30.01.2024
Eesti ja Soome tervishoiusektorid ühendavad jõud innovatsiooni nimel
Eesti ja Soome tervishoiu valdkondade esindajad kogunesid Tallinnas Soome saatkonnas, et luua koostöösidemeid innovatsiooni edendamiseks naaberriikide tervishoiu sektorites. Strateegilise partnerluse raames tulid kokku nii era- kui ka avaliku sektori ettevõtted, idufirmad, farmaatsiaettevõtted, haiglad ning valitsusorganisatsioonid Eestist ja Soomest.
Kohtumise peamiseks eesmärgiks oli tugevdada sidemeid Eesti ja Soome ettevõtete ning organisatsioonide vahel, innustada uusi koostööprojekte, hõlbustada parimate praktikate vahetamist ning laiendada testimise ja piloteerimise võimalusi mõlema riigi vahel. Koostöö algatus püüab sillutada teed uuenduslikele piiriülestele partnerlustele.
Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo rõhutas, et koostöö Eesti ja Soome tervishoiusektorite vahel on juba käimas, kuid kasutamata potentsiaali on veel küllaga. “See sündmus tähistab olulist verstaposti Eesti-Soome koostöös. Meie ühine visioon innovaatilisest tervishoiust ühendab meid sel teekonnal. Viimastel aastatel oleme käivitanud mitmeid ühisprojekte, võimaldades paremat tervishoidu nii Eesti kui ka Soome patsientidele,” sõnas Riisalo.
“2019. aastal olid Soome ja Eesti esimesed Euroopa riigid, kes alustasid piiriülese digiretsepti kasutamist. Järgmine samm on patsiendi haiguslugude piiriülene vahetamine, et arstid saaks vajadusel piiriüleselt ligi olulisele terviseinfole. Eesti on juba ühendunud Euroopa Komisjoni infrastruktuuriga piiriülese andmevahetuse jaoks ja sel aastal on teostumas andmevahetus Soomega,” lisas Riisalo. “Kui vaatame tulevikku ja laiendame koostööd kahe riigi vahel, muudame üheskoos võimalused tegelikkuseks. Koos saame olla tervishoiurevolutsiooni pioneerid, mitte ainult Eestis ja Soomes, vaid kogu maailmas.”
Soome suursaadik Eestis Vesa Vasara rõhutas uute tehnoloogiate kasutamise tähtsust tervishoius. “Soome ja Eesti tervishoiusüsteemid seisavad silmitsi sarnaste väljakutsetega – vananeva elanikkonna, krooniliste haiguste sagenemise ja vajadusega hallata tervishoiukulusid. Soomes kulub umbes kolmandik tervishoiutöötajate ajast haldustööle. See ei saa tulevikus nii jätkuda. Uued tehnoloogiad lihtsustavad arstide ja õdede tööd, võimaldades neil keskenduda sellele, milleks nad on tegelikult välja koolitatud. Seetõttu peame leidma uusi innovaatilisi lahendusi ja julgustama rohkem piiriülest koostööd era- ja avaliku sektori vahel,” märkis Vasara.
Tehnopoli tervisetehnoloogia valdkonnajuht Merilin Varsamaa leidis, et koostöö Eesti ja Soome tervishoiuvaldkonna võtmeisikute vahel omab suurt potentsiaali pikaajaliseks koostööks, tugevdades tervishoiu ökosüsteemi rahvusvahelisel tasandil. “Tehnopol toetab erinevaid sidusrühmi, ettevõtteid ja organisatsioone koostööprojektide elluviimisel ning pakub platvormi, kus maailma muutvad koostööd saavad tõeks,” sõnas Varsamaa.
Paula Miettinen, Business Helsinki äriteenuste juht, märkis, et innovatsioon ja tehnoloogia muudavad tervishoiusektorit kiiresti. “On olulisem kui kunagi varem jagada teadmisi, parimaid tavasid ja julgustada innovatsiooni. Tihedam koostöö Soome ja Eesti vahel, nii era- kui ka avalikus sektoris, avab suurepärased võimalused tugevdada innovatsiooni ökosüsteemi mõlemas riigis,” rõhutas Miettinen.
EASi välisinvesteeringute üksuse Soome suuna juht Pilvi Hämäläinen ütles: “Tervishoiu valdkond on üks maailma kiiremini kasvavaid tööstusharusid. Ja nagu selgub, on Eesti ja Soome ideaalseks kohaks digitervise idufirmade loomiseks. Koostöös peitub võti ja koos suudame vallutada uusi rahvusvahelisi turge ning avaldada laiemat mõju.”
Ettevõtted, kes esitlesid sündmusel oma lahendusi:
- Dermtest (Eesti) arendab visuaalset meditsiinilist tarkvara, mis aitab arstidel ja õdedel hallata dermatoloogilisi ja teisi kehapinna seisundeid.
- MedicubeX Ltd (Soome) arendab tervishoiu automatiseerimise ja teletervise lahendusi.
- Gelatex (Eesti) kasutab patenteeritud halospinningu tehnoloogiat. Nende nanokiud kopeerivad loomulikku raku kasvukeskkonda, edendades 3D-raku kultuuri ja koetehnoloogiat.
- VersoVision (Soome) arendab kukkumisennetuse lahendust ja tarkvara, mis kasutab videote analüütikat ja tehisintellekti kukkumiste ennetamiseks tervishoiu, hoolduse, ohutuse ja teiste valdkondade jaoks.
Tehnopoli tervisetehnoloogia kogukond korraldas sündmust koostöös Soome saatkonnaga Eestis, Business Helsingi, Helsinki Health Incubatori, Tehnopol Startup Inkubaatori ja Eesti Investeerimisagentuuriga. Koostöövorm soodustab partnerlussuhete teket, teadmiste vahetamist ja ühiseid tegevusi tervishoiusektoris. Osapoolte ühine visioon on luua jätkusuutlik mudel, mis mitte ainult ei lahenda praeguseid väljakutseid, vaid sobitub ka tuleviku vajadustega. Järgmine koostöösündmus toimub Soomes 2024. aasta sügisel.