja meie nõuetele vastavad, et retseptid koosneksid sobivatest toiduainetest ja oleksid tasakaalus,” rääkis Laane.
Platvorm sai loodud isiklikust vajadusest
René Laane rääkis, et esialgu polnud sugugi plaanis pakkuda toitumisnõustamise teenust. Aga isikliku vajaduse tõttu mõistis ta, et nii Eestis kui ka rahvusvahelisel turul on just midagi sellist puudu. „Valmistusin võistlusteks ja tahtsin kaalus juurde võtta, et teha Eesti rekord raskekaalus rinnalt surumises. Vaatasin erinevaid toitumiskavasid ega leidnud midagi sellist, mida oleks võimalik jätkusuutlikult ja pikaajaliselt kasutada, sest enamasti oli neis ainult umbes kümme erinevat retsepti,” rääkis Laane.
Kuna ta ise käis samal ajal ka internetiturunduse kursustel, siis tegi ta tuttavale treenerile/toitumisnõustajale ettepaneku luua uus toitumisnõustamist pakkuv platvorm. Sellest koostööst sündis veebileht kaalustalla.ee, mida võib pidada Fitlapi eelkäijaks. Esialgu laeti üles 50-60 retsepti, mida oli juba oluliselt rohkem kui konkurentidel.
2015. aastal sündis Fitlap. Antud lahenduse võlu peitub selles, et see pakub kasutajale palju enamat kui pelgalt retsepte. Näiteks on võimalik retseptides toiduaineid asendada, vahetusvõimalusi on väga palju, ja süsteem arvutab ise õiged kogused välja. Kasutajal on võimalik luua oma retsepte, mis oleksid talle harjumuspärased ja samas ka tervislikud.
Lisaks saab kasutaja valida retseptide vahel, mis on just temale sobilikud. Selleks arvestab platvorm inimese kehakaalu, eesmärke, sugu jm andmeid. Lisaks arvestab platvorm ka sellega, kas inimene on laktoosi- või gluteenitalumatu või tal on diabeet.
Triipkoodi skaneerimise võimalus ja tasandite süsteem
Fitlapi kasutajatele on loodud Facebooki toetusgrupp, kuhu kuulub tänaseks üle 30 000 liikme. Toetusgrupp, mille liikmed teevad tihti ettepanekuid uute funktsioonide osas, aitab just sellist platvormi arendada, mida kliendid ootavad. Gruppi on võimalik kasutada ka testgrupina uute arenduste katsetamiseks. „Meil on olnud mitmeid funktsioone, mida testrühm on katsetanud ja mis pole hiljem live’i jõudnud, samas on väga palju ideid ka ellu viidud,” sõnas Laane.
„Sisuliselt funktsioneerib see grupp ka klienditoena, sest pikemaajalised kasutajad vastavad ise uute tulijate küsimustele ja meie ei peagi alati sekkuma,” nentis Laane. Nad on toetusgrupis läbi viinud küsitlusi, millele on vaid mõne tunniga saanud tuhandeid vastuseid.
Platvormi kasutajad on aastate jooksul kirjutanud ka tuhandeid blogipostitusi, kus nad räägivad oma õnnestumistest ja läbikukkumistest. See lisab asjale inimliku nüansi ja nende postitused on Laane sõnul väga populaarsed olnud.
Üks uuemaid arendusi on see, et nüüd on võimalik Fitlapi rakenduses ka triipkoode skaneerida. Tänu sellele saavad kasutajad skaneerida sisse uusi toiduaineid ja neid oma menüüsse lisada.
Plaanisolevatest arendustest rääkides tõi Laane välja tasemete süsteemi, mis peagi live’i jõuab. Igal kasutajal on kindel tase ja teatud asju tehes on võimalik punkte koguda ning järgmisele tasemele jõuda. Uue tasemega kaasnevad erinevad boonused.
Klastriga liitus Fitlap seetõttu, et olla tervisevaldkonnas toimuvaga kursis. „Tegeleme sellega, et inimesed püsiksid terved, seega ma leidsin, et vajalik oleks olla selles infoväljas,” nentis Laane. Lisaks sellele soovivad nad teiste klastri liikmetega tutvuda ja võimalikke koostöökohti leida.
Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhitav Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse. Klastri tegevusi kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.