25.08.2022
Eestisse rajatava NATO innovatsioonikiirendi DIANA elluviijaks saab Tehnopol koostöös Tartu Teaduspargiga
Teadus- ja ärilinnak Tehnopol ning Tartu Teaduspark alustavad sellest kuust tegevust NATO innovatsioonikiirendi DIANA elluviijana, kiirendina avatakse uksed järgmisel aastal.
„Tegemist on äärmiselt olulise sammuga liitlaste kaitsetööstuse valdkonna innovatsiooni toetamises ja arendamises. Tehnopolis toimima hakkav kiirendi viib kokku andekad ideed, teadurid ja tehnoloogiaettevõtted, et luua parimaid lahendusi kaitsevaldkonna jaoks,“ lausus kaitseminister Hanno Pevkur.
Kaitseminister lisas, et kaitsevaldkonnas on uute toodete ja tehnoloogiate arendamine kallis ning keeruline. „Seetõttu on meie eesmärgiks, et tänu kiirendile jõuaksid keerulised ideed arenduse ja kasutuseni. Kõige olulisem on siinjuures aga see, et arendatavad tooted oleksid kasutatavad nii tavakasutuses kui ka kaitsevaldkonnas,“ selgitas Pevkur.
„Uute ideede ja teostuste kasvulavana on Tehnopol koos Tartu Teaduspargiga parim koht. Kindlasti võimaldab kiirendi Eesti ettevõtjatel arendada oma toodet ja ärimudelit ning tulla turule vajalike ja innovaatiliste lahendustega kaitsevaldkonna jaoks. Lisaks loob uusi võimalusi ja aitab leida koostööpartnereid Alliansi ülesel kaitseturul, mis on tavapäraselt suletud ja kõrge sisenemisbarjääriga,“ rääkis ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Kristjan Järvan.
Tehnopol Startup Inkubaatori juhi Kadri Tammai sõnul on NATO innovatsioonikiirendi avamine siinse startup ökosüsteemi arengus märgilise tähtsusega ja ühtib Tehnopoli eesmärgiga toetada maailmamuutvaid tehnoloogiaid. „Eesti on rahvusvaheliselt tuntud kiirelt areneva digiriigina, kuid üha rohkem tuleb meil panustada teaduse ja äri koostöös globaalsete probleemide lahendamisse. Kiirendi eesmärk on pakkuda tuge kogu regiooni varajase faasi kõrgtehnoloogilistele startuppidele, et aidata neil jõuda laia rahvusvahelise võrgustiku kaudu maailma suurimate klientide ja investoriteni,“ sõnas Tammai.
DIANA kiirendiga ühendatakse mitu siinset uute tehnoloogiate testimiskeskkonda: Tartu Ülikool, Taltech, sihtasutus CR14 ja Kaitseväe Akadeemia. Samuti saavad kõik kiirendis osalevad ettevõtted kasutada ligi 70 NATO testimiskeskust.
Lisaks loob Eesti koos Ühendkuningriigiga DIANA Euroopa peakorteri, mille üks harukontor alustab Eestis tegevust järgmise aasta esimeses pooles.
Otsus luua NATO innovatsioonikiirendi DIANA tehti 2021. aasta juunis. Kiirendi eesmärk on tuua alliansi julgeoleku ja kaitse huvides kokku liitlaste tugevused uute ning murranguliste tehnoloogiate arendamisel ja kasutusse võtmisel.
Eesti kaitse-, välis- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, ülikoolide ja erasektori esindajate koostöös esitas Eesti koos Ühendkuningriigiga programmi taotluse, mis NATO peasekretäri ettepanekul kiideti heaks täies ulatuses. Eesti loob koos Ühendkuningriigiga DIANA Euroopa peakorteri, Eestisse rajatakse NATO iduettevõtete kiirendi ning DIANA raames rajatakse üle Alliansi iduettevõtetele kiirendid, testkeskuste võrgustik ning usaldusväärse kapitali andmebaas.
Juuni lõpus toimunud NATO Madridi tippkohtumisel allkirjastasid 22 liikmesriiki, sh Eesti, NATO innovatsioonifondi lepingu, kogumahuga 1 miljard eurot. Fondi eesmärk on toetada investeeringutega kahese kasutusega süvatehnoloogiate iduettevõtteid, pakkudes selleks usaldusväärset kapitali ja luues täiendavaid kasvuvõimalusi.
SA Tartu Teaduspark on juba 30 aastat tehnoloogia- ja teadusmahuka ettevõtluse kodu. Tartu Teaduspargi kui innovatsiooni tugistruktuuri missiooniks on teadus- ja tehnoloogiamahukate ettevõtete tekke, arendamise ning tegevuse toetamine, pakkudes infrastruktuuri- ja äriarendusteenust Tartu regioonis.
Skandinaavia üks suurimaid teadus- ja ärilinnakuid Tehnopol toetab maailmamuutvat innovatsiooni ja tehnoloogiaettevõtlust, pakkudes terviklikku lahendust ärikinnisvarast kuni vajaduspõhiste äriarendusteenusteni neljas fookusvaldkonnas: teadmusmahukad tehnoloogiad, tark linn, rohetehnoloogia ja tervisetehnoloogia.
Visuaal: Kaitseministeerium