Kosmoseagentuuri äriinkubaator ootab värskeid tehnoloogia- ja kosmosevaldkonna äriideid

Kosmoseagentuuri äriinkubaator ootab värskeid tehnoloogia- ja kosmosevaldkonna äriideid

Kuigi kosmosetehnoloogia võib eemalseisjale tunduda pelutav, on Eesti ettevõtetel võimalusi valdkonnas äri arendada ning edu saavutada. Kuni 8. maini on avatud Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori taotlusvoor, kus on võimalik saada lennukatele ideedele arendustoetust ning luua väärtuslikke rahvusvahelisi kontakte teiste Euroopa kosmoseettevõtega.

Kuigi meist keegi ei mõtle igapäevaselt kosmosest, on alates 1960-ndatest jõuliselt arendatud valdkonnast saanud alguse mitmed tänaseks tavapärased tooted, näiteks juhtmeta kõrvaklapid, kriimustuskindel klaas, kodused veepuhastuslahendused, Memory Foam, päikesepaneelid, toiduainete külmkuivatamine, vaakumpakendid jpm. Samuti on kosmosetehnoloogia meie igapäevane kaaslane kümnete satelliitide kaudu, mis toovad meieni GPS ja navigatsioonirakendused, internetiühenduse, ennustavad ilma, võimaldavad pangaülekandeid, telefonikõnesid ning tele- ja raadioühendusi. 

Kosmosetehnoloogia on üks tehnoloogiavaldkonna ja -ettevõtluse suunanäitaja, mistõttu on selle arendamisest ning toetamisest kasu igale majandusele. Kuigi Eesti ei ole ajalooliselt kosmoseriik, sai Eesti 10 aasta eest Euroopa Kosmoseagentuuri täieõiguslikuks liikmeks ning kaks aastat hiljem lanseeriti Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator ehk ESA BIC Eesti. Kiirendisse on oodatud iduettevõtted, kel on uuenduslikke ideid kosmosetehnoloogiate kasutamiseks või kes arendavad rakendusi uute toodete ja teenuste loomiseks kosmosevälises keskkonnas. 

Igal aastal toetab Euroopa Kosmoseagentuuri äriinkubaator Eestis viit kosmoseidu

ESA BIC Eesti on osa maailma suurimast inkubaatorite võrgustikust, kuhu kuulub 32 kosmose äriinkubaatorit 90 asukohas üle Euroopa. Tänaseks on võrgustik toetanud enam kui 1800 kosmosetehnoloogia iduettevõtte loomist ja arengut. 

Igal aastal toimuva kahe kandideerimisvooru järel võetakse Eesti kiirendisse viis ettevõtet, mis saavad kuni 60 000 eurot osalusvaba rahastust tootearenduseks ja intellektuaalomandi kaitseks, lisaks mentorlust ning äriarenduse tuge.

Nii on 20 aasta jooksul ESA BIC Eesti inkubaatoris osalenud 32 ettevõtet, kus tänaseks töötab enam kui 200 töötajat. Inkubaatorist on hoogu juurde saanud Crystalspace kuukaamerad, mis läkitati NASA missiooniga Kuule, Spaceit pilvepõhine universaalne satelliitide juhtimissüsteem, KappaZetta täppispõllumajandust võimaldav kaugseire lahendus, Hepta Airborne’i andmeanalüüsil põhinev elektriliinide kontrollsüsteem ja mitmed teised silmapaistvad ideed. Möödunud aastal valiti inkubaatoris osalenud Right Step, mis tegeleb luudetervisega kaaluta olekus, esimese Eesti ettevõttena SciSpace CORA Parabolic Flight paraboollendude projekti. Programmi läbinud ettevõtted on kaasanud kokku 58 miljonit euro rahastust ning möödunud aastal ületas neist ühe käive miljoni euro piiri. ESA BIC Eesti inkubaatori konsortsiumisse kuuluvad Tartu Teaduspark, Tehnopol, Tallinna ja Tartu linn, Tartu ülikool ning TalTech. 

Kõige olulisem – rahvusvahelised kontaktid

Tehnopoli süvatehnoloogia valdkonna projektijuhi Kristiina Libe sõnul on kosmosetehnoloogia ettevõtmiste arendustsüklid sarnaselt teiste süvatehnoloogia valdkondadega pikaajalisemad, mis muudab investorite leidmise keerulisemaks ja toetusmehannismid olulisemaks. “Kuigi ESA BICi 60 000-eurone toetus ei pruugi valdkonna kapitalimahukust arvestades tunduda väga suur, on inkubaatoris osalemise kõige olulisem kasutegur võrgustik – osalejatel tekib ligipääs ESA BICi vilistlaste kontaktidele.” Lisaks on programmi läbimine kui kvaliteedimärk, mis aitab väikese Eesti kosmoseettevõtetel üle maailma partnereid leida. “ESA BIC on esimene etapp, kus saab idee ära valideerida, ning seejärel liikuda edasi ESA ja EUSPA poolt pakutavatesse  jätkuprogrammidesse,” julgustab Tartu Teaduspargi kosmose valdkonna juht Sven Lilla. 

Tehnopoli süvatehnoloogia valdkonna projektijuht Kristiina Libe

Konsortsiumi ühe partneri, Tallinna linna ettevõtluskeskuse juhi Jaanus Vahesalu sõnul loob liitumine Euroopa Kosmoseagentuuri kiirendiprogrammiga Eesti ettevõtetele mitmeid võimalusi, pakub ligipääsu maailma tipptasemel teadus- ja tehnoloogiaalasele ekspertiisile ja tarneahelatele ning võimaluse tõsta oma tooteportfelli väärtust kosmosetehnoloogiate rakendamise kaudu. “Kuigi linnakodanikuna tajume seda ehk vähem, on kosmosetehnoloogiad võtmetähtsusega linnade nutikamaks, puhtamaks ja efektiivsemaks muutmisel. Satelliidipõhised andmed võimaldavad näiteks paremat linnaplaneerimist, optimeeritud liikuvust, reaalajas keskkonnajälgimist, turvalisemat elukeskkonda ja jätkusuutlikumat energiahaldust. Need lahendused mitte ainult ei paranda linnade elukvaliteeti, vaid aitavad ka vähendada ressursikasutust ja süsiniku jalajälge,” lisab Vahesalu. 

ESA BIC Eesti programmi läbinutel jätkub vaid kiidusõnu. Inkubaatoris osalenud SkyCorp Tehnologies juhi Marek Alliksoo sõnul oli ESA BIC üle aastate ainus kasulik inkubaator, mis võimaldas arendada ettevõtte IP-portfelli ning esitada oma esimese patendi. “Me ei pidanud end isegi kosmosetehnoloogia ettevõtteks, kuid olime esimene inkubant, kes alustas otse läbirääkimisi Euroopa Kosmoseagentuuriga, võitsime hanke ja arendame koos pideva toega oma ärivaldkondi, võrgustikke ja teadmisi,” jagas Alliksoo oma positiivset kogemust. 

SkyCorp Tehnologies toode

Tihe koostöö välisriikidega

Eesti kosmosevaldkonna väiksust arvestades on kohalikke valdkonna eksperte pigem vähem ning sageli on nad väga hõivatud. Teisalt on Eesti kosmoseidufimade pilk suunatud aga siit kaugemale, peamiselt Ameerika Ühendriikidesse, mistõttu on alustavate ettevõtete toetamisel kõige suurem roll rahvusvahelise kogemusepagasiga ja üleilmse kontaktvõrgustikega mentoritel. 

Üheks programmi välismentoriks on lennunduspiloot ja nüüdseks kosmoselendude vallas NASAga koostööd teinud Shareef Al Romaithi, kelle hinnangul on Eestil head koostöövõimalused ka Araabia Ühendemiraatidega. “Eesti on tuntud oma digilahenduste, küberjulgeoleku ja tehisintellekti (AI) alase pädevuse poolest – need on valdkonnad, mis muutuvad kosmosetehnoloogia kontekstis üha olulisemaks. AÜE seevastu investeerib jõuliselt oma kosmoseprogrammi, kuhu hulka kuuluvad suuremahulised algatused nagu Emirates Mars Mission.”

Romaithi sõnul on heaks koostöö näiteks on Madari Space – AÜE-s tegutsev kosmoseettevõte, mis on loonud partnerluse teadus- ja ärilinnakuga Tehnopol, mille eesmärk on toetada Eesti süvatehnoloogia iduettevõtete rahvusvahelist laienemist, sealhulgas kosmosevaldkonnas. 

Millised trendid mõjutavad kosmosevaldkonna arengut?

Romaithi sõnul mõjutavad kosmosetehnoloogia valdkonna tulevikku mitmed trendid, sh AI ja automatiseerimine, mis parandavad missioonide tõhusust ja reaalajas otsuste tegemist kosmoseoperatsioonides. AI-põhine satelliidiandmete analüüs muudab revolutsiooniliselt kaugseire rakenduse võimalusi, sealhulgas Maa vaatlust. Teine oluline arengusuund on Romaithi hinnangul täiustatud sidesüsteemid ehk 5G-võrgud, kvantkrüpteerimine ja laserside, mis muudavad andmeedastuse kiiremaks ja turvalisemaks, mis on omakoda hädavajalik kaugmissioonideks. 

Samal ajal on taaskasutatavad kanderaketid, nagu SpaceXi raketid, muutnud kosmosesse pääsemise odavamaks ja sagedasemaks. See suundumus on aga omakorda soodustanud väikeste satelliitide – CubeSatide ja NanoSatide – laialdast kasutuselevõttu ja pakuvad paindlikke ja soodsaid lahendusi nii Maa jälgimiseks kui ka teadus- ja sidesüsteemide loomiseks.

Viimase trendina toob Romaithi esile aga andmekeskuste viimise orbiidile. Kuna andmemaht kasvab kiiresti, pakub kosmos võimalust info töötluseks sõltumatult Maa infrastruktuurist, mis võib omakorda muuta globaalse andmehalduse tulevikku.

Romaithi rõhutab, et järgmine suur hüpe kosmoseuuringutes ja -äris ei tule üheltainsalt riigilt, vaid ülemaailmse koostöö tulemusena. “Eestil ja Araabia Ühendemiraatidel on mõlemal ambitsioonikad visioonid tuleviku suhtes ning koos tegutsedes on võimalik arendada tipptasemel lahendusi. Olgu selleks tehisintellektil põhinevad kosmoserakendused, küberturvalisus või järgmise põlvkonna satelliittehnoloogiad – mõlemal riigil on selles valdkonnas tohutu kasvupotentsiaal.”

Loe lähemalt ESA BIC Eesti kiirendist: esabic.ee


10. aprillil on kõik huvilised oodatud kosmoseteemalisele kohvihommikule “Surprise! Your tech might be space tech – Estonia’s space opportunities & success stories”. Osalemine on tasuta, kuid eeldab eelnevat registreerimist.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega