23.08.2023
Arvamusfestivalilt: ökosüsteemi võimalustest ja innovatsioonist tervishoius
Arvamusfestivalil arutasid Piret Hirv (Connected Health klaster), Priit Kruus (Dermtest), Liis Kruus (Tervisekassa) ja Marius Arras (Confido) selle üle, kuidas tuua tervishoidu rohkem innovatsiooni. Moderaator Neeme Raua juhtimisel räägiti digilahendustest Eestis ja sellest, miks me juba täna ei kasuta nende lahenduste potentsiaali täies mahus.
Ühest küljest soovivad inimesed, et uuenduslikud lahendused oleks kiirelt kättesaadavad, kuna need aitavad meil elada kauem ja tervemalt. Teisalt tuleb mõista, et tervisega seotud lahendused peavad olema tõenduspõhised ja kvaliteetsed, ent teadus- ja arendustöö on sageli ajakulukas.
Arendustegevuses ei saa kogu vastutust veeretada ettevõtjate õlule, riiklik tugi ja erinevad ökosüsteemid, mis soodustavad innovatsiooni sündi, on siinkohal üliolulised. Täna me näeme, et innovatsiooni ei tee ainult erasektor või välised pakkujad, vaid ka riik liigub selles suunas, et riigi andmed oleks kvaliteetsemad ja töölahendused andmete kasutamiseks senisest paremad. Üha rohkem liigutakse ka avaliku ja erasektori koostöö suunas ning sellekski on tarvis kvaliteetseid andmeid.
Üks võimalus, kuidas tuua innovaatilisi lahendusi inimestele lähemale, on kasutada tehnoloogiat. Aga selle kõrvale on vaja ka teisi toetavaid meetmeid – üle ega ümber ei saa sellestki, et tervishoidu on raha juurde vaja.
Connected Health klastri ja Tehnopoli tervisetehnoloogia valdkonna endine juht Piret Hirv tõi seejuures näiteks ökosüsteemi võimalused. Ökosüsteem toob kokku erinevad osapooled nii avalikust kui erasektorist. Ühiste projektide elluviimiseks – sh ettevalmistustööde tegemiseks (töötoad, arutelud jms) – on vaja ressursse ja rahalisi vahendeid. Siinkohal on oluliseks abiks erinevad projektid, mille toel saab innovaatilisi ideid teoks teha. Hea näitena tõi Piret välja Euroopa projekti Gravitate-Health. Projekti toel on ökosüsteemis kokku toodud erinevad osapooled ning viidud läbi arutelusid, leidmaks lahendusi, kuidas innovatsiooni tervishoidu kiiremini tuua.
Gravitate-Healthi projektis on kesksel kohal seegi, et inimene ise panustaks rohkem tervisekäitumise parandamisse ja et tal oleks kontroll oma tervise üle. Õnneks täna juba näeme, et seda tehakse järjest enam ja sellest on saanud loomulik ning märkamatu elustiili osa. Mõelgem kasvõi sellele, kui paljud meist jälgivad igapäevaselt oma sammude arvu või seavad omale isiklikke tervisega seonduvaid eesmärke. Läbi taoliste eesmärkide koguneb ka üha enam andmeid, mille pinnalt saab luua uusi innovaatilisi lahendusi.
Teine hea näide ökosüsteemi võimalustest ning riigi ja erasektori koostööst on praegu klastris käimasolev kopsuvähi patsiendi teekonna arendusprojekt. Projekti raames kaardistatakse kopsuvähi patsientide teekond, analüüsitakse seda, leitakse olulisemad valupunktid ja tehakse parenduseks ettepanekuid. See on esimene niivõrd suuremahuline projekt, milles osaleb kolm ravimifirmat, Tervisekassa ja ka Sotsiaalministeerium.
Eestis on õnneks kasvamas innovaatiliste lahenduste hulk ja üha enam näeme lahendusi, mis kasutavad (geeni)andmeid. On ka taolisi lahendusi, mis panevad kokku inimese geeniandmed ja elustiili harjumused, et aidata ennetada võimalikku haigusi. Sellist lahendust arendab näiteks klastri liige Geneto. Kõik arutelus osalenud nõustusid, et tulevikusuunaks peaks ravi asemel olema ennetus, kuna see on märksa olulisem.
Arvamusfestivali arutelu rahastas projekt Gravitate-Health.