Kohtla-Järve innovatsioonikonkurss muudab linna nutikamaks ja rohelisemaks

Targa linna lahendusi otsiva Kohtla-Järve innovatsioonikonkursi võitsid ideed, mis keskendusid energia tootmisele ja selle tarbimise nutikale analüüsimisele. Edukas konkurss viitab maakonnapõhise fondi asutamise vajadusele.

20 000 eurose innovatsioonifondi eesmärk oli toetada ettevõtteid, mis muudavad linnakeskkonda kaasaegsemaks, inimsõbralikumaks ja kestlikumaks – luues selleks kas täiesti uusi lahendusi või pakkudes edasiarendust olemasolevatele toodetele ja teenustele. Lisaks rahalisele toetusele panustab linn lahendustesse nii kontaktide, infrastruktuuri kui testkeskkonna pakkumisega.

Kohtla-Järve innovatsioonikonkursile laekunud 17 idee seast osutusid parimateks Fuseboxi ja ACM Metali lahendused. ACM Metal lõi hoonete jaoks energiat tootva fassaadi ning Fusebox võimaldab analüüsida linna ja suuremate allasutuste elektrimõõtepunktide tarbimisandmeid, et leida hooneid ja objekte, millel on potentsiaali oma energiatarbimise optimeerimiseks. Ettevõtte ACM Metal puhul on huvitav ka see, et ettevõtte asutaja Ain Kuusik on Kohtla-Järvelt sündinud ja kasvanud, seejärel ehitanud üles oma ettevõtte ning nüüd valmis selle lahendust just sünnilinnas üles seadma.

Pea 30-aastase ettevõtlusstaažiga Ain Kuusiku sõnul leidis ta Kohtla-Järve innovatsioonifondi konkursi õnneliku juhuse tahtel. „Ju see oli märk, et on aeg oma kodukohta uuesti panustada. Minu puhul oli see hea võimalus juuri ka oma pojale tutvustada. Mul on väga hea meel oma sünnikohale midagi tagasi anda,“ lisab ta.

Suur kohalik huvi

Kohtla-Järve linnavolikogu esimehe Riina Ivanova sõnul oli väga positiivne, et konkursist võttis osa nii palju ettevõtteid. “Rõõmustav, et ettevõtete pakutud projektid olid suunatud täiesti erinevatele linna tegevusvaldkondadele. Olen veendunud, et need ideed, mis võitjaks ei saanud, leiavad rakenduse linnas ja väljaspool konkurssi. Tänan meie partnerit, teadus- ja ärilinnakut Tehnopol hästi korraldatud konkursi eest. Õnnitlen siiralt meie võitjaid Fusebox OÜ ja ACM Metal OÜ,“ rääkis Ivanova. Ta avaldas lootust, et konkursi järgmises voorus esitatakse samuti huvitavaid, uudseid ideid, mis aitavad kaasa Kohtla-Järve linna arengule.

Tehnopol Startup Inkubaatori Narva programmi juhi Olga Kurdovskaja sõnul laekus konkursile erilinäolisi ideid elektritarbimise optimeerimisest õhukvaliteedi parandamiseni. “Usun, et oleme Kohtla-Järve fondiga õigel teel. Ideid laekus ka mujalt Eestist, mis tähendab, et konkurss on ühtlasi ka platvormiks ettevõtetele targa linna lahenduste rajamisel Ida-Virumaale“ sõnas Kurdovskaja. Ta lisas, et kui fondiga liituvad piirkondlikud ettevõtjad, investorid ja ka teised linnad, siis liigume selgelt Ida-Virumaa innovatsioonifondi asutamise suunas.

Sarnased innovatsioonikonkursid ka mujale Eestisse

Praegu on toimunud edukad targa linna lahendusi võimestavad innovatsioonikonkursid Tallinnas ja Kohtla-Järvel. See on tekitanud elavat huvi mitmetes Eesti linnades ja hetkel käivad läbirääkimised järgmiste innovatsioonifondide käivitamiseks ka teistes piirkondades.

Teadus- ja ärilinnaku Tehnopoli juhatuse liikme Indrek Orava sõnul on tark linn Tehnopoli üheks fookusvaldkonnaks ja linnak ise uuenduslike tehnoloogiate testkeskkonnaks. „Innovatsioonikonkursi korraldamine Eesti eri paigus on annab hea võimaluse toetada targa linna lahendusi tootvate ettevõtete tegevust ka väljaspool pealinna ja Tehnopoli linnakut. Nutikas ja kestlik linnaruum on inimsõbralik ning selle tekkimiseks võimaluste loomine selge märk kaasaegsest linnajuhtimisest,“ rääkis Orav. Ta lisab, et targa linna lahendustest võidavad kõik osalised – linn, ettevõtjad ja inimesed ning seetõttu on nende rajamine linnakeskkonda väga oluline.

Kohtla-Järve soov on võtta konkursi võitnud lahendused kasutusele võimalikult kiiresti ja seetõttu alustatakse võitjatega koostöö arutelusid juba lähiajal.

Fusebox

Fusebox on keskkonnahoidu väärtustav ettevõte, mis integreerib elektritarbijaid ja energiasüsteeme, et võimaldada taastuvate energiaallikate paremat kasutamist ja seeläbi vähendada süsinikdioksiidi (CO2) teket. Hoonete HVAC süsteeme optimeeritakse läbi andurite ja nende elektritarbimise paindlikkust pakutakse Balti elektrisüsteemi reguleerimisturule, tavapäraste fossiilsetel kütustel töötavate generaatorite asemel. Nii tekib tarbijal võimalus vähendada kulusid, mis elektrile muidu kulub.

ACM Metal

ACM Metal tegeleb fassaadikatete tootmise ja müügiga. Nende loodud fassaadikatted on vähemalt 30aastase elueaga  ja toodavad päikesest energiat – seejuures 20 aastaga teenib tarbija fassaadile kulutatud investeeringu tagasi.

ACM Metali konkursil osalenud innovaatilise toote kaubamärk on Go Vertic.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega