17.10.2023
Eestis loodud innovaatiline haavaside näitab häid tulemusi diabeetiliste jalahaavandite ravimisel
„Diabeetilised jalahaavandid on üks väga suur probleem maailmas,“ märkis Nanordica Medicali asutaja ja tegevjuht Olesja Bondarenko. See oli ka oluliseks põhjuseks, miks Tehnopoli tervisetehnoloogia kogukonna liikmed Nanordica Medical ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) viisid läbi uuringu, mis keskendus diabeedihaigete patsientide jalahaavadele tõhusama ravi leidmisele.
„67% patsientidest, kel on diabeetilised jalahaavad, ei parane praegu pakutava raviga 12 nädala jooksul, ja ega need näitajad hiljemgi paremaks muutu. Pooled neist patsientidest surevad viie aasta jooksul. See on päris ehmatav statistika,“ rääkis Bondarenko.
Nanordica Medicali ja PERH-i koostöös läbi viidud uuring seisnes selles, et testida lahendust, mis aitaks kiiremini, efektiivsemalt ja ohutumalt ravida patsientide diabeetilisi jalahaavandeid. Praktiliselt tähendas see seda, et Nanordica arendatud uuenduslikku haavaravi sidet võrreldi PERH-is kasutusel olnud standardraviga ehk siis standardse hõbeda ioonidel põhineva haavasidemega.
Patsientidel vahetati kolme visiidi vältel haavasidemeid: pooltel patsientidel kasutati Nanordica Medicali haavasidet, pooltel konkurendi oma. Järgnes jälgimise faas, et vaadelda, kuidas haavad paranesid ja kui palju tekkis erinevate sidemetega kõrvaltoimeid.
Uuringus osales 30 diabeedipatsienti, kel olid jalahaavandid. „Meie jaoks oli oluline, et saime leevendust pakkuda ka krooniliste haavadega patsientidele, kes polnud varem tõhusat ravi saanud,“ sõnas Bondarenko. Ta tõi näiteks, et valimisse sattus neid, kel olid haavad olnud juba kaks aastat ning kelle puhul oli erinevaid ravivõimalusi katsetatud, kuid ilma märkimisväärsete tulemusteta.
Kliinilise uuringu tulemused näitasid, et Nanordica sidet kasutades paranevad haavad kiiremini kui konkurentide sidemetega. „Juba pärast esimest kasutuskorda oli enamasti toimet näha – haava pindala vähenes märgatavalt,“ kommenteeris Bondarenko arstidelt tulnud tagasisidet. Nii et esimesed näitajad on paljulubavad ja novembri jooksul peaks valmima ka erapooletu ettevõtte koostatud ametlik raport uuringu tulemustest.
Huvi sidemete vastu on suur
Haiglad on juba avaldanud soovi, et Nanordica sidemed oleks neil kasutusel, ent selleks peab Nanordica haavaside saama CE märgist. CE-märgise taotluse jaoks on sisse viidud kvaliteedijuhtimise süsteem ja osa katseid tehtud, ent osa veel teostamisel. Plaanide kohaselt saavad nad CE-märgist taotleda juba järgmisel aastal.
Enne CE-märgmise saamist peab iga kliinilise uuringu ja isegi ükssikpatsiendil haavasideme kasutamise puhul taotlema eetikakomitee ja Terviseameti luba. Kuna haiglad on haavasidemetest huvitatud ja patsiendid võtavad ettevõttega ühendust, kaalub Nanordica täiendavate kliiniliste uuringute tegemist. Eesmärgiks oleks välja selgitada Nanordica haavasidemete efektiivsus erinevate haavatüüpide puhul. Selle tarvis ollakse juba läbirääkimistes mitmete haiglatega, et leida parim koostöövorm võimalikult efektiivseks patsientide kaasamiseks ja uuringu teostamiseks.
Kui see realiseerub, siis võiks Nanordica haavaside olla põhimõtteliselt patsientidele haavaraviks kättesaadav juba järgmisel aastal. „Kui haiglatel ja kliinikutel on soov meiega koostöös uuringut läbi viia, siis sellest võib meile alati märku anda. Samuti on oodatud info neilt, kes sooviks uuringus osaleda,“ ütles Bondarenko julgustavalt.
Uuring leidis aset Tehnopoli juhitud Connected Health klastri (uue nimega Tehnopoli tervisetehnoloogia kogukond) toel. Uuringut kaasrahastati Euroopa Liidu Struktuurifondide vahenditest.