28.01.2020
Cognuse pakub lahendusi õdede töö kvaliteedi tõstmiseks
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on 2020. aasta nimetanud õdede ja ämmaemandate aastaks, et juhtida tähelepanu õdede ja ämmaemandate rollile ning nende suurenevale vajalikkusele tervishoiusüsteemis. Tehnopoli Connected Health klastri liige Cognuse pakub lahendust õdedele, et toetada neid nende igapäevaste protsetuuride teostamisel, seeläbi töö kvaliteeti parandada ning varieeruvust ning sellest lähtuvaid probleeme vähendada.
Cognuse lahendus CoNurse aitab õendustegevusega seotud juhendid ja protseduurireeglid mugavalt töövoogu integreerida – iga kord kui õde mõne protseduuri ette võtab, aitavad üle 300 protseduuriprotokolli, juhise ja kontrollnimekirja tal tööd paremini meeles pidada.
Cognuse asutaja Andres Melliku sõnul pole CoNurse kontrollnimekirjade tööriist, vaid pigem juhendite juurutamise süsteem. „Standardiseerimisel ja tõenduspõhiste juhiste järgimisel on tõestatult positiivset mõju nii patsiendiohutusele kui ka soovimatute kõrvalekallete ja variatsiooni vähendamisele. Lahendus on väga sobiv õppimisprotsessis ning just väiksema kogemusega õed saavad sellest palju tuge. Samas on CoNurse abiks kogenud töötajatele, kes teatud protseduuridega harva kokku puutuvad,“ selgitab Mellik.
Kui juhendid on mobiilselt kättesaadavad just sel hetkel, mil õde patsiendiga tegelema peab, kasvab juhendite igapäevane kasutamine.
Lahendus on integreeritud Bluetooth peakomplektiga, mis jätab käed vabaks – see tagab omakorda nakkusohu maandamise ning vastab haigla kvaliteedieesmärkidele.
Melliku sõnul on haigla tööprotsesside muutmine alati väljakutse, kuid Cognuse lahendust on juba piloteeritud nii Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, kes osales ECHC toetatud ühisarendusprojektis Cognuse’i partnerina kui ka Lääne-Tallinna keskhaiglas, Ida-Tallinna keskhaiglas ja Tartu ülikooli kliinikumis. Kokkulepe kasutamiseks on sõlmitud ka juba esimese haiglaga Saksamaal ning samuti käivad kõnelused haiglate kaasamiseks Suurbritannias ja USAs, kus Cognuse on tegutsenud juba viimased kuus aastat.
„Kokku on tänaseks mobiilselt kättesaadavaks tehtud üle 70 juhise ning lahendust on nendes haiglates kasutanud 120 õde,“ lisab ta.
Teaduspargi Tehnopol juhitav Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse.
Klastri tegevusi kaasfinantseerib EAS.