05.03.2024
Eesti ettevõtte innovatsioon avardab nägemispuudega inimeste maailma
Tehnopoli tervisetehnoloogia kogukonnaga liitus 7Sense, kes osales eelmisel aastal edukalt ka Tehnopoli toel toimunud Pärnu linna innovatsioonikonkursil. Ettevõte tekkis umbes üheksa aasta eest, ent unikaalset haptilist materjali on nad arendanud juba 15 aastat.
7Sense’i müügi- ja turundusjuhi Madis Päeva sõnul oli ettevõtte juht ja materjali leiutaja, Johannes Väänänen, juba pikemat aega huvitatud haptikast. „Peale kuulmise ja nägemise digitaliseerimise tundus sel hetkel puudutuse digitaliseerimine kõige suurema potentsiaaliga tehnoloogiline edasiminek,“ sõnas Päev.
Väänänen oli veendunud, et haptilist tehnoloogiat hakatakse tulevikus igal juhul kasutama nii autodes, riietes, meditsiinis kui ka kaitsetööstuses – üheksa aasta eest pidigi ta valima, kas hakkab seda materjali arendama militaarsektori või meditsiini jaoks. Sel hetkel otsustas ta nägemispuudega inimesed „nägijaks“ teha.
7Sense’i meeskonnal on aastakümneid kogemusi innovatsiooni loomisel – nii insenerid kui ka tarkvara arendajad on varasemalt töötanud meditsiini valdkonnas, tänu millele suudetakse väljakutseid kiiresti ja kvaliteetselt lahendada.
7Sense’i loodud lahendus erineb konkurentide omast selle poolest, et seade nimega Superbrain I pole ainult ühe kindla funktsiooniga. „Pimedatele mõeldud tarku seadmeid on turul sadu ja kõik proovivad lahendada sama probleemi erineva nurga alt. Meie seade erineb teistest kategooriliselt, sest seda saab kasutada erinevates olukordades ja see on justkui platvorm, millele erilahendusi peale ehitada,“ rääkis Päev. Nende pikem visioon on luua platvorm, kus arendajad saavad ise luua happ-e (haptic applications ehk haptilisi rakendusi).
Teine oluline erinevus tuleneb 7Sense’i tootearenduse filosoofiast. Superbrain annab reaalajas ilma igasuguse viiteta ümbritseva kohta informatsiooni. See tähendab, et seade ei juhenda kasutajat, vaid nägemispuudega inimene peab seda informatsiooni ise oma peas analüüsima ja otsustama, mida edasi teha. „See on justkui uus „aisting“,“ ütles Päev. „Tänu sellisele lähenemisele on meie seadme õpikõver väga paljudel kasutajatel vähem kui 5 minutit. Haptiline taju on üllatavalt loomulik ja inimesed suudavad seda informatsiooni väga kiirelt tõlgendada.“
Madis Päev lisas, et paljud tooted on loodud tehnoloogiaga, mis segab nägemispuudega inimesel mõne teise meele kasutamist – tihtilugu on selleks kuulmine. Reaalsuses selline lähenemine paljudele ei meeldi. „Kuulmine on pimedate jaoks üks olulisemaid meeli. Meie eesmärk on anda kasutajale juurde üks meel, ilma teisi meeli segamata,“ lausus ta.
Tänaseks on ettevõte läbi viinud sadu kasutajateste ja saanud valdavalt positiivset tagasisidet. „Meie tootearenduse lähenemine ja lühike õpikõver meeldib inimestele. Lisaks tehnoloogiale paneme suurt rõhku sellele, et seade näeks visuaalselt ilus välja ja oleks kandes ergonoomiline ning mugav,“ selgitas Päev. Teisalt on kasutajatestid tõestanud ka seda, et kõigile see seade ei sobi. Näiteks kui inimesel on autismispektri häire, võib ta olla erinevate signaalide ja sensatsioonide suhtes tundlikum ega tunne end seadet kandes mugavalt.
„Meie jaoks on kõige erilisem näha inimeste siirast reaktsiooni Superbraini esmakordsel kasutamisel. Paljud kasutajad ei taha sõnades väljendada oma arvamust, aga väga tore on näha siirast naeratust, kui inimesed seadet esimest korda proovivad. See on paljude jaoks üsna uskumatu kogemus,“ rääkis Päev.
Ettevõte on algusest peale võtnud sihiks vallutada globaalset turgu. Seetõttu tehakse koostööd näiteks Euroopa pimedate liitudega, kes toetavad nende tegemisi. Eesti turg on küll väike, aga siin on väga hea infrastruktuur ja tugi ning siin kogutud teadmisi saab tulevikus rakendada ka teistes Euroopa riikides.
Tehnopoliga on ettevõttel algusest peale olnud hea klapp. Nende ootus tervisetehnoloogia kogukonnaga liitumisel on saada tuge ja teadmisi meditsiini valdkonnas tegutsemiseks ning seni on kogu saadud informatsioon olnud väga väärtuslik. „Loomulikult loodame leida ka koostööpartnereid, kellega koos erinevatele turgudele siseneda ja miks mitte ka investoritega tutvuda,“ ütles Päev kokkuvõtteks.