25.04.2025
Eesti idufirma Wayren kaasas 7,9 miljonit eurot uuendusliku sidesüsteemi loomiseks tuleviku sõduritele

Endiste küberväelaste asutatud Eesti idufirma Wayren sõlmis 7,9 miljoni euro suuruse strateegilise investeerimislepingu maailma ühe juhtiva kaitsetööstuskontserni EFA GROUP-iga. Eesmärk on töötada ühiselt välja uue põlvkonna kõrgtehnoloogilisi digitaalseid lahinguvälja süsteeme, mis ühendavad sõdurid, droonid, sõidukid ja relvastuse terviklikuks olukorrateadlikkuse lahenduseks. Wayren on rahastuse saanud Prototronist, osalenud Tehnopol Startup Inkubaatori kiirendis ja osaleb NATO DIANA Eesti kiirendis.
“Tänapäeva lahinguväli on muutunud keerukaks ja dünaamiliseks keskkonnaks, kus individuaalsest varustusest ja väljaõppest üksi ei piisa. Vastase ees otsustava eelise saamiseks on hädavajalik lahinguvälja digitaliseerimine, mis võimaldab andmete kogumist, töötlemist ja jagamist reaalajas. See kiirendab oluliselt otsustusprotsesse. Seni on enamik taktikalisi sidesüsteeme rasketes olukordades hätta jäänud, sest need ei ole piisavalt töökindlad, et toimida „viimase miili” keskkonnas. Wayreni arendatud süsteemid on loodud töötama ka siis, kui miski muu enam ei toimi,” ütles Wayreni tegevjuht ja kaasasutaja Henry Härm.
Wayreni välja töötatud Singularity kommunikatsiooniplatvorm võimaldab lahinguväljal keerulistes tingimustes sidet pidada sõdurite, staabi ja mitmesuguste platvormide vahel. Ettevõtte patenteeritud süsteem loob üksuste, sõidukite või juhtimispunktide ühendamiseks töökindla hübriid-mesh-võrgu, sünkroniseerides andmeid paralleelselt läbi mitmesuguste tsiviil- ning militaarside tehnoloogiate, mis on parasjagu kättesaadavad, nagu mobiil-, satelliit- või raadioside.
Selles kahe kaitsetööstuse innovaatori strateegilises partnerluses mängib keskset roll EFA GROUPi kuuluv SCYTALYS. Ettevõte pakub täiustatud, modulaarseid ning koostalitlusvõimelisi lahingjuhtimissüsteeme, mis on loodud lahendamaks relvajõudude keerukaid mitme domeeni väljakutseid.
SCYTALYSe tegevjuhi George Menexise sõnul seab see koostöö uue mõõdupuu täielikult koostalitlusvõimelistele ja paindlikele mitme domeeni operatiivvõimetele. “Meie tõestatud missioonide info- ja juhtimissüsteemi (MIMS) platvorm ühendatuna Wayreni innovatsiooniga vastupidava rindeside valdkonnas toob kaasa järgmise põlvkonna ühenduvuse ja koordineerimise võime tänapäeva võrgukesksetes operatsioonides. Ühine olukorrapilt (Common Operational Picture – COP) püsib pidevalt sünkroniseerituna kogu ühendatud jõudude ulatuses, tuginedes tugevale sidearhitektuurile, mis säilitab operatsioonilise järjepidevuse isegi degradeerunud keskkondades. Integreerides THEON Internationali kõrgtehnoloogilisi öönägemis- ja liitreaalsuse tehnoloogiaid, tagame üksustele terviklikku olukorrateadlikkuse ja taktikalise eelise,” selgitas Menexis.


Wayreni platvorm on kaasaegse lahinguvälja vajaduste selgroog – alates sensoritest, tehisintellektipõhisest analüüsi ja olukorrateadlikkuse süsteemidest. Lahendus tagab, et kriitilised andmed jõuavad kohale isegi tugevalt häiritud, madala ribalaiusega või ebakindlates võrgukeskkondades.
Praegu on süsteem pilootprojektina tarnitud Kaitseliidule ning seda testitakse aktiivselt Eesti Kaitseväe ja Ukraina relvajõudude poolt. “Tihe koostöö kaitseväega on võimaldanud meil märkimisväärselt tõsta süsteemi kasutusmugavust ja usaldusväärsust reaalsetes lahingutingimustes. Nende väärtuslik tagasiside koos meie põhjalike katsetuste tulemustega annab kindlustunde, et toode on valmis täiemahulisteks tarneteks ja riigihangeteks. Eesti ja Ukraina on meie esimesed võtmekliendid,” väitis Härm.
Lisaks näevad nad oma Singularity kommunikatsiooniplatvormil märkimisväärset potentsiaali ka tsiviilvaldkonnas, mis võib tulevikus kujuneda isegi nende äri võtmefookus. Tehnoloogia abil saab näiteks suurendada operatiivset efektiivsust ning olukorrateadlikkust kaevandustes, politseitöös, päästeteenistuses, tööstussektoris ja paljudes teistes missioonikriitilistes valdkondades.
Wayren asutati viis aastat tagasi kolme endise küberväelase – Henry Härma, Oliver Tiidu ja Tarmo Aia – poolt, kuid täiemahuline arendustegevus sai hoo sisse 2022. aastal, mil ettevõte sai Kaitseministeeriumilt arendustoetuse. Toetust on saadud ka Euroopa kaitsefondist ning eelmisel aastal kaasati 725 000 eurot erainvestorite vahendeid pilootprojekti arendamiseks ja testimiseks. Seda investeeringut juhtis BSV Ventures ning osalesid DEPO Ventures ning mitu ingelinvestorit, sealhulgas Eesti Kaitsetööstuse Liidu nõukogu esimees Taavi Veskimägi. Hiljuti valiti Wayren ka NATO DIANA Eesti kiirendisse.
EFA GROUP on ülemaailmse haardega lennundus-, julgeoleku-, kaitse- ja tööstuskoostöö kontsern, mille peakorter asub Ateenas. SCYTALYS on 1993. aastal Kreekas asutatud kaitsetööstuse ettevõte, mis kuulub EFA GROUPi ja on spetsialiseerunud kriitilise tähtsusega tarkvara arendamisele ja süsteemide integreerimisele. Ettevõtte peamine partner on THEON International, üks maailma juhtivaid öönägemise, soojuskujutiste ja liitreaalsuse süsteemide arendajaid ja tootjaid, kellega koos ollakse teerajaja „Tuleviku sõduri“ lahenduste valdkonnas.