Ida-Virumaa noored hiilgasid videomängude arendamise võistlusel

Ida-Virumaa noored hiilgasid videomängude arendamise võistlusel

Eelmisel nädalal korraldas Tehnopol Startup Inkubaatori Filmi- ja multimeediakiirendi koostöös Ida-Viru Ettevõtluskeskuse ja GameDev Estoniaga videomängude arendamise võistluse IDA Game Jam, kus osales 17 meeskonda. Võistluse võitis Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse (IVKHK) võistkond. 

Game Jami raames lõid osalejad videomängu n-ö nullist, järgides etteantud teemat ja kindlaks määratud ajaraami. Osalejatel oli töötava mängu prototüübi loomiseks aega 48 tundi ning esimese päeva teemaks oli “Ida-Virumaa blockbuster”. 

Tulemused üllatasid isegi mentoreid, kelle hulgas olid arvutimängutööstuse suurnimed nagu Jordan Morris, Andrejs Rusinovskis, Naum Markovich, Tigran Ahhumian, Sam Afshari ja Ahmed El Shenawy. 

IDA Game Jami esiviisik:

  • Esoteric Estonian Games (IVKHK) 
  • Ajajo Interactive (kood/Jõhvi) 
  • CatPenguin (Tallinna Ülikool) 
  • Jam (kood/Jõhvi) 
  • Pink Socks 

IDA Game Jami ühe võtmementori ja kaaskorraldaja, GameDev Eesti ja GameDev HUBi juhi Andrejs Rusinovskise sõnul on Jõhvis toimunud võistlused ühed suurematest, mis eales Eestis korraldatud, nii kaasatud osalejate arvu kui ka kvaliteedi ja tulemuste osas. “See oli äge kogemus! Minu hinnangul on siin palju andekaid noori, kuid piirkondlike noorte eripäraks on see, et nad vajavad rohkem mentorite tuge. Seetõttu otsustati kaasata rekordarv mentoreid – koguni seitse võimsat eksperti ja see oli ürituse juures suur väärtus,” ütles Andrejs Rusinovskis. 

Rusinovskis rõhutas mentoritest rääkides nende kogemusi ja pädevusi. Näiteks Jordan Morris on viimastel aastatel turule toonud kaks edukat mängu, müües umbes 250 000 eksemplari ja saanud tänu sellele miljonäriks. Tigran Ahhumian on AAA mängude 3D-mudelite väljatöötamise spetsialist. Naum Markovich on 10-aastase kogemusega arendaja, kes hetkel optimeerib mänge mobiiliplatvormidele. 

Osa üritusest tehti koolitusena – mentorid viisid läbi mitmeid seminare ja loenguid. “Teise päeva lõpus käisid kõik mentorid mööda võistkond, uurisid väga hoolikalt nende tegevust, küsisid, kuidas aidata, toetasid ja juhendasid,” rääkis Rusinovskis. 

Mentorid hindasid mängude teemaga seotust, visuaali, läbitöötamist ja mängu tehnilist teostust. “Ja oli veel üks oluline kriteerium – lõbu. See tähendab, et mäng peaks olema lõbus, seda peaks tahtma mängida, seal peaks olema põnevust. Selle rakendamine ei pruugi isegi liiga keeruline olla, kuid kui on olemas “lõbu” element, on see on juba suurepärane samm edu poole,” lausus Rusinovskis.  

Tema sõnul üllatas võidutiim kõiki mentoreid. “Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuse tiim võttis Game Jami väga tõsiselt. Tase osutus väga kõrgeks, tehtud töömaht oli ebareaalne. Märkasin, et kõigil nendel võistlustel on alati võistkondi, mis koosneb tõeliselt andekatest inimestest. Nad teavad, kuidas teha mängu sellisel tasemel, mida iga üliõpilane ei suuda,” kiitis Rusinovski võitjaid. 

Parimad tiimid said kingitustega pärjatud, aga mitte ainult. “Pakkusime parimatele võistkondadele võimalust tulla Tallinna, töötada meie Hubis ja viia oma projekte ellu. Kui nad seda tõsiselt võtavad, saavad nad oma mängud ka turule tuua. Ja me oleme valmis neid selles aitama,” innustas Rusinovskis noori sellistel üritustel osalema. 

Rusinovskis märkis sedagi, et kõigil osalejatel polnud head inglise keele oskust, ent see on see, mille poole peaksime püüdlema – inglise keele taseme tõstmine. “Kui sul on käeulatuses super spetsialist, kes oskab sind aidata, ja ainuke takistus selle abi vastuvõtmiseks on keeletase, siis on see äärmiselt kahetsusväärne. Aga seda saab igaüks ise parandada,” ütles Rusinovskis. 

Filmi- ja multimeedia kiirendi programmi juht: Videomängude arendamise taustaga inimene võib startupis väga kasulik olla 

“Meil on ürituste läbiviimisel suured kogemused, kuid osalesime Jami kaaskorraldajana esimest korda. Eriti hea meel oli selle üle, et ürituse vastu tundsid huvi ka sellised inimesed, kes on ettevõtluse arendamisega pikka aega tegelenud ja korduvalt meie üritustel käinud. Jam meenutab mõneti meie kolmepäevast intensiivkoolitust, kui 48 tunni jooksul anname baasteadmised idufirma loomisest ja aitame tiimidel teha esimesi samme selles valdkonnas. Ja kolmandal päeval esitlevad võistkonnad oma ideid ning saavad mentoritelt tagasisidet,” ütles Tehnopol Startup Inkubaatori Jõhvi programmi ning Filmi- ja multimeedia kiirendi programmi juht Olga Kurdovskaja

Kurdovskaja sõnul on Ida-Virumaal Filmi- ja multimeedia kiirendi käivitamisega oluline suhelda mitte ainult ettevõtjatega, kes arendavad tehnoloogilisi tooteid filmi- ja multimeedia valdkonnas, vaid leida ühisosa nendega, kes tunnevad huvi tehnoloogia, idufirmade või mängude arenduse vastu. 

“Startupile on väga kasulik, kui tiimiga liitub videomängude arendamise taustaga inimene. Läbi selliste koostööde ja projektide pakume kohalikule kogukonnale täiendavaid arenguvõimalusi ja avame uusi võimalusi ideede elluviimiseks. Tänapäeval, kui filmitööstuses toimub revolutsioon, ei tea me, millised on tulevikutrendid ja tehnoloogiad. Ühendades jõud andekate mänguarendajatega, suudame neid muutusi ennetada ja olla innovatsioonis esirinnas. Selline koostöö võimaldab meil kohaneda uute väljakutsete ja võimalustega, mis on sellises dünaamilises ja kiiresti arenevas tööstusharus eriti oluline,“ võttis Olga Kurdovskaja ürituse tulemused kokku. 

Filmi- ja multimeedia kiirendi on osaks IDA Hubi filmi ja multimeedia innovatsioonikeskusest, mille asutajateks on IVEK, IVIA ja Tehnopol. Unikaalse innovatsioonikeskuse eesmärgiks on toetada filmitalentide ja nutikate tulevikutegijate arengut. Programmi rahastab EL. 

Game Jam sai teoks tänu Startup Estonia toele. 

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega