Julgete päralt on tulevik ehk MELT inspireeris lennukalt mõtlema

11. aprillil toimus Tallinnas Kultuurikatlas järjekordne innovatsioonifoorum MELT, mida korraldavad üheskoos Tehnopol, Tallinna ettevõtluskeskus ja Tallinna Loomeinkubaator.  

Natuke numbritest: osalejaid oli sel aastal üle 300 (eelmisel aastal veidi üle 250), esinejaid kokku 30 ja demoalal oli 25 eksponenti.  

Innovatsioonifoorumi peaesinejaks oli äridisainer Patrick van der Pijl. Van der Pijl ütles oma ettekandes muuhulgas, et ettevõttel, kes ei tunne oma klienti, pole ka tulevikku. Seda, mida ta veel rääkis, saab lähemalt lugeda siit

Avapaneelis, mis keskendus sellele, kuhu me tänaseks jõudnud oleme, rääkis kaasa Tehnopol Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai. Kadri sai üle korrata juba vana hea tõe – idusektor ongi innovatsioonimootoriks.  

Tehnopoli vedada olid päeva esimese poole paneelid. Ühte modereeris meie nutitehnoloogiate valdkonna juht Anu Puusaag ja juttu oli ettevõtete juhtimisest läbi juhtimatute megatrendide. Anu vestluskaaslasteks olid Standardi nõukogu esimees Enn Veskimägi ja Mobire nõukogu esimees Andrus Valma.  

Megatrendide paneeli juhatas sisse meie äriarenduse juht Martin Goroško, kes tõi välja tegurid, mis on äri arenguks kriitilise tähtsusega: 

  • digi- ja rohepööre ning kuluefektiivsus; 
  • uued turud, segmendid ja tarneahelad; 
  • uued tooted, ärimudelid ja finantseeringud. 

Teist paneeli modereeriski Martin ise ja räägiti rahast – täpsemalt sellest, kuidas kaasata raha, kui rahale ligipääs on piiratud. Paneelis osalesid ingelinvestor Ivo Remmelg, Nanordica Medicali kaasasutaja ning tegevjuht Olesja Bondarenko ja Fuseboxi tegevjuht Tarvo Õng. Nii Nanordica Medical kui Fusebox on hiljuti edukalt raha kaasanud ning jätkavad kasvamist.  

Nanordica Medicali tegevjuht Olesja Bondarenko soovitas neil idufirmadel, kes ehitavad keskmisest keerukamat lahendust ja soovivad raha kaasata, alustada sellest, et kaardistada ära avaliku raha võimalused; seejärel tuleks hakata võimalikult vara investoritega rääkima, sest nende ootused on natuke teised kui ettevõtte ise on ehk mõelnud; see aitab ka välja selgitada, kes võiks olla sinu ettevõtte ideaalne investor ja millised on tema ootused, et ta oleks valmis investeerima.  

Tarvo Õnge soovitused alustavale idufirmale, kes soovib raha kaasata: sul peaks olema tiim, mis katab ära nii arenduse kui müügi; mõelda tuleb suurelt – nii suurelt, et need unistused tunduvad ehk isegi natuke hullumeelsed, sest kui sa mõtled väikselt, siis suur investor ei tulegi sinu juurde; räägi oma idee veidi suuremaks kui see tegelikult on – Tarvo soovitas oma jutule umbes 25% juurde panna. “Kui sul on 1 meeter, siis räägi, et sul on 1,25 meetrit, sest vajadusel saad kiiresti sellele meetrile juurde kasvatada.” 

MELTi galeriid saab vaadata siit.

Muide, ka järgmise aasta kuupäev on juba paigas – 16. aprill 2024!

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega