23.08.2021
Töökad mesimummud kogusid suvega Tehnopoli nutikatesse mesitarudesse üle 100 kilogrammi mett
Kevadel tekitas suurt elevust uudis, et teadus- ja ärilinnak Tehnopol pani seljad kokku ettevõtetega MÖMesi ja Aiotex ning pilootprojekti raames paigaldati Tehnopoli linnakusse kolm nutikat korpusmesitaru. Eelmisel nädalal toimus meevõtt ja saak oli õige magus – tarudest tuli üle 100 kilogrammi mett!
Tehnopoli ärihoone katusele paigaldati kolm mesitaru, mis olid varustatud Aiotexi poolt välja töötatud anduritega. Tehnoloogia abil sai jälgida tarude sisemist temperatuuri, suhtelist õhuniiskust, CO2 taset, VOC-d, ümbritsevat valgust ning heli- ja õhurõhku. Tarude tehnoloogiat varustavad elektriga päikesepaneelid.
Nutikad mesitarud ehk hea näide linnakust kui testplatvormist
Eelmisel nädalal oli paras aeg tarudest mett võtta ja saagiga võib igati rahule jääda. Tehnopoli rohevaldkonna juht Ragmar Saksing ütles, et Tehnopol on asutamisest saadik olnud innovatsiooni testplatvorm ja aidanud sellega kaasa tõsiste probleemide lahendamisele. “Kui mesinikul on arvukalt tarusid, siis on raske mesilaste heaolul pidevalt silma peal hoida. Tehnopolis testitav uudne tehnoloogia teeb selle märkimisväärselt kiiremaks ja lihtsamaks,” nentis Saksing.
Ettevõtte MÖMesi mesinik Allan Liht sõnas, et kuna Tehnopol kaasas sellesse projekti ka Tallinna Ülikooli ja Maaülikooli teadurid, siis loodetavasti saab analüüsi käigus jälile ka sügavamatele probleemidele, näiteks haiguste tekkimisele tarudes, mis oleks mesinikele suureks abiks.
Liht lisas, et projektiga loodetakse ka linlaste seas mesindust populariseerida. “Tihti sobib ka linnakeskkond mesilastele toimetamiseks. Mesilaste lennuraadius on umbes kolm kilomeetrit ning kuna linnaruumis on ohtralt õitsvaid pargi- ja viljapuid, põõsaid ja muid taimi, siis on mesilastel korjemaad piisavalt,” ütles Liht.
Tehnoloogilise lahenduse välja pakkunud Aiotexi tegevjuhi Urmas Eero sõnul võimaldab pilootprojekt ettevõttel enda lahendusi katsetada uudses kontekstis.
“Mesitarude projekt on meie jaoks hea näide, kuidas innovaatiline lähenemine ja tehnoloogia võimaldavad lihtsate vahenditega keerukaid probleeme lahendada. Tavapäraselt kasutatakse meie andureid, seadmeid ning pilveplatvormi tehaste ning kodude sisekliima jälgimiseks, nüüd said kokku kodu ja tehas, kus elanikeks ja töölisteks olid hoopis mesilased,” rääkis Eero.
Anduritega kogutud info põhjal otsivad Tallinna Ülikooli ja Maaülikooli teadlased mustreid, mis annaksid märku, kui mesilaste elutingimustes on toimunud olulisi muutusi. Teadlased saavad analüüsimiseks ka mett, et uurida lähemalt linnamee koostist.