02.08.2022
Antegenes kaasas 2,3 miljonit eurot, et laieneda uutele turgudele
Connected Health klastri liige idufirma Antegenes kaasas 2,3 miljonit eurot eesmärgiga tuua enda innovaatilised vähi täppisennetuseks mõeldud geenitestid kasutusele laiemalt tervishoius, kasvatada meeskonda ning laieneda välisturgudele. Rahastus saadi investoritelt, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt ning Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudilt (EIT Health).
Investoritelt kaasas Antegenes seed rahastamisvoorus 1,6 miljonit eurot, kaasamisringi juhtisid Pipedrive’i kaasasutaja Timo Rein, Pipedrive’i esimene investor Peep Vain ning ettevõtjad Aare Kurist ja Andreas Henn Otsmaa. Lisaks osalesid rahastamisringis teised Eesti investorid ja ettevõtjad. Rahastamisvooru nõustasid investeerimispanganduse ettevõte Keystone Advisers ja advokaadibüroo Sorainen, mis kuulub samuti Connected Health klastrisse.
Vallutavad välisturge
„Kaasatud investeeringud võimaldavad tuua vähi täppisennetuse laiemale kasutusele tervishoius, ka uutel turgudel. Oleme alustanud lisaks Eestile ja Ühendkuningriigile tegevusi Rootsis, Norras, Portugalis ja Hispaanias, lähikuudel siseneme ka Saksamaa turule. Vähisurmade vähendamiseks tuleks analüüsida kõigi inimeste geneetilist eelsoodumust kasvajate tekkeks ning Antegenesi visioon ongi see koos partneritega rahvusvaheliselt ellu viia. Sellepärast on praegune investeering järgmisteks sammudeks väga oluline. Meil on hea meel, et investorid jagavad meiega sama visiooni tervishoiu tulevikust,“ sõnas Antegenesi asutaja ja tegevjuht dr Peeter Padrik.
„Antegenesi meeskond on juba mitu aastat töötanud selle nimel, et aidata inimestel tuvastada ja ennetada mõningaid kõige raskemaid kroonilisi haigusi, millega me kõik võime oma elu jooksul kokku puutuda. Loomulikult tuleb sellise visiooni elluviimiseks ületada tohutuid väljakutseid ja me tahame meeskonda nende lahendamisel toetada. Suurepärase ettevõtte ülesehitamiseks – nagu ka püsivate tervisemuutuste loomiseks – kulub palju aastaid ning usume, et praegune verstapost annab Antegenesi meeskonnale indu, et astuda põnevaid samme oma tuleviku suunas,“ lisas juhtinvestor Timo Rein.
Lisaks on saanud Antegenes kaks rahastust, et viia teadusmahukas innovatsioon rahvusvahelisse tervishoidu. Käivitatud on BRIGHT projekt, mille keskne osa on Antegenesi rinnavähi geneetilise riski test AnteBC. Projekti eesmärgiks on rakendada AnteBC test Eesti, Portugali ja Rootsi rinnavähi täppisennetuses koos edasiste arengutega Euroopas laiemalt. Projekti partnerid on Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli Kliinikum, Eesti Haigekassa, Uppsala Ülikooli haigla, IESE ärikool, Põhja-Lissaboni Keskhaigla ja GE Healthcare. BRIGHT projekti rahastab 2,28 miljoni euroga EIT Health, millest 500 000 eurot on toetus Antegenesile. Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituuti kuuluv EIT Health on parimate tervishoiuvaldkonna asutuste võrgustik Euroopas, mis toetab kõige paljutõotavamate iduettevõtete ja ärikontseptsioonide arendamist.
Teiseks on toetus Eesti-Norra koostööprogrammilt Green ICT. 200 000-eurose rahastuse eesmärgiks on viia rinnavähi geneetilise riski test AnteBC Norra riiklikusse naiste rinnavähi sõeluuringusse. Projekti partneriteks on Oslo Ülikool, Oslo Ülikooli haigla, Vestre Viken Hospital Trust ja Oslo vähiklaster. Kõik partnerid on onkoloogiliste haiguste alal nii Norras kui ka rahvusvaheliselt väga tugeva teadusliku ja kliinilise taustaga tippkeskused.
Uudsed geenitestid
Antegenes on välja töötanud uudsed geenitestid, mis hindavad inimese personaalseid vähiriske ja annavad teaduslikult põhjendatud meditsiinilised soovitused haiguse ennetamiseks. Testid põhinevad innovaatilisel polügeensete riskiskooride tehnoloogial, mis aitab täpsustada inimese geneetilise eelsoodumuse vähi tekkeks ning võimaldab rakendada selle põhjal täpsemad ennetuse ja varajase avastamise meetmed. Seda nimetatakse vähi täppisennetuseks. Praegu on saadaval nelja pahaloomulise kasvaja geneetilise riski testi: rinnavähk, eesnäärmevähk, jämesoolevähk ja naha melanoom.
Antegenesi testid põhinevad eelretsenseeritud rahvusvahelistel teadusuuringutel ning on valideeritud Eesti geenivaramu ja Ühendkuningriigi biopanga anonüümsete rahvastikuandmete abil.
Antegenes on 2018. aastal asutatud innovatsioonile suunatud tervisetehnoloogia ettevõte ja meditsiinilabor, mis loob ja rakendab geeniinfol põhinevaid lahendusi tõsiste komplekshaiguste personaliseeritud ennetuseks. Antegenes on Tartu Ülikooli ametlik hargettevõte.
Foto: Maanus Kullamaa