AI, eksport ja tervisetehnoloogia: Tehnopoli äriarenduse tipphetked ja 2025. aasta plaanid

AI, eksport ja tervisetehnoloogia: Tehnopoli äriarenduse tipphetked ja 2025. aasta plaanid

Uus aasta on tempokalt pihta hakanud ning juba oleme ette võtnud järgmised projektid ja meetmed, mille abil ettevõtete kasvule hoogu juurde anda. Aga heidame korraks pilgu veel 2024. aastasse ja harutame lahti, kuidas see möödus Tehnopoli äriarenduse valdkonna vaates.

2024 olid Tehnopoli kasvuettevõtetele suunatud teenuste fookuses uued tooted, uued turud ning era- ja avalik kapital. Tehnopoli meeskond ja enam kui 150 mentorist koosnev tiim pakkus kasvu toetavaid teenuseid 98-le ettevõttele.  

Aasta jooksul kaasasid ettevõtted rekordilised 22,3 miljonit eurot kapitali, millest 15,1 miljonit eurot moodustasid erakapitali investeeringud ning 7,2 miljonit eurot avalikud toetused ja grandid. See tulemus iseloomustab portfelli ettevõtete ambitsioonikaid ja tehnoloogiliselt keerukaid tooteportfelle, mille lõplik arendamine ja eskaleerimisvalmiduse saavutamine nõuab oskuslikult era- ja avaliku kapitali rakendamist.   

Eksportkäive kasvas portfelli ettevõtetel aastaga ligikaudu 10 miljonit eurot ning läbi Tehnopoli käivitatud ekspordiprogrammide ja projektide jõudis täiesti uuele turule 26 ettevõtet.  

2024 tipphetked  

AI arenguprogrammi elluviimine ja AI valdkonnas pilootprojektide rahastus: 2 aasta jooksul kokku jagasime välja 1 miljonit eurot toetusi AI tehnoloogiate rakendamiseks erinevates ärisektorites. Kogu programmi tegevustes osales 200 ettevõtet.  

Eksporditugi kaugetele turgudele: käivitasime ekspordiprojektid, koos tegevuskäivitustoetuse ja ärimissioonidega eksportturgudele nagu USA, Kanada, Brasiilia, Usbekistan, Jaapan ja Suurbritannia. Kõikidele turgudele toimusid ärimissioonid ning ettevõtete käsutusse kaasasime turgudelt tipp-konsultandid. Eksportprogrammides osales 50 ettevõtet, kellest 26 käivitas müügi uuel turul, sh näiteks Secnora, 10Lines ja Ayren.  

Tööstuse digitaliseerimine ja AI lahenduste rakendamine: EDIH AIRE partnerina keskendusime AI rakendamise ettevalmistamisele tööstusettevõtetes ning nõustasime uusi AI-põhiseid hargettevõtteid Tallinna Tehnikaülikoolist ja Tartu Ülikoolist. Jätkus AI demoprojektide elluviimine ja rahastus koostööks ülikoolide ja ettevõtjate vahel ning toetasime ettevõtteid AI otstarbekuse nõustamise läbiviimisel ja erakapitali kaasamisel.  

Innovatsiooniliidrite Klubi kasv jätkub: 2024. aastal oli klubis liikmeid kokku 81, sh 27 korporatsiooni, 46 väikese või keskmise suurusega ettevõtet, 8 avaliku sektori asutust. Klubi juhtimise võttis eelmisel aastal üle Alice Reisel.

Tervisetehnoloogiaid arendab rekordiline arv ettevõtteid. Tervisetehnoloogia kogukonnale tõi eelmine aasta olulisi koostööprojekte, harivaid üritusi ja koostöövõimalusi. Toimus 19 üritust, kus osales kokku 982 inimest ning kogukonnas osalevate ettevõtete, haiglate ja arenduskeskuste arv kasvas 65-ni.  

Peamiselt oli fookuses AI rakendamine ja andmehaldus, patsiendikeskne lähenemine tervishoius ning MDR protsess. Silmapaistvad ettevõtted olid näiteks 7Sense, Nanordica Medical ja ElnoraAI, tipptasemel teaduspartneriks Tallinna Tehnikaülikool ning kliinilise koostöö partneriks Viljandi Haigla.  

Käivitati koostöö Singapuri HealthTech ökosüsteemiga, toimusid suuremahulised piloteerimisprojektid nagu Digilung ja eksporti toetav Health3-2-1. Rahvusvaheliselt tunnustati “Kopsuvähi patsiendi teekonna” projekti, mis andis olulisi teadmisi vähipatsientide ravi ja hoolduse parandamiseks. 

Tehnopol panustas aktiivselt Eesti järgmise viie aasta e-tervise strateegia koostamiseks, mille põhifookuses on patsiendikeskne lähenemine, tervishoiutöötajate digivõimekus ja andmekasutus.  

Tervisekogukonna juht Merilin Varsamaa valiti tippekspertide seast Maailma Terviseorganisatsiooni rahvatervise innovatsiooni nõuandvasse kogusse, mis avab võimalused viia Eesti innovatsioon rahvusvahelisele tasemele.  

2025 plaanid 

AI programm jätkub ka tulevikus, kuid keskendume rohkem AI-põhiste iduettevõtete arendustegevustele ja AI valdkonna-alasele nõustamisele ning Tehnopol toob Eestisse AI tippekspertide meeskonna, kes aitavad valdkonna ettevõtetel uusi turge avada.  

Süvatehnoloogia fookus. Tehnopol suurendab koostööd Eesti ülikoolide, teadusparkide ja teadusarendusüksustega, et luua raamprogramm süvatehnoloogia ettevõtete tekkeks ja skaleerimiseks.  

Uued turud. Uus aasta toob tegevuste jätkumise erinevatel turgudel ja ambitsioon on juurde tuua Kagu-Aasia turud.  

Kaitse- ja turvalahendused. Käivitame projekte, mis võimaldavad Eesti kaitse- ja turvatehnoloogiaid arendavaid ettevõtteid hõlpsamini esmaste pilootrakendusteni ja rahvusvaheliste klientideni.  

Tervisetehnoloogia kogukonnale laienevad piiriülesed koostööd ja projektid ekspordi, piloteerimise ning AI lahenduste vaatest, fookuses Kanada, Singapur, Skandinaavia jt. 

Suurorganisatsioonid ja korporatsioonid. Tehnopol koondab Eesti edumeelseid suurorganisatsioone Innovatsiooniliidrite Klubisse ning võimendab läbi eriürituste startup- ja kasvuettevõtete koostööd Skandinaavia korporatsioonidega. 

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega