26.10.2022
Tallinna Tehnikakõrgkooli sotsiaaltöö tudengid tutvuvad innovaatiliste lahendustega Heaolutehnoloogiate laboris
Connected Health klastriga liitunud Tallinna Tehnikakõrgkoolil toimub lisaks Tallinnale õppetöö ka Lääne-Virumaal Mõdrikul, kus Teenusmajanduse instituudis on sotsiaaltöö õpilastele loodud Heaolutehnoloogiate labor. Käisime eelmisel nädalal Mõdrikul külas ja muuhulgas saime lähemalt tutvuda Heaolutehnoloogiate labori võimalustega.
Heaolutehnoloogiate labor on loodud sotsiaaltöö õppekava juurde, et võimaldada sotsiaaltöö üliõpilastel õppida tundma nii heaolu toetavaid tehnoloogilisi võimalusi kui ka erinevaid innovaatilisi tehnoloogiaid töö paremaks korraldamiseks ja juhtimiseks sotsiaalvaldkonnas. Laborisse on koondatud innovaatilised tehnoloogiad, mida juba täna Eesti sotsiaaltöö maastikul kasutatakse, aga ka need, mida võiks tulevikus kasutusele võtta. Sotsiaaltöö eriala õpilased omandavad teadmised ja oskused nende vahendite kasutamiseks aines “Innovaatilised tehnoloogiad sotsiaaltöös ja hoolekandes”. Oluline on aga jälgida – ja seda rõhutatakse ka tudengitele –, et tehnoloogia ei asendaks inimlikku kontakti, see on ainult toetav vahend.
Laboril on kolm suunda: eakad ja nende jälgimine ning turvalisus; heaolutehnoloogiad ja vaimse tervise toetamine; sotsiaaltöö õppesuund ehk tudengitele antakse võimalus laboris harjutada. Labori demokoolitusi pakutakse ka sotsiaalvaldkonna asutuste töötajatele ja teistele huvilistele.
Eakad, nende jälgimine ja turvalisus
Näiteks on laboris olemas spetsiaalselt eakatele disainitud voodi, mille nimeks on „Vanakeste voodi“ (parempoolsel pildil). Voodil on ümarad servad, et eakad ja dementsusega patsiendid endale liiga ei teeks. Voodi peatsisse saab panna eaka jaoks olulise pildi, mis meenutab talle näiteks tema lapsepõlve või mõnda helgemat hetke. Voodi ees on puutetundlik matt, mis annab aimu eaka liikumisest. Voodis on olemas ka uneandur ja laboris üldiselt saab aktiveerida ka ukseanduri, mida saavad kasutada näiteks hooldekodud ja mis annab märku, kui eakas liigub ruumist välja.
Laboris on olemas ka robotkass ja -koer – sotsiaaltöö õppekava juhi Helen Kooli sõnul on taolised kasutusel juba mõnes hooldekodus ning need on eakate seas populaarsed. Muide, robotkass lööb nurru ja ajab karvu täpselt nagu elus kass! Väga populaarne abivahend on ka unerobot, mis laseb õrnalt muusikat ja imiteerib kindla rütmiga hingamist. Kuna inimese organism kohaneb selle järgi, keda ta parajasti kaisutab või kes kaisutab teda, siis soodustab uneroboti süles hoidmine rahunemist ning uinumist. Mobiilirakenduse abil on võimalik uneroboti hingamisrütmi muuta.
Robot Pepper (vasakpoolsel pildil) on maailma esimene sotsiaalne humanoidrobot, mis tunneb ära nägusid ja inimese põhilisi emotsioone. Pepper võib näiteks eakatega vestelda ja nendega mänge mängida. Taolisi roboteid saab kasutada tööstuses, kaubanduses, haiglates, teadusuuringutes, sotsiaalhoolekandes ja ka hariduses.
Heaolutehnoloogiad, vaimse tervise toetamine
Heaolutehnoloogiate ja vaimse tervise parendamiseks laboris kasutusel olevad seadmed omavad Helen Kooli kinnitusel ka mõõdetavat raviefekti. Näiteks Healbed – Haapsalu Neuroloogilises Rehablitatsioonikeskuses välja töötatud heliravi voodi, mille abil saab leevendada erinevaid lihaspingeid ja ka emotsionaalseid pingeid. Healbedi ühe kuuri (st 10 korra) mõju võib kesta koguni 2 aastat.
Lähemalt saab tutvuda ka valgusravi võimalustega – valgusravi seade alandab vererõhku ja ennetab sesoonset depressiooni. Seda kasutatakse sageli ka autoimmuunsete seisundite puhul ja operatsioonijärgselt. Valgusravi abil on võimalik leevendada närvijuurte põletikku ja teha ka iluravi. Valgusteraapia pole täna sotsiaalvaldkonnas veel kuigi populaarne, ent võiks oluliselt toetada näiteks eakate heaolu hoolekandeasutustes.
Sotsiaalvaldkonnas on väga pingeline töö ja selles valdkonnas tegutsedes ei tohi kindlasti ära unustada ka enda ning oma vaimse tervise eest hoolitseda. Laboris asuv mugav massaažitool (parempoolsel pildil, taustal Healbed) ongi mõeldud selleks, et tudengid saaksid lõõgastuda.
Sotsiaaltöö õpe
Teenusmajanduse instituudi sotsiaaltöö eriala lõpetab igal aastal 50-60 tudengit. Selleks, et tudengite vaimset tervist senisest enam toetada, on nüüd instituudis olemas ka üliõpilaste nõustaja. Sotsiaaltöö on väga keerukas eriala, kus õpingute jooksul puudutatakse enamikke ühiskonnas valusaid teemasid, sotsiaalprobleeme, vägivalda ja muud, seetõttu on oluline õppijaid selles protsessis toetada.
Õppetöö jaoks arendatakse parajasti virtuaalreaalsuse osa. Virtuaalreaalsuse abil on võimalik õppijatel kogeda olukordi, mida nad muidu õpingute jooksul ei näeks, harjutada kodukülastuste dokumenteerimist ja palju muud. Samuti saaks virtuaalreaalsust rakendada ka patsientide puhul – näiteks voodihaiged patsiendid saaksid vaadata päikeseloojangut.
Juba töötatakse selle kallal, et sisse seada järgmine laboriruum, mis peaks valmima selle aasta lõpuks.
Klastriga koostöös plaanitakse korraldada ühiseid üritusi ja häkatone, kus tudengid saaksid osaleda – see aitaks tõhustada koostööd Tallinna ja Mõdriku vahel.