29.10.2018
Euroopa idufirmade uued rohetehnoloogiad aitavad säästa ligi miljard eurot
Euroopa suurim säästva energia valdkonna uuenduste eestvedaja EIT InnoEnergy avaldas 17.-18. oktoobril Kopenhaagenis toimunud The Business Booster konverentsil jätkusuutliku tegevuse mõjuraporti, milles tuuakse välja InnoEnergy võrgustikku kuuluva 200 idufirma innovaatiliste lahenduste majanduslik, sotsiaalne ja keskkondlik mõju.
Raporti kohaselt avaldab InnoEnergy säästva energia idufirmade võrgustiku tegevus otsest mõju puhtale energiale üleminekule Euroopas: 25 aasta jooksul toodetakse puhtaid energiaallikaid kasutades kokku 1,147 GWh võimsust, säästetakse 809,5 miljonit eurot energiakuludelt ja vähendatakse 5,5 miljoni tonni võrra süsihappegaasi heitkoguseid, mis on samaväärne 47 000 auto kõrvaldamisega teedelt. Alates 2011. aastast on võrgustikku kuuluvad idufirmad loonud 1741 töökohta Euroopas ja teinud 56 000 inimesele arenguriikides kättesaadavaks elektrienergia kasutamise.
Oktoobris kuuendat korda toimunud The Business Booster konverents on ainus omataoline sündmus, mis ühendab säästva energia idufirmasid, tööstusettevõtteid, investoreid ja avaliku sektori institutsioone. Konverentsi külastas üle 700 osaleja enam kui 40 riigist, kes said võimaluse tutvuda 150 tipptasemel säästva energia innovatsiooniga.
Eestist kuulub InnoEnergy võrgustikku kaks säästva energia idufirmat, kes ka The Business Booster konverentsil enda innovaatilisi ideid esitlesid. Eesti üks edukamaid idufirmasid, Skeleton Technologies, kes tänavu jõudsalt oma tegevust laiendanud ja kogu tootmise Eestist Saksamaale viinud, arendab kõrgtehnoloogilisi superkondensaatoreid, mis põhinevad murrangulisel materjalil grafeenil. Nende tehnoloogia võimaldab suurt kütusesäästu, vähendab süsihappegaasi saastet ja pika eluea tõttu vähendab hoolduskulusid. Eestlaste asutatud, nii Silicon Valleys kui Tallinnas Teaduspargis Tehnopol tegutseva idufirma Thinnecti arendatud tehnoloogia ja lahendused aitavad vähendada kulusid energiale, aga ka süsihappegaasi reostust nii hoonetes kui linnatänavatel.
Thinnecti kaasasutaja ja tegevjuht Jürgo Preden: “Oma tehnoloogiaga suudame identifitseerida ebaefektiivsused nii hoonete kui linnatänavate süsteemide töös, juhtida hoonete haldurite tähelepanu leitud probleemidele ja juhtida erinevate süsteemide tööd vähendamaks energiatarvet. Meie tehnoloogial baseeruvaid lahendusi on rakendatud kaheksas riigis kolmel kontinendil ning me töötame erinevate partneritega nende lahenduste rakendamiseks veel laiemalt. The Business Booster konverents oli meie jaoks edukas – kohtusime mitmete uute ja väga suure potentsiaaliga partneritega erinevates valdkondades. Kindlasti jätkame koostööd InnoEnergyga, et laiendada oma äri uutes riikides“.
InnoEnergy uuenduste valdkonna juht Elena Bou: “On hämmastav näha, millist mõju me suudame koos saavutada. 200 idufirmat, kes InnoEnergy ökosüsteemi täna kuuluvad, on ellu kutsunud innovaatilisi tehnoloogiaid, mis lahendavad muutuva ühiskonna energia probleeme. Olgu see siis kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamine või töökohtade loomine – need ettevõtted avaldavad märkimisväärset mõju sellele, kuidas Euroopa mõtleb, arendab ja kasutab säästvat energiat.“
Tehnopol Startup Inkubaatori projektijuht Heleri Holm: “Meie eesmärk on Eesti säästva energia ettevõtete osakaalu InnoEnergy võrgustikus kindlasti suurendada ja läbirääkimised mitme uue idufirmaga sel teemal juba ka käivad. Julgustan kõiki idufirmasid, kes otsivad investeeringuid, soovivad ellu viia innovatsiooniprojekte või siseneda uuele turule, endast märku andma InnoEnergy HUB Estoniale aadressil hubestonia@innoenergy.com.”
EIT InnoEnergy on Euroopa suurim säästva energia valdkonna uuenduste eestvedaja, keda esindab Eestis Tallinna Teaduspark Tehnopol. Ühisteks eesmärkideks on toetada Eesti energiavaldkonna innovaatiliste ettevõtete arengut ja jätkusuutlikkust. Tehnopol arendab Eesti rohetehnoloogia valdkonda alates aastast 2010 koostöös PAKRI Teadus- ja Tööstuspargiga.