Tervisekogukonna Kärajad 2020 – Kaugteenused
- 08.09.2020
- 10:00
- -
- 08.09.2020
- 15:00
Teadus- ja ärilinnak Tehnopol, seminariruum Veenus, Akadeemia tee 21/1
Kaugteenuste rakendamine tervishoius on endiselt teravalt päevakorral. Kuigi keerulised ajad on näidanud kaugteenuste olulisust, siis endiselt on lahendamata mitmed võtmeteemad ning vastamist ootavad olulised küsimused: milline on riigi roll kaugteenuste rakendamisel? Kes maksab teenuse eest? Kes ja kuidas pääseb ligi terviseandmetele teenuste arendamiseks? Kellest võtta eeskuju kaugteenuste rakendamisel? Nendele olulistele küsimustele leiame Kärajatel üheskoos vastuseid.
ASUKOHT JA KELLAAEG
Üritus toimub aadressil Akadeemia tee 21/1, teaduspargi Tehnopol Veenuse auditooriumis. Ruum asub esimesel korrusel ja jääb hoonesse sisenedes paremat kätt.
Alustame üritusega kell 9.30 ja sisukas päevaprogramm lõppeb orienteeruvalt kell 15. Jälgi üritust videosilla vahendusel Tehnopoli Youtube’is või Facebookis!
PÄEVAKAVA
Ürituse moderaator: Neeme Raud
9:30-10:00 Kogunemine & hommikukohv, demoala külastus
10:00-10:15 „Eesti tervishoiuklaster kaugteenuste arendaja ja eksportijana”, Piret Hirv, Connected Health Klaster, Tallinna Teaduspark Tehnopol
10:15-10:20 Ministri videotervitus
10:20-10:40 “Kaugteenuste kasutuselevõtu ja tulemuslikkuse eeldused”, Kalle Killar, Sotsiaalministeerium
10:40-11:00 “Kaugteenused eriarstiabis – Fertilitase kogemus”, Ivo Saarma, Fertilitas
11:00-11:30 „Mida tervisekassa teeb, et kaugteenused Eesti tervisesüsteemi jõuaksid”, Kitty Kubo, Haigekassa
11:30-12:00 Paus, demoala külastus (Dermtest, MinuDoc, CureAssist, heBA, Isikustatud perearsti nõuandeliin, Cognuse kõneravi, Viveohealth)
12:00-12:30 “Parim praktika Taanist, Karen Lindegaard”, Welfare Tech Cluster
12:30-12:55 “Riigi plaanid, kuidas tuua digitervis inimesele lähemale – patsiendiportaali eelanalüüs ja nõusolekuteenuse tutvustus”, Anneli Laansoo, Sotsiaalministeerium
12:55-13:20 “Nõusolekuteenuse loomine ning plaanid tervishoiusektoris”,Sander Randorg, Riigi Infosüsteemide Amet
13:20-13:40 Praktiline kasutaja, Margus Annuk „Kaugteenus esmatasandi meditsiinis – MinuDoc näitel“
13:40-14:10 “Kaugvastuvõtu mõju hindamine – kuidas ja milleks?” Maarja-Liis Elland, TalTech
14:10-15:00 Lõpusõnad, lõunapaus, demoala külastus
ESINEJAD
Neeme Raud
Neeme Raud on pikajalise kogemusega rahvusvaheline ajakirjanik, kes on modereerinud mitmeid üritusi, juhtinud saateid ja omab oma produktsioonifirmat. Neeme valikul sai otsustavaks see, et tema terav ajakirjaniku taip ja hea eneseväljendus muudab kärajad sidusaks ja veelgi sisulisemaks. Valdkonna välise tegijana ärgitab ta võtma vaatenurka, mis lõppkliendi kõige keskmesse seab.
Kalle Killar
Sotsiaalministeeriumi asekantsler e-teenuste ja innovatsiooni alal, kelle südameasjaks sündmuspõhised, inimkesksed koosvõimelised e-teenused.
Ivo Saarma, Fertilitas
Ivo Saarma on praktiseerinud günekoloogina 33 aastat nii Eestis kui Soomes. Alates 1993. aastast on tas erahaigla Fertilitas juhataja, spetsialiseerunud eeskätt günekoloogilisele kirurgiale. Dr Saarma on Eesti Naistearstide Seltsi president ja Eesti Eratervishoiuasutuste Liidu juhatuse liige.
Maarja-Liis Elland, TalTech
Maarja-Liis Elland (MSc) on TalTech külalisteadurina osalenud kaugvastuvõtu teemaliste juhiste väljatöötamisel. Aastast 2014 on ta juhtinud tervishoiumaastikul erinevates kooslustes digitervise projekte – põhiteemadeks terviseinfost arusaamine, dementsus ja insult.
Karen Lindegaard, Welfare Tech Cluster
Alates aastast 2012 on Karen pühendunud sellele, et arendada Welfare Techi maailmakuulsaks klastriks. 2014, 2016 ja 2019. aastatel pärjati Welfare Tech´i Gold Label of the European Cluster Excellence Initiative (ECEI) auhinnaga. Klastri fookuses on innovatsioon tervisehoiusektoris – tutvustada uuenduslikke tehnoloogilisi lahendusi ja toetada VKE-de arengut tervisetehnoloogia vallas.
Anneli Laansoo, Sotsiaalministeerium
Anneli Laansoo on Sotsiaalministeeriumi nutika arengu toetamise osakonna digitaalvõimekuse arendamise juht ning annab Kärajatel ülevaate nõusolekuteenuse ja patsiendiportaaliga seotud plaanidest.
Sander Randorg, Riigi Infosüsteemide Amet
Sander Randorg tegeleb RIAs isikuandmetega seotud teenuste arendusega, mille eesmärkideks on anda inimesele ülevaade juba toimuvast andmetöötlusest (Andmejälgija) ning varsti ka võimalus andmesaajate ringi üle ise otsustada (Nõusolekuteenus)
Margus Annuk
Margus Annuk (MD, PhD) on tegelenud uute ravimite katsetustega ja infotehnoloogiliste lahenduste väljatöötamisega meditsiinis. Omab kogemust nii praktilises arstitöös kui ka meditsiiniivaldkonna teadustöös.
Kitty Kubo, Haigekassa
Tervisekassa innovatsioonijuht Kitty Kubo on asjatundja, et anda Kärajatel ülevaade sellest, mida on tehtud ja mis on teoksil, et kaugteenused tervishoius saaksid ka Eesti inimestele laiemalt kättesaadavaks.
DEMOALA
Dermtest, Marelle Maiste ja Priit Kruus
Dermtest pakub kõikidele arstidele ja õdedele digitööriistu meditsiiniliste fotode mugavaks käsitlemiseks. Erinevaid meditsiinilisi fotosid on lihtne ja kiire teha, võrrelda, välja otsida, haiguslooga siduda, turvaliselt säilitada ja kolleegiga jagada. Dermtest Pildivaatur on liidestatud 5 Eesti meditsiinitarkvaraga, suurendab ajaefektiivsust ja lihtsustab dokumenteerimist – seda nii väikestes kui suurtes raviasutustes, samuti hooldekodudes ja koduvisiitidel.
MinuDoc, Tauno Siitam
MinuDoc on digilahendus, mis pakub Teie töötajatele võimalust jõuda arstile ning vaimse tervise nõustajani samal päeval mugavalt äpist ja veebist. Meid usaldavad Eesti juhtivad ettevõtted, kelle jaoks on töötajate tervis ning kiire ligipääs tervisenõule oluline – nende seas Elisa, Bolt, Tele2, Kaubamaja jpt. Oleme teostanud juba üle 6000 sessiooni ning meie kliendid on hinnanud pakutava teenuse taset kõrgeimalt (NPS 4.98 / 5st). Meie eelised on mugavus, kiirus, suur suhtluskeelte valik ja soodsus. Koos meie kindlustuspartneritega pakume ka soodsat ravikindlustuse võimalust.
CureAssist, Saurabh Satija
CureAssist on tehisintellekti abil töötav haigla. Olenemata inimese asukohast, võimaldab platvorm tehisintellekti abil hinnata patsiendi tervislikku seisundit – videokonsultatsioonid arstiga, ligipääs nii laborile, apteegile kui ka ennetava hoolduse teenusele.
HeBA, Kadri Tirs
HeBA tervisejuhtimise platvorm teeb innovatsiooni töötervishoius. Pakume mõõdetavaid ja võrreldavaid tulemusi kaasaegse tarkvaralahenduse abil, et aidata tööandjal töötajate tervisesse tehtavad investeeringud ja tervise jälgimise sihipäraseks muuta ja seeläbi kasvatada ettevõtte majanduslikku edukust. Meie eesmärgiks on saavutada koostöös tööandja ja töötajaga kvaliteetne töökeskkond, kus töötajad on terved ja motiveeritud.
Isikustatud perearsti nõuandeliin 1220, Kärt Kukk
1220 perearsti nõuandetelefon töötab 2005.aastast. Alates 01.01.2020 osutatakse ka isikustatud nõustamise teenust – nõuandetelefoni arstil on inimese loal võimalik näha helistaja terviseandmeid, et seeläbi täpsemaid soovitusi anda. Nõu saab erinevate tervisemurede kohta nii anonüümselt kui isikustatult. Pärast eriolukorra lõppu võttis perearsti nõuandetelefon nädalavahetuseti ning riiklikel pühadel ajavahemikul 8-17 üle koroonatestile suunamise, lisaks pikendavad perearstid sel ajal ka hädavajalikke retsepte. Nii saab vähendada EMO koormus ja (kergelt) haigestunud inimene ei pea EMO osakonnas pikki tunde vastuvõttu ootama. Demoalal saab näha isikustatud teenuse protsessi. Kõne alguses tutvustatakse helistajale, kuhu helistati ning seejärel pakutakse võimalused: anonüümseks konsultatsiooniks saab valida üks ja isikustatud konsultatsiooniks valida kaks.
Cognuse kõneravi, Kadri Siibak ja Andres Mellik
Cognuse kõneravi tutvustab enda kolme tehnoloogilist lahendust:
– kõneravi.ee – koostöös logopeedidega loodud interaktiivne harjutuskeskkond kõnehäirete (sh kogeluse) leevendamiseks lastele ja täiskasvanutele/ afaasiapatsientidele. Digitaalne tööriist logopeedile kõneravi mitmekesistamiseks on tänaseks kasutusel juba ligi 300 lasteaias, koolis ja tervishoiuasutuses üle Eesti. Lisatud ka insuldipatsiendi teekonna projekti.
– CoNurse – mobiilsete ja kompaktsete tegevusjuhiste rakendus, mille eesmärgiks on vähendada ravi varieeruvust ning suurendada patsientide turvalisust – samuti sobib uute töötajate väljaõppeks ning tervishoiutöötajate laiapõhjalisemaks toetamiseks
– Hopsti.ee – sotsiaalse tagapinnaga teenusepakkujate ja abivajajate kokkuviimise platvorm, võimestab mitteformaalseid hooldajad ehk hooldatava lähedasi tööturul püsima ning võimestab neid kogukonnas vajalike teenuste pakkumises kaasa lööma.
Viveohealth, Merilin Varsamaa ja Ester Eomois
Viveo on tervisetehnoloogia eestvedaja nii globaalsel kui kohalikul turul. Tegutseme Balti riikides, peatselt ka Soomes ning pakume telemeditsiini platvormi kasutamist arstidele ja patsientidele Indias, Mehhikos ja Lõuna-Ameerikas. Arstid ja patsiendid suhtlevad turvaliselt audio-, videokõne või chati teel. Viveo platvormi abil saab väljastada digiretsepte, saatekirju uuringutele, analüüsidele ja eriarsti vastuvõtule. Tänu Viveo lahendusele saavad nii patsiendid kui ka arstid hoida kokku väärtuslikku aega tagades kiire arstiabi ja hoides ära nakatumine.
Osalustasu: Tehnopoli, Connected Health klastri liikmetele ja partneritele ning üliõpilastele on üritus tasuta, teised saavad lunastada pääsme 125,00 EUR + KM
Kohtumiseni!