Tehnikaülikooli teadlased asuvad võitlusesse ohtlike bakteritega

Tehnikaülikooli teadlased asuvad võitlusesse ohtlike bakteritega

Tallinna Tehnikaülikoolis  on käsil teadustöö, mille eesmärk on luua platvorm ja välja töötada tester, et avastada ohtlikke baktereid olukordades, kus inimelud on ohus, ligipääs suurtele laborikompleksidele raskendatud, kuid ajafaktor ülioluline.

Uurimisteema juhi, Thomas Johann Seebecki elektroonikainstituudi prof. Toomas Rangi sõnul on välisoludest tingitud uued või korduvad bakteriaalsed ohud selle sajandi suur väljakutse. Kui neile pole võimalik kiirelt reageerida, on ohus inimelud ning võivad tekkida epideemiad.

„Tegelikult saab baktereid küll juba täna testida, sest tsütomeetrilised meetodid lubavad määrata rakkude parameetreid nagu rakkude arv, nende morfoloogia. Kaasaegsed tsütomeetrid on aga suure läbilaskevõimega statsionaarsed ja kallid mõõtevahendid, mille kasutamine võib põhjustada olulisi viivitusi bakterite testimisel kriisipiirkondades, kus tavaliselt on infrastruktuurile piiratud ligipääs,“ selgitab prof Rang.

Tehnikaülikooli meeskonnal on lahendus terendamas: käsil on uurimis- ja arendustöö, et välja töötada kontseptsioon ja platvorm mobiilsete voolutsütomeetrite loomiseks. „See põhineb vedeliku tilkade voolumehaanikal ning optiliste mõõtesignaalide avastamisel ning töötlemisel. Saadud tulemused edastatakse operatiivkeskusesse,“ lisab prof Rang. 

Uurimisgrupi töö tulemusena tekib võimekus bakteriaalse välianalüüsi automatiseeritud täistsükliga uuringuteks ning tulemuste töötlemiseks. Ühtlasi plaanitakse jõuda prototüübi ehk testri loomiseni: „Mobiilne, miniatuurne ning piisavalt täpne tester on mõeldud ohtlike bakterite avastamiseks olukordades, kus ligipääs suurtele kesksetele laborikompleksidele on raskendatud, kuid ajafaktor on ülioluline,“ tutvustab prof Rang.

„Tallinna Tehnikaülikool on Connected Health Klastri pikaajaline liige ja hea näide sellest, kuidas teadus jõuab  praktilistes elus ülivajalike lahendusteni. Klastri võrgustik on igati sobilik oluliste teadussaavutuste levikule kaasaaitamiseks ning meie ühine püüdlus on, et sellised innovatiivseid lahendusi tervisevaldkonnas veelgi sünniks ning rakendust leiaks,“ lisas Connected Health klastri juht Piret Hirv.

 

Tallinna Tehnikaülikool sai ETAg personaalse uurimisgrupi grandi taotlusele „CogniFlow-Cyte: kognitiivne kiiplaborsüsteem automatiseeritud voolutsütomeetria tarbeks“.

 

 

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega