18.06.2018
Talsinki aitas Eesti ja Soome startup-kogukondi üksteisele lähemale tuua
Reedel, 15. juunil toimus Eesti Kaubandus-Tööstuskojas Talsinki Metropolitan Incubation projekti lõpuüritus, mis kolme aasta jooksul on edendanud Eesti-Soome ühisettevõtete loomist ning ettevõtete, ärimentorite ja inkubaatorite koostööd.
“Tallinna ja Helsingi vahelisel koostööl on tänaseks pikk ajalugu. Linnadevaheline lähedus on lihtsustanud piiriülest majanduskoostööd ning uued projektid näitavad seda, et Talsinki on aidanud kaasa praeguse momentumi loomisele, mis annab tõuke uute rahvusvaheliste startuppide loomisele ja piiriüleste investeeringute kaasamisele,” ütles Tehnopol Startup Inkubaatori juht Martin Goroško.
Talsinki tulevik: virtuaalsild?
Reedel toimuval lõpuüritusel võetakse kokku viimase paari aasta praktilised tulemused ja arutletakse lähemalt Tallinna-Helsingi järgmiste koostöövõimaluste üle. Kaugema tuleviku, kaksiklinnade arendamise ideed toetab ka ürituse peaesineja Ralf-Martin Soe, kes kaitses hiljuti oma väitekirja Eesti-Soome digitaalse koostöö võimalikkusest.
Tehnopoli ja Tallinna Loomeinkubaatori iduettevõtted on tänu Talsinki projektile osalenud erinevatel ideede esitlemise üritustel ja saanud võimaluse olla väljas rahvusvahelistel konverentsidel. Tänavu märtsis Pitch Finlandi üritusel saja investori ees esinenud Hoopy on Talsinki projekti kaudu leidnud näiteks kasulikke kontakte lähemalt ja kaugemalt. “Tänu Talsinki projektile oleme saanud endale globaalse kontaktivõrgustiku, koostööpartnerid Soomest, meeskonnaliikme Hiinast ning potentsiaalse investori Silicon Valley-st,” ütles Hoopy tegevjuht Maiko Arras, kelle startup aitab vanematel reguleerida laste nutitelefoni kasutamist.
Talsinki – rohkem kui tunnel
Uute ja digitaalsete majandusmudelite tugevuse näiteks on Eestis aina edukamad iduettevõtted, kes arvestavad juba esimesest päevast globaalse turu võimalustega, aga eelistavad toote või teenuse edukust testida koduturul või selle lähedal.
“Eesti iduettevõtetest on Talsinki projektist leidnud tuge mitmed Tehnopoli ja Tallinna Loomeinkubaatori kliendid, kelle puhul võiks Soome olla üks esimesi sihtturge, kuhu laieneda,” ütles Tallinna Loomeinkubaatori projektijuht Kadri Karma.
Nii ongi kolme aasta jooksul osalenud Tallinna Teaduspargi Tehnopol, Tallinna Loomeinkubaatori, Laurea Rakenduskõrgkooli, Edela-Soome Rakenduskõrgkooli ja Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni toel Eesti-Soome startupid kaht riiki ja linna ühendavatel üritustel ja koolitustel, mille kaudu leidsid rahastuse või töötaja naaberriigist mitmed startupid.