22.08.2017
Connected Health klaster käivitab kroonilisele obstruktiivsele kopsuhaigusele keskenduva innovatsiooniprojekti
Eesti tervisetehnoloogia klaster Connected Health käivitab projekti, mille keskmes on krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK). Projekt KOK FOOKUSES toob valdkonna olulised osapooled kokku, et leida uudseid lahendusi, kuidas Eestis selle haigusega elavaid inimesi tõhusamalt üles leida ja nende ravi tulemuslikumalt korraldada. Projekti esimene töötuba toimub täna, 22. augustil.
„Krooniline obstruktiivne kopsuhaigus ehk KOK on levinud haigus. Epidemioloogilise uuringu andmeil esineb Eesti populatsioonis hingamisteede püsiobstruktsioon kuni 90 000 inimesel. Enamikel neist on KOK. Tõsiasi on, et oma haigusest on teadlikud ja ravi saavad neist vaid 10-15 protsenti,“ selgitas Eesti Kopsuarstide Seltsi juhatuse esimees ja Kliinikumi Kopsukliiniku juhataja dr Rain Jõgi. „Kuna KOK on progresseeruv haigus, siis toob haiguse hilises faasis avastamine ja lüngad ravis inimesele kaasa elukvaliteedi kiire languse. Kui surmapõhjuste edetabelis on KOK meeste hulgas alles 20. kohal ja naiste hulgas esimese 20 hulka ei jõuagi, siis haigestumisest kaotatud eluaastates on KOK meeste hulgas 1. ja naiste hulgas 2. kohal. Seetõttu on oluline pöörata tähelepanu nii haiguse varajases staadiumis diagnoosimisele kui ka korrapärasele ravile,“ tõdes Jõgi.
Eesti Perearstide Seltsi president ja Järveotsa perearstikeskuse perearst dr Diana Ingerainen rõhutas KOK käsitlemisel süsteemse lähenemise ja meeskonnatöö vajadust. Tema sõnul läheb tänase korralduse juures patsient tervishoiusüsteemi erinevate tasandite vahel kaotsi ja tulemuseks on see, et haigus ei ole kontrolli all ning esineb lubamatult palju kiirabi väljakutseid ja välditavaid hospitaliseerimisi.
KOK valdkonna osapooled toob kokku Tallinna Teaduspark Tehnopol poolt juhitud Eesti tervisetehnoloogiate klaster Connected Health. Klastri innovatsioonijuhi Kitty Kubo sõnul on Connected Health klaster Eestis tervishoiu innovatsiooniks unikaalne platvorm. „Meil on kõiki turuosalisi ühendav võrgustik ja järeleproovitud vajaduse-põhise innovatsiooni mudel, mida konkreetse kliinilise valdkonna vajadustele vastavalt kohandame,” täpsustas ta klastri rolli. KOK FOOKUSES peamised osapooled on Eesti Kopsuarstide Selts, Eesti Perearstide Selts, Eesti Kopsuõdede Ühing, Tartu Ülikooli Kliinikumi Kopsukliinik, Põhja-Eesti Regionaalhaigla Pulmonoloogiakeskus ja Eesti Patsientide Liit. Riigi poolt on kaasatud Sotsiaalministeerium, Eesti Haigekassa ja Tervise Arengu Instituut ja klastri poolt tervisetehnoloogia ettevõtjad.
KOK FOOKUSES projekt kestab 9 kuud. Selle käigus tuvastatakse KOK patsiendi teenuse teekonnal olulisemad vajadused ja otsitakse neile uudseid, kasutajakeskseid lahendusi, rakendades ühtlasi infotehnoloogia võimalusi. „KOK valdkonnas leiab maailmast mitmeid näiteid digilahendustest, millel on potentsiaali toetada patsienti haigusega toimetulekul ja muuta radikaalselt senist ravikorraldust. Tahame KOK FOOKUSES projektiga ka Eestis selle valdkonna innovatsioonile hoogu anda,” kirjeldas Kitty Kubo ootusi projektile.
Projekti toetab GlaxoSmithKline Eesti. Projekti toetajatega liituma on oodatud ka teised KOK valdkonna süsteemsest arendamisest huvitatud ravimifirmad, aga ka kroonilistele haigustele uudsete lahenduste arendamisest ja testimisest huvitatud tehnoloogiafirmad.
Lisainfo:
Kitty Kubo
Connected Health klastri innovatsioonijuht
Tel 55654535
E-post kitty.kubo@tehnopol.ee