11.04.2024
Idufirmad investorite silmapiiril: millised ideed ja valdkonnad tõmbavad enim tähelepanu
Millistel idufirmadel hoiavad investorid sel aastal silma peal? Ja millised ohumärgid panevad investorid startuppidest pigem eemale hoidma? Uurisime kolmelt investorilt, kes kõik on ka Tehnopolis (idu)ettevõtete mentorid, nende plaanide kohta.
Lev Dolgatsjov, Syda Ventures
Kogenud investor Lev Dolgatsjov ütles, et investeerib idufirmadesse, kui ta näeb, et idu lahendab probleemi, mis on ka temale südamelähedale ja mille lahendamisel oleks suur positiivne mõju.
„Asutajatel peab kindlasti olema nii valmidus pikaajaliselt rasket tööd teha, kui ka oma valdkonna ekspertiisi. Ma ei oska ette ennustada, mis valdkonnad mind kõnetada võivad – ma poleks arvanud, et mul tekib huvi vesiniku droonide tootja või vee säästmise probleemiga tegeleva ettevõtte vastu, aga juhtus nii, et 2023. aastal Syda Ventures just neisse investeeris. Eks näis, kas ka 2024. aasta toob meile uusi põnevaid investeeringuid,“ sõnas Dolgatsjov.
„Kindlasti ei anna ma oma raha idufirmadele, kui näen green-, pink– ja AI-washing’u märke. Nendest asjadest on mul juba ammu kopp ees ja ma neid ei talu,“ lisas Dolgatsjov. „Idufirma peab reaalselt lahendama olulisi probleeme ja olema konkurentsivõimeline. Vastasel juhul nende äri hästi ei lõpe. Ja see, et mõni idu ostab tehisintellekti teenuseid sisse, ei tee veel idust tehisintellekti ehk AI startuppi.“
Linda Võeras, Karma Ventures
Karma Ventures on pigem spetsiifilise suunitlusega riskikapitalifond, mis keskendub investeeringutele süvatehnoloogia ettevõtetesse. „Viimastel aastatel oleme piire kombanud, vaadates erinevaid faase ja kaalunud investeerimist nii riistvarasse kui ka tarkvarasse. Tavaliselt vaatame idusid, kes juba toodavad käivet ja tegutsevad mitmel turul. Oluline on, et ettevõttel oleks tugev tiim ja nad suudaks näidata klientide huvi oma toote vastu,“ rääkis Linda Võeras. Tähtis on seegi, et ettevõte suudaks mõista nii oma toote tugevusi kui ka nõrkusi.
Võeras tõi välja, et huvi tekitavad startupid, mille arendatav tehnoloogia on unikaalne. Karma Ventures’i teise fondi investeeringud 2022/2023 perioodil hõlmasid küber-, automaatika- ja roheenergia optimeerimise iduettevõtteid.
„Eesti ning Baltikum on tuntud oma maailmatasemel toote- ning tehnoloogiasektori talentide poolest, seega on arusaadav, et just siit piirkonnast tulevad keerulisi probleeme lahendavad, raskesti jäljendatavad tehnoloogialahendused,“ rääkis Võeras. „Investeerime iduettevõtetesse, kes suudavad toota käivet ja tõestada, et nende toode on parim täitmaks klientide nõudlust. Meil on keeruline investeerida ettevõtetesse, kellel puudub mitmeaastane nägemus ettevõtte arengust või kellel on küll tugev kasv, kuid puudub selge pikaajaline strateegia.“
Ivo Remmelg, Superhero Capital
Ivo Remmelg riskikapitalifondist Superhero Capital ütles, et tema investeerimisstrateegia pole küll aja jooksul eriti muutunud, ent iga aastaga on kogemusi üha rohkem, seega muutub ka valikusõel järjest tihedamaks.
„Käesoleval aastal plaanin inglina investeerida iduettevõtetesse, kelle tootel või tegevusel on olemasolevate lahendustega võrreldes kordades suurem mõju, kelle ärimudel võimaldab skaleerimist ja kes kontrollib võimalikult suurt osa oma väärtusahelast. Samuti on oluline, et ettevõtte tegevuse järjepidevus ei sõltuks mõne üksiku partneri suvast – näiteks ei saa see olla AWS kasutamise optimeerimislahendus või lisateenus mõnele üksikule marketplace lahendusele,“ ütles Remmelg.
Remmelg lisas, et proovib startuppidesse investeerida võimalikult varajases faasis madala valuatsiooniga.