31.05.2023
NATO DIANA innovatsioonikiirendite juht Deeph Chana külastas Eestit
NATO DIANA innovatsioonikiirendite juht, professor Deeph Chana väisas eelmisel nädalal Eestit, astudes muuhulgas üles idufirmade konverentsil Latitude59 ning külastades teadus- ja ärilinnakut Tehnopol, kus juunis avatakse üks kolmest Euroopas paiknevast DIANA innovatsioonikiirendist.
Lisaks kohtumistele ministeeriumite esindajatega ja TalTechi külastusele, kohtus Deeph Chana Tehnopoli linnakus Eesti testkeskuste juhtidega ning üheskoos allkirjastati vastastikuse mõistmise memorandum. DIANA kiirendiga ühendatakse mitu siinset uute tehnoloogiate testimiskeskkonda: TalTech, Tartu Ülikool, SA CR14 ja Kaitseväe Akadeemia, Sisekaitseakadeemia, Eesti Lennuakadeemia.
Professor Deeph Chanal oli hea meel kohtuda Eesti partneritega ja arutada DIANA peakorteri harukontori avamist Tallinnas. “Mulle avaldab muljet, millise entusiasmi, asjatundlikkuse ja pühendumisega Eestis kõik selle väljakutse nimel töötavad. Üheskoos loome innovatsioonimootori, mis toetab parimaid ja silmatorkavamaid kaksikkasutusega lahendusi üle terve alliansi, mis aitavad lahendada julgeoleku ning kaitsealaseid väljakutseid. Ma ootan väga koostööd Eesti idufirmadega selle eesmärgi saavutamiseks,” sõnas Chana.
DIANA Euroopa peakorteri harukontor avatakse teadus- ja ärilinnakus Tehnopol. “Hindame kõrgelt võimalust kasutada oma teadmisi ja kogemusi NATO DIANA innovatsioonikiirendi käivitamiseks. Maailma muutvate ideedega ettevõtete ja innovatsiooni toetamine on selgelt Tehnopoli ning NATO DIANA ühisosaks,” ütles Tehnopoli tegevjuht Indrek Orav. Tema sõnul on Startup Inkubaatori eesmärgile pühendunud ja tegutsemistahet täis tiim tööd juba alustanud ning esimesed huvitatud iduettevõtete kontaktid on Tehnopoli jõudnud.
NATO DIANA kiirendi Eesti juhi Kadri Tammai sõnul eeldavad palju ettevõtjad, et kuna tegemist on NATO innovatsioonikiirendiga, on kiirendisse kandideerima oodatud vaid kaitsevaldkonna ettevõtteid. “Tegelikkuses on kandideerima oodatud ka tsiviilsektori ettevõtted, kes arendavad tehnoloogiaid, mille kliendid võivad olla nii eraisikud kui teised ettevõtted, kuid tehnoloogiat on võimalik rakendada ka kaitsevaldkonnas,” ütles Tammai.
DIANA innovatsioonikiirendisse kandideerimine avatakse juuni teises pooles. Kiirendisse on oodatud idufirmad, kes arendavad kaksikkasutusega tehnoloogiaid ehk selliseid lahendusi, mida saab kasutada nii militaar- kui tsiviilsektorites. Lahendused jagunevad kolme katusteema alla: energeetika, side ja kommunikatsioon, seire. Täpsem info DIANA kohta: https://www.diana.nato.int/
Eesti kiirendit hakkavad ellu viima Tehnopol Startup Inkubaator koos Tartu Teaduspargi ja ärikiirendiga Startup Wiseguys.
Külaskäigu pildigalerii (autor: Kaitseministeerium): https://flic.kr/s/aHBqjAFhnB