22.11.2024
Ukraina naised loovad Eestis ettevõtlusega uut tulevikku
27.-28. augustil toimus intensiivne kahepäevane eelinkubatsioon, mis oli osa BSI_4Women projekti ettevõtlusprogrammist. Programmi eesmärk on võimestada naisettevõtjaid, kes on pidanud põgenema konfliktipiirkondadest, sõjapiirkondadest või poliitiliste konfliktide tõttu kannatada saanud aladelt. Nende naiste jaoks pole ettevõtlus ainult karjäärivalik, vaid potentsiaalne pääsetee, mis pakub lootust, stabiilsust ja võimalust alustada uut elu uues riigis.
Eelinkubatsioonis osales 16 naist, kellest 5 Ukraina naist valiti edasi kuuekuulisse inkubatsiooniprogrammi. Selle raames saavad nad mentorlust ja teadmisi, et aidata neil oma ettevõtteid kasvatada.
„Hoolimata läbielatud väljakutsetest on kõik naised olnud väga motiveeritud ja teevad programmis aktiivselt kaasa,“ ütles programmijuht Katrin Senkevitš. „BSI_4Women projekti kaudu soovib Tehnopol pakkuda osalejatele vahendeid, teadmisi ja tuge, et aidata neil oma ettevõtlusteekonnal edasi liikuda. Meie eesmärk on aidata neil luua midagi tähenduslikku nii endale kui ka oma kogukondadele.”
Eelinkubatsioon andis ülevaate Eesti ärikeskkonnast
Eelinkubatsiooni käigus said osalejad põhjaliku ülevaate Eesti ärikeskkonnast ja baasteadmised ettevõtluse kohta. Kahepäevase töötoa raames käidi läbi erinevad teemad nagu turuanalüüs, meeskonna loomine ja tõhusad turundusstrateegiad. Samuti oli naistel võimalus esitleda oma ideid ning saada väärtuslikku tagasisidet mentoritelt ja ekspertidelt.
Paljude jaoks oli see kogemus inspireeriv. Olha Kovalenko, kes soovib luua veebipoodi bioaktiivsetele toidulisanditele, ütles: „Eelinkubatsioon andis minu äriideele struktuuri ja aitas keskenduda võtmekohtadele, mis on vajalikud edu saavutamiseks.”
Anna Lytvyn, Frutiki asutaja, tõdes, kuidas koolitused avardasid tema perspektiivi. „Mõistsime, et turg on palju suurem, kui me arvasime, ja me ei kasuta kõiki olemasolevaid võimalusi lihtsalt seetõttu, et me pole paljudest meetoditest ja tööriistadest teadlikud.”
Dariia Osiik, kes loob meediaplatvormi Ukraina põgenikest naistele, ütles, et programm oli määrava tähtusega tema nägemuse muutmisel reaalseks projektiks. „Mentorid aitasid mul oma ideed täpsustada ja arendada see äriplaaniks. Nende tagasiside oli äärmiselt motiveeriv,” sõnas ta.
Väljakutsete muutmine võimalusteks
Nende naiste jaoks ei tähenda ettevõtlus ainult rahalist sõltumatust – see on püüdlus leida uus eesmärk, et saada kontroll tagasi pärast elumuutvaid raskusi.
Dariia missioon on sügavalt isiklik. „Meie eesmärk on aidata Ukraina naistel ühineda ja koos edendada rahu ning sotsiaalseid muutusi üle kogu maailma,” selgitas ta. „Samal ajal on see meediaplatvorm oluline tugisüsteem, mis aitab Ukraina naistel uues riigis eluga kohaneda, soodustab sotsialiseerumist, arengut ja eneseteostust.”
Olha äriidee tuleneb tema enda terviseteekonnast ja soovist teisi aidata. „Olen kogenud looduslike toidulisandite tervendavat jõudu ning soovin muuta need tooted lihtsamini kättesaadavaks,” ütles ta.
Anna jaoks pakub Frutiki võimalust edendada tervislikumat elustiili ja samal ajal kasvatada jätkusuutlikku äri. „Soovime näidata, et tervislikud vahepalad võivad olla nii maitsvad kui ka kasulikud,” selgitas ta.
Kuus kuud praktilist tuge ja ettevõtlusoskuste arendamist
Viie naise teekond jätkub kuuekuulises pilootinkubatsiooniprogrammis, mis pakub praktilist mentorlust, kontakte ja põhjalikke koolitusi, olles kohandatud iga ettevõtte konkreetsetele vajadustele.
Anna loodab Frutiki tegevusi laiendada ja uutele turgudele laieneda. „Inkubatsiooniprogrammi abil soovime laiendada oma ärimudelit ja kasvatada müüki kogu Euroopas,” ütles ta. „Usume, et see aitab meil müügimahtu viiekordistada.”
Olha plaanib kasutada programmi ressursse oma veebipoe platvormi süstemaatiliseks arendamiseks. „Inkubatsiooniprogramm aitab mul püsida rajal ja annab suuna kõikide oluliste sammude läbimiseks, et edukalt turule tulla,” märkis ta.
Daria keskendub oma meediaplatvormi testfaasis käivitamisele. „Ootan põnevusega koostööd mentoritega, kes aitavad selle visiooni reaalsuseks muuta,” ütles ta.
Potentsiaal muuta raskused edulugudeks
BSI_4Women projekti ettevõtlusprogramm ei ole seotud pelgalt äriga – see võib olla osalejate jaoks elumuutev kogemus. Järgmise kuue kuu jooksul töötavad naised intensiivselt, et oma visioon ellu viia, saades tuge kogukonnalt, kes usub nende potentsiaali. Selle programmi kaudu aitab Tehnopol kaasa Ukraina taastumisele, aidates osalejatel uues riigis kohaneda.
„Need naised on juba näidanud üles uskumatut vastupidavust ja julgust,” ütles Katrin Senkevitš. „Järgmised kuus kuud keskenduvad sellele, et muuta nende ideed mõjukateks ettevõtmisteks. Meil on au olla osa nende teekonnast ja ootame põnevusega, kuhu nad välja jõuavad.”
Täpsemalt saad BSI_4Women projekti kohta lugeda siit.