17.10.2024
Pärnu innovatsioonikonkursi esimesed edulood näitavad ettevõtete lahenduste vajalikkust
Tehnopol ja Pärnu linn viivad teist aastat ellu Pärnu innovatsioonikonkurssi, mille raames otsitakse lahendusi, mis teeks Pärnu linnaruumi nutikamaks ja kasutajasõbralikumaks. Kui sinu ettevõttel on lahendus, mida sooviksid linnaruumis reaalsete kasutajatega testida, loe lähemalt ja pane oma avaldus teele siin!
Konkursi esimesel aastal said oma lahenduste realiseerimiseks toetust Solintel (20 000 eurot), Seventh Sense (14 700 eurot), Triumf Research (14 000 eurot), Traffest (10 800 eurot) ja Fudloop (3500 eurot). Tänaseks on peaaegu kõik projektid ka edukalt ellu viidud ja kasutajate poolt soojalt vastu võetud.
Seventh Sense’i lahendus aitab nägemisraskustega inimesi linnaruumis
Seventh Sense loob pimedatele ja vaegnägijatele mõeldud innovaatilist tehnoloogiat, mis võimaldab sihtgrupil elada iseseisvamat ja turvalisemat elu. Nende lahenduse peamine komponent on kasutaja poolt kantav seade, mis kogub 3D- ja termokaamerate abil lähiümbruse infot ning edastab seda kasutajale otsaesisele puudutuste kaudu.
Pärnus oli ettevõtte eesmärgiks suurendada pimedate ja vaegnägijate võimalusi avalikus linnaruumis liikumiseks ning edasi arendada oma seadet, et see oleks stabiilne ja omaks kõiki vajalikke funktsioone linnaliikluses testimiseks. Projekt aitas kaasata nägemisraskustega inimesi linnakeskkonda, muutes nende liikumise iseseisvamaks.
Ettevõtte sõnul aitas innovatsioonikonkursil osalemine neil juurde saada väga palju nähtavust Eesti turul. Lisaks alustasid nad koostööd Silmalaekaga, mis on Eesti pimedate abivahendite edasimüüja ja autoriseeritud ettevõte, millel on õigus uusi tehnoloogiaid lisada riiklikku abivahendite nimekirja.
Seventh Sense leiab, et nii riik kui linnavalitsused peavad toetama lahendusi, mis annavad pimedatele võimaluse suhelda välise keskkonnaga sõltumata keskkonna ligipääsetavusest. Nad kiitsid Pärnu linnavalitsust, kes selliseid ettevõtmisi toetab ja julgeb katsetada uusi lahendusi.
Triumf Health toetab nii koolilaste vaimset tervist kui haridustöötajate väljaõpet
Triumf Health arendab digitaalset tervisemängu Triumfland Saga, mis on loodud spetsiaalselt laste vaimse tervise toetamiseks. Lapsed kohtuvad virtuaalses maailmas erinevate tegelastega, lahendavad ülesandeid ja osalevad tegevustes, mis on kavandatud nende emotsionaalse intelligentsuse, enesehinnangu ja toimetulekuoskuse arendamiseks. Mäng on mõeldud lastele vanuses 7-12, et ennetada vaimse tervise probleemide teket.
Pärnus testisid mobiilirakendust lapsed Pärnu Rääma Põhikoolist, Pärnu Tammsaare Koolist ja Pärnu Vanalinna Koolist. Aktiivsetel koolidel on võimalus koostööga ka tuleval õppeaastal jätkata.
Triumf Health plaanib tulevikus saadud kasulike andmete ja info põhjal tegevusi edasi arendada ning laiendada. Nende eesmärgiks on tagada, et võimalikult paljud lapsed saaks kasu Triumfland Saga mängust ja haridustöötajad Heaolu Triumf veebikursusest, ning jätkata oma missiooni vaimse tervise teadlikkuse tõstmisel ja hariduse edendamisel.
Koostööd Pärnu linnaga plaanitakse samuti jätkata, sest esmatähtsad on linnavalitsuse ja koolide koostöökokkulepped, et omavalitsuses tasuta kättesaadav teenus ei jääks kasutamata.
TRAFFEST panustab turvalisemasse linnaruumi
TRAFFESTi eesmärgiks oli testida linnakeskkonnas erinevate liiklejagruppide tuvastamiseks kõige uudsemat ja täpsemat tehnoloogiat – tehisaru poolt treenitud termokaamerat ja uuenduslikku teekattele kuvatavat liiklusmärki.
Kuigi pilootprojekti asukoha valik võttis veidi aega, jõuti lõpuks sobiva lahenduseni Mai tänaval. Projekt viidi täies mahus ellu ja saavutati edukad tulemused kergliiklejate loendamisel, mille täpsust parandati täiendava termokaamera paigaldamisega.
Koostöö Pärnu linnaga oli ettevõtte kinnitusel sujuv ja projekt aitas tõsta linna teenistujate teadlikkust kaasaegsete liiklusloendustehnoloogiate osas, mis toetavad linnaliikuvuse paremat planeerimist. TRAFFEST kavatseb seda lahendust pakkuda ka teistes Eesti linnades ning plaanib laieneda välisturgudele. Innovatsioonikonkurss kiirendas projekti arengut ja andis väärtuslikku tagasisidet tulevikuks.
FudLoopi toidu päästmise lahendus jõudis Pärnusse
FudLoop arendab toidujagamiskappide võrku, et päästa toitu ja suunata see uuesti tarbimisse: läbi toidujagamiskappide kogutakse toitu ja jagatakse seda ümber FudLoopi registreeritud kasutajatele. Pärnu on esimene linn peale Tallinna, kus ettevõte oma lahendust katsetab.
Koostöö linnaga oli sujuv ja kuigi kapile sobiva asukoha leidmine võttis aega, ollakse tulemusega väga rahul. Pärnu linna kasutajad võtsid uue lahenduse ka kiiresti omaks.
FudLoop plaanib oma tegevust Pärnus laiendada ja suurendada päästetud toidu koguseid. Innovatsioonikonkursi kaudu on ettevõte saanud väärtusliku kogemuse, kuidas oma tegevust laiendada, samal ajal toetades Pärnu linna säästlikkuse ja innovatsiooni eesmärke.
Solinteli tänavalgustid muudavad linnaruumi nutikamaks
Solintel arendab nutikaid tänavavalgusteid, mis kasutavad LED-lampe, vertikaalseid päikesepaneele ja spetsiaalselt loodud akusid, mis võimaldavad valgustitel töötada sõltumatult elektrivõrgust ja isegi pilves ilmaga. Valgusteid juhitakse juhtmevaba välisvalgustuse juhtimissüsteemi abil, mis võimaldab integreerida erinevaid nutika linna teenuseid, nagu liikumisandurid, turvakaamerad ja WiFi-võrgud.
Lahendust on lihtne paigaldada ja hooldada, muutes selle atraktiivseks valikuks piirkondades, kus elektrivõrguga ühendamine on keeruline, kallis või kus päikesevalguse jaotus aasta jooksul on väga ebaühtlane ning sajab palju lund. Peale päikesepaneelide paigaldatakse valgustite otsa veel ka tuulegeneraator.
Pärnus on Solinteli projekt hetkel veel lõpetamata. Seni on paigaldatud rannarajooni kergliiklusteele viis nutikat tänavavalgustussüsteemi, mis töötavad täielikult päikese- ja tuulenergia abil.
Kui sinu ettevõtte lahendus panustab samuti linnaruumi paremaks muutmisesse, anna meile endast märku. Oodatud on ettevõtted üle Eesti. Loe lähemalt ja pane avaldus teele!