12.02.2018
Prototron toetab 2018. aastal teadlasi ja leiutajaid 130 000 euroga
Eesti suurim tehnoloogiliste äriideede rahastu Prototron suurendab oluliselt oma toetussummat ning muudab kandideerimise paidlikumaks. Nutikaid tooteideid saab esitada 15. märtsini.
Swedbanki, Tallinna Tehnikaülikooli ja Tallinna Teaduspark Tehnopoli koostöös 2012. aastal loodud Prototron tähistab tänavu kuuendat tegutsemisaastat kogutoetusega 130 000 eurot, mis jaguneb kevad- ja sügisvooru vahel. Summa pole veel lõplik, sest erasektori suurenenud investeerimis- ja mentorlushuvi tulemusel võib rahastu toetusumma aasta lõpuks veelgi kasvada.
TTÜ ettepanekul on kandideerimisnõuded prototüüpide rahastamiseks muudetud paindlikumaks. Kui siiani oli ülikool keskendunud oma Prototronis osalevatele teadusarendusprojektidele, siis nüüd on TTÜ riskirahastaja rollis – valmis toetama kõigi taotlusvoorudes osalejate äriideid. Tehnikaülikooli teadusprorektor Renno Veinthali sõnul muudab senisest avatum teaduspõhiste äriideede toetamine tootearenduse ja turule sisenemise kättesaadavamaks nii TTÜ liikmeskonnale kui teistele taotlejatele. „Oma ettevõtlusidee elluviimiseks uute kontaktide ning rahastuse saamine on teadlase jaoks erakordne võimalus. Prototron on suurepärane näide era- ja avaliku sektori edukast koostööst. Sellisest koostööst küpsevaid vilju ootabki Eesti majandus ja avalikkus avasüli. Toetust saanud ideedest võrsuvad ärilised edulood kinnitavad, et investeeringud teadus- ja arendustegevusse tasuvad ära“ kinnitab Veinthal lisades, et oma idee võivad esitada nii tudengid, doktorandid, teadurid kui ettevõtjad.
Prototroni nõukogu on suurendanud ka toetuse summat, mida on võimalik ühele tiimile eraldada. Rahastu tegevjuht Jana Pavlenkova sõnul on selle eelduseks, et kõnealune idee on teistest peajagu üle. „Meeskondade vajadus suurema algtoetuse järele on kasvanud, sest tootearendustöö maksumus on samuti oluliselt tõusnud,“ põhjendab Pavlenkova. Prototron peab pidevalt läbirääkimisi uute rahastajate kaasamiseks. Kaasasutajatele lisaks panustavad tänavu Tallinna linn ja Elering.
Rahalise toetuse kõrval on väärtuseks omaette Prototroni mentorite kogemuste ning kontaktvõrgustiku jagamine edukamate taotlejatega. Näiteks kaasneb rahastusega kuuekuuline start-up inkubatsioon Tallinna Teaduspargis Tehnopol ja tasuta õigusabi Hedman Partnersilt. Pavlenkova sõnul on tormilise kiirusega muutuva ärimaailma märksõnadeks täna julgus ja pealehakkamine. “Sageli toob edu just mitmekesisus, nii läheb hästi rahvusvahelistel meeskondadel, kus on esindatud erinevas vanuses ja erinevate kogemustega mehed ja naised,” ütleb Pavlenkova.
Viie aasta jooksul on Prototronist läbi käinud enam kui 2900 idee, mille hulgast on oma tehnoloogiale prototüübi ehitamiseks rahalist tuge saanud 58 meeskonda kogusummas 670 000 eurot. Prototroni toetusel on edukalt turule toonud 24 uut toodet.