16.12.2024
Idulugu: Claricy X Tehnopol Startup Inkubaator
Tehnopol Startup Inkubaatoris toimub aasta jooksul mitmeid erikiirendeid, mis toetavad alustavaid ettevõtteid ja aitavad neil kontakte luua ning turule siseneda. Üheks neist on AI kiirendi, kuhu pääsevad idufirmad, kes arendavad tehisintellektil põhinevaid lahendusi. Kiirendis osales ka idufirma Claricy. Saame nendega lähemalt tuttavaks!
Claricy arendab käitumisteaduslikku analüüsi- ja haridustehnoloogiat nimega IRIS-X. Antud tehnoloogia võimaldab inimestel mõista ja edendada oma finantskäitumist läbi psühholoogilise analüüsi ja isikupärastatud käitumisteaduslike finantsnõuannete. Ettevõtte meeskond on osalenud käesoleva aasta aprillist saati kokku neljas ärikiirendis ning alustanud rakendusuuringut koostöös Tallinna Ülikooli psühholoogiaekspertidega – kõik selleks, et delikaatsel teemal ülesehitatud tehnoloogia põhineks tõelistel vajadustel ja teaduslikult tõendatud meetoditel.
Idee visionäär, Claricy tegevjuht ja asutaja on Johanna Stina Haar. Bakalaureusekraad majandusarvestuses ning magistrikraad IT-juhtimises on andnud talle praktilised kogemused mõlemast valdkonnast, mida ta on ettevõtluses rakendanud juba ligi kolm aastat.
IRIS-X’i asutajateks on lisaks Johannale ka tema vennad Mikk Kalma ja Kristjan Kalma. Mikul on pea 20-aastane IT haldamise kogemus, mis on andnud talle tugeva põhja IT infrastruktuuride loomiseks ja turvalisuse tagamiseks. Tema kriitiline meel tagab meeskonnale “jalad maapeal” tunnetuse. Kristjan on töötanud digitaalsete toodete juhina pea üheksa aastat ning tema ajaplaneerimise ja arendusmeeskondade juhtimise oskused tagavad kindla fookuse ja tehnoloogiate kooskõla ärivisiooniga.
Idufirma tegemisi tutvustas Johanna Stina.
Kuidas sündis idee luua oma startup?
„Kuna asutajad on kõik tehnilise taustaga, on meil loomuses kasutada tehnoloogiaid probleemide lahendamiseks. Oleme veetnud õhtuid, tehes ajurünnakuid erinevate äriideede osas ja rääkinud teenustest, mis on oma tehnoloogiatega ajale jalgu jäänud. Samas valdkonnas töötamise tõttu on üksteise abistamine, toetamine, juhendamine ja ideede vahetamine meie igapäevase suhtluse hulka kuulunud pikki aastaid – ühise ettevõtte loomine oli vaid aja küsimus.“
Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?
„Suurim väljakutse on olnud teadusuuringule rahastuse saamine. Esimesele taotlusele saime negatiivse otsuse, kuid tänu tugevale motivatsioonile ja tahtejõule (või siis jonnakusele) jõudis see siiski positiivse otsuseni, tänu millele muutus suurim väljakutse ka suurimaks võiduks. Lisaks teadusuuringu rahastuse saamisele on kindlasti suur võit olnud ka Tehnopoli AI kiirendis osalemine, sest see tõepoolest kiirendas meid 10km/h > 100km/h. Pärast AI kiirendis osalemist on ettevõte ja ettevõtte meeskond läbi teinud märkimisväärse arengu.“
Mis eristab teie idufirmat konkurentidest?
„IRIS-X’i asutajaliikmeteks on inimesed, kes usaldavad üksteist äripartneritena enim. Me teame üksteise tugevusi ja iseloome läbi ja lõhki, mistõttu on koos töötamise oskus ennast juba tõestanud. Hea huumorimeel aitab meid üle kõigist raskustest.
Teiseks omab IRIS-X’i idee tugevat vundamenti teadusuuringu näol. Meil on suurepärane koostöö Tallinna Ülikooliga, mida toetab ülikooli poolelt Ingrid Hindrikson ning uuringu osas psühholoogiavaldkonna teadlased Aleksander Pulver ja Kadi Liik, kelle panus loodavasse lahendusse on tõeliselt suure väärtusega. Käimasoleva uuringu kohta saab lähemalt lugeda siit.“
Miks just Tehnopol Startup Inkubaator?
„Kuna kasutame oma tehnoloogias AI lahendusi, oli Startup Inkubaatori AI kiirendisse kandideerimine loogiline samm. Teadsime, et kiirendi on konkreetselt suunatud AI lahenduste väljatöötamisele ja kuna valdkond on alles nii värske, siis õppida on meil sellest väga palju. AI kiirendi toetas meid ka omakapitalivaba rahastusega – alustava idufirma jaoks on iga euro väärtuslik.”
Kus näete oma startupi aasta pärast? Ja kus viie aasta pärast?
„Aasta pärast on „game on“ – selleks hetkeks on meil sadu esimesi testkasutajaid, kes aitavad meil objektiivset tagasisidet koguda teenuse arendamiseks. Lisaks on meil selleks hetkeks valmis ka esimene teadusuuring, oleme kaasanud rahastust, panustame jätkuvalt teadus- ja arendustegevusse ning oleme laiendanud meeskonda vähemalt 10 inimese võrra.
Viie aasta pärast oleme juba rahvusvahelisel turul. Oleme selleks hetkeks pöördumatult muutnud finantsnõustamise maailma, olles Euroopas käitumisrahanduse valdkonna lahenduste eestvedajad.”
Kes on järgmine Eesti ükssarvik?
„Kes meist ette võib jõuda, on raske öelda. Kindlasti näeme potentsiaali meditsiinivaldkonna lahenduste suhtes – kuna Eesti avalik sektor on uute IT lahenduste suhtes küllaltki vastuvõtlik, on siin piirkonnas meditsiinilahenduste piloteerimine ilmselt kergem. Samuti tundub selles valdkonnas riigi vs erasektori vaheline konkurents väiksem, kuid nõudlus IT lahenduste järgi jätkuvalt suur.“
Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele?
„Huberman Lab; Lex Fridman Podcast; raamat „Miljardi dollari saladus“; Diary of CEO.“
Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Jeff Bezosega, siis mida neilt küsiksite?
„Kõigepealt viiks läbi kasutajaintervjuud kõigi eelmainitud isikutega, et tuvastada koostööpotentsiaali ning millised rahalised probleemid neil võiks olla. Ja siis küsiks oma lahenduse väljatöötamiseks samuti raha.“
Järgmisena ootame idufirmasid kandideerima Startup kiirendisse. Öeldakse ikka, et kui üksi jõuad kiiremini, siis koos jõuad kaugemale. Tehnopol Startup Inkubaatori kiirendi toetab Sinu tehnoloogia iduettevõtet investeeringuvalmis saamise teekonnal. Pakume regiooni parimat ja kvaliteetsemat programmi ning ekspertnõu iduettevõtte kasvatamiseks. 6-kuulisse kiirendisse pääseb 10 hoolikalt valitud ettevõtet. Loe lähemalt siit!