07.04.2025
Idulugu: Microamp x NATO DIANA Eesti kiirendi

Microamp pakub kõrgetasemelist mmWave*-ühendust, mis võimaldab massandmete turvalist, töökindlat ja varundatud voogedastust reaalajas. Nende lahendus võimaldab kiiresti kasutusele võtta paindliku, suurt üleslaadimisvõimekust nõudva 5G mmWave eravõrgu – see on õige lahendus näiteks olukordades, kus on vaja mitmete mobiilsete, kõrglahutusega ja juhtmevabade kaamerate videosisu analüüsi reaalajas.
Microampi asutajad on tegevjuht Dawid Kuchta ja tehnoloogiajuht Marcin Górlaczyk. Dawidil on 10 aastat kogemust nii äri- kui ka kaitsevaldkonnas, olles osalenud raadiosagedus-süsteemide arendusele keskendunud teadus- ja arendusprojektides. Marcinil on samuti 10 aastat kogemust ning ta kuulub Poola juhtivate mobiilside tugijaamade võimendite disainerite hulka. Ta on töötanud nii Poolas kui ka USA-s, sealhulgas kaitsealastes teadus- ja arendusprojektides nagu “Wisła”.
- Kuidas sündis idee asutada idufirma?
Kohtusime Marciniga Varssavi Tehnikaülikoolis üle 15 aasta tagasi ja oleme sellest ajast peale olnud parimad sõbrad. 2020. aastal kaitsesime oma doktoritööd teemadel, mis keskendusid 5G- ja militaarvõimsusvõimenditele, olles eelnevalt töötanud tippinstitutsioonides Singapuris, USA-s ja Poolas. Süviti teadmiste ja ühise innovatsioonikirega otsustasime, et on aeg päriselt midagi muuta. Nii sündis Microamp – ettevõte, mille eesmärk on muuta telekomiturgu, viies traadita side uuele tasemele.
- Milline on seni olnud teie suurim väljakutse/takistus/suurim saavutus?
Suurim väljakutse – esimese maksva tööstuskliendi leidmine.
Takistus – telekomiturg on suhteliselt suletud, mis muudab globaalse laienemise keerukamaks.
Suurim saavutus – kontseptsiooni tõestus (PoC) ühe maailma suurima telekomioperaatoriga.
- Mis eristab teie ettevõtet konkurentidest?
Meie ettevõtet eristab konkurentidest võrreldamatult parem võrgujõudlus – kasutame mmWave spektrit, et pakkuda mitme gigabitilist läbilaskevõimet ja peaaegu olematut latentsust, mis sobib ideaalselt reaalajas massandmete voogedastuseks.
Meie lahendus on terviklik, väga mobiilne ning mõne tunni jooksul kasutusvõimeline– see teeb lahendusest suurepärase tööriista näiteks kriisiolukordades suhtluse loomiseks.
Turul on selge tühimik paindliku, EL-i põhise lõpp-lõpuni mmWave eravõrgu teenusepakkuja järele, mis teenindaks mitte ainult suuri ettevõtteid, vaid ka keskmise suurusega kliente.
- Miks otsustasite kandideerida NATO DIANA kiirendisse?
Kandideerisime NATO DIANA kiirendisse, et saada tuge oma 5G mmWave tehnoloogia arendamisel ning luua kontakte valdkonna ekspertidega. Programm annab väärtusliku võimaluse meie lahenduse testimiseks ja skaleerimiseks struktureeritud keskkonnas.
- Kus näete oma ettevõtet 12 kuu pärast? Aga 5 aasta pärast?
NATO DIANA kiirendiprogramm pakub ideaalset raamistikku meie lahenduse testimiseks ja kasvuks. Usume, et DIANA tugi kiirendab meie arengut ja aitab tugevdada kaitsevõimekust tänu arenenud juhtmevabadele süsteemidele.
- Kes on teie arvates järgmine ükssarvik Poolas?
Me oleme üsna kindlad, et Microamp saab olema järgmine ükssarvik Poolas! Meie innovatiivne 5G mmWave tehnoloogia seab meid õigele teele – küll te näete seda ise varsti!
- Millist raamatut soovitaksite teistele startup’ide asutajatele?
Peter Thieli Zero to One on kohustuslik lugemine igale startup’i asutajale. See raamat keskendub tõeliselt uuenduslike toodete loomisele ja sellele, kuidas ideest teha miskit murrangulist.
Eesti kiirendit viivad ellu Tehnopoli Startup Inkubaator ja Sparkup Tartu Teaduspark.
* mmWave ehk millimeeterlaine tähistab elektromagnetilise spektri kõrgsageduslikku osa (tavaliselt 24–100 GHz), mis võimaldab ülikiiret juhtmevaba andmesidet lühikestel distantsidel.

