27.03.2025
Innovatsiooni juhtimise koolitus: juhtimise põhimõtteid lahinguväljalt

18. märtsil toimus Tehnopolis Innovatsiooniliidrite klubi koolitus “Juhtimise põhimõtted lahinguväljalt”. Koolituse viis läbi Combat Ready meeskonnast Priit Lilleväli, kelle varasemad kogemused nii tsiviil- kui ka militaarmaastikul on märkimisväärsed. Koolitus põhineb militaarmaailma kogemustel, kus muutused toimuvad kiiresti ja otsused tuleb langetada sekunditega.
Koolituse eesmärk oli arendada osalejates enesejuhtimise oskusi ning pakkuda praktilisi tööriistu, mis aitavad teha teadlikke otsuseid, viia ellu uuenduslikke lahendusi ja edendada innovatsiooni. Osalejad said teada, kuidas luua toetav kultuur, mis soodustab vastutuse võtmist, katsetamist ja innovatsiooni. Täpselt kõike seda, mida Innovatsiooniliidrite klubi liikmed oma põhitöös kasutama peaksid.
Koolituse põhifookus:
- Innovatsiooni edendamine: Julgete otsuste ja vastutustunde arendamine uuenduslike ideede elluviimiseks.
- Isiklik vastutus ja initsiatiiv: Vastutuse võtmine oma ideede eest ja meeskonna innustamine.
- Parendatud kommunikatsioon: Selge ja tõhusa suhtluse oskuste omandamine, mis toetab terviklikku arengut.
- Tugev meeskonnatöö: Tugevate koostöösuhete loomine ja hoidmine eduka koostöö saavutamiseks.
- Majasisene koostöö ja areng: Uute tööviiside rakendamine ning teadlikkus uusimatest juhtimispraktikatest ettevõtte sisemise toimimise toetamiseks.


Osalejad said tööriistadena neli lahinguvälja juhtimispõhimõtet, mida kohe oma töös ellurakendada:
- Kata ja liigu: Kuidas mõista ja arvestada meeskonnaliikmete eesmärkide ning vaatenurkadega, pakkudes neile õigeaegselt vajalikku tuge ning hoides häid koostöösuhteid, tasakaalustades ühise missiooni toetamist isiklike tööülesannete täitmisega.
- Lihtsus: Kuidas koostada lihtsaid ja selgeid plaane, mis on kõigile arusaadavad ja teostatavad, võttes arvesse võimalikke ettenägematuid olukordi ning tagades tõhusa ja lühida kommunikatsiooni igal tasandil.
- Prioritiseeri ja vii täide: Kuidas pidevalt korrigeerida ja ümber hinnata probleeme ning ülesandeid vastavalt nende mõjukusele, kuidas suunata ressursid prioriteetidele ja edastada need selgelt ning õigeaegselt kogu süsteemis kõikidele osapooltele.
- Hajutatud juhtimine: Kuidas tagada, et meeskond mõistab täielikult eesmärki ja tegutseb selle järgi, kuidas luua tasakaal vigade aktsepteerimise ja eesmärgi saavutamise vahel, anda teadlikult suunavaid juhiseid ning kujundada vastastikune usaldus kogu süsteemi ulatuses.
Koolituse järgselt luuakse innovatsiooniliidrite vahelisi mentorlusgruppe, kus osalejad saavad jagada kogemusi ja toetada üksteist innovaatiliste projektide juhtimise väljakutsetes. Nagu ka Combat Ready missioon on arendada paremaid juhte isikliku vastutuse võtmise põhimõtete kaudu, kasutades lahinguväljal rakendatavaid juhtimispõhimõtteid, kus kõrged panused ja muutlikud olud nõuavad pidevat innovatsiooni, soovib seda teha ka Innovatsiooniliidrite klubi, küll seda mitte lahinguvälja matkides.
Aga selleks, et teooria kinnistuks läbi praktika, on koolitusel osalejatel aega 3-4 nädalat seda oma ettevõtetes harjutada, et siis aprilli keskel uuesti kokku saada, et üksteisega kogemusi jagada või küsida üksteiselt keerulisi küsimusi, millele koostöös lahendus leida.
Innovatsiooniliidrite klubi, asutatud SEB ja Tehnopoli poolt 2020. aasta suvel, ühendab 72 ettevõtet. Klubi eesmärk on luua väärtuslik võrgustik Eesti ettevõtetes innovatsiooni praktiseerivate ekspertide vahel, pakkudes võimalusi mentorluseks ja koostööks. Klubi pakub teenuseid nagu innovatsiooniaudit, kureeritud kohtumised iduettevõtetega, koolitused ja töötoad, ettevõtete vaheline kogemuste jagamine ja mentorlus, kontaktide loomine rahvusvaheliste ekspertidega ning võimalused sektoriüleseks koostööks.
Kui soovid liituda Innovatsiooniliidrite klubiga ja saada osa järgmistest sündmustest, saad seda teha siin: innovatsiooniliidrid.tehnopol.ee/liitu/.