Arstitudengid näevad innovatsioonis lahendust meditsiini kitsaskohtadele

Arstitudengid näevad innovatsioonis lahendust meditsiini kitsaskohtadele

Eesti Arstiteadusüliõpilaste Seltsi president Helen Kasemaa ning asepresident finantsasjade alal Neeme Ilves selgitavad, miks on arstitudengid innovatsioonist huvitatud ning otsustati Connected Health klastriga ühineda.

Kasemaa ja Ilvese sõnul ootab Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts (EAÜS) klastrilt eelkõige võimalust rääkida kaasa ja olla arvestatav jõud selles, kuidas ja mis suunas võiks meditsiin muutuda, millised tehnoloogilised lahendused võiksid olla vajalikud: „Lisaks ootame võimalusi võtta osa erinevatest üritustest, mis käsitleksid meditsiini ja tehnoloogia seoseid ning innovaatilist lähenemist meditsiinisüsteemis esinevatele probleemidele. Meie liikmete hulgas on mitmeid noori ja hakkajaid tudengeid, kes sooviksid just meditsiini innovaatilisema poole ja erinevate lahenduste otsimisega tegeleda. Samuti saab ühise arutelu ja ürituste kaudu jõuda erinevate tehnoloogiliste lahendusteni, mis aitaksid meil seltsina oma tegemistega edasi minna ning  jätkusuutlikkus tagada ka siis, kui maailmas valitseb kriis ning vanad lahendused ja tegutsemismallid enam ei toimi.“

Tudengid tõdevad, et meditsiin on osalt väga konservatiivne ning teatud osa selliseks ilmselt ka jääb. Ruumi innovatsiooniks näevad nad sellest hoolimata: „On asju, mis töötavad nii nagu nad on, asju, mida on juba parandatud ja asju, millele on hädavajalikud muutused. Viimaste puhul jääb vajaka kas headest lahendustest, pühendunud inimestest, rahalistest ressurssidest või veel millestki muust. Just arstitudengid on need, kes ei näe mitte ainult kitsaskohti, vaid soovivad leida ka lahendusi,“ kinnitavad Kasemaa ja Ilves.

Kuna praegused tudengid on noored, kes on suure osa oma elust olnud sina peal erinevate tehnoloogiliste võimalustega, siis nad oskavad näha nende võimaluste rakendamist meditsiinis, aga teavad ka seda, milliseid piire kompama hakata ning kus saaks minna veel kaugemale.

„95%-l inimestest on mingil kujul nutitelefonid taskus, kuid sealset informatsiooni ei kasutata haiguste ennetuses ära. Näiteks sammude lugemise põhjal aktiivsuse jälgimine ja soovitused; unes hingamishäirete ja -pauside tuvastamine, mis mõjutavad une kvaliteeti märgatavalt; vaimse tervise ja tervise küsimustike täitmine, mis annaks parema ülevaate ja aitaks kindlasti varem sekkuda kui ilmneb midagi muret tekitavat,“ toovad nad näiteks.

EAÜS ei koonda küll kõiki arstitudengeid, kuid sellegipoolest on seltsiliste hinnangul nende juurest meditsiinisüsteemi saabumas suur hulk tulevasi arste, kellel on oma nägemus meditsiini toimimisest ning kes ei soovi leppida aastaid kestnud probleemidega. „Samuti saavad meditsiin ja tehnoloogia olema järjest enam seotud, vanade lahenduste asemele leitakse uued ning loodame, et ka noored tudengid saaksid eesootavates muutustes kaasa rääkida ja anda enda sisendit sellesse, kuidas võiks meditsiinisüsteem välja näha siis, kui nemad arstina tööle lähevad. Seetõttu soovime oma liikmetele pakkuda keskkonda, kus neil juba praegu, olles tudengid, on võimalus rääkida ja mõelda kaasa meditsiini, tehnoloogia ja innovatsiooni teemadel ning seeläbi aidata kujundada Eesti meditsiini tulevikku,“ rõhutavad Kasemaa ja Ilves.

 

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega