14.11.2024
Prototron valis välja TOP 10 ettevõtted, kes võistlevad 75 000 eurose auhinnafondi nimel
Prototron valis välja TOP 10 ettevõtted, kes jätkavad võistlemist 75 000 euro suuruse auhinnafondi nimel. TOP 3, kelle vahel auhinnafond jagamisele läheb, selgub 27. novembril toimuval finaalvõistlusel.
“Valikute tegemine on olnud väga keeruline,” tõdeb Prototroni juht Brait Pilvik ning toob välja, et 204st laekunud kandideerimisavaldusest valiti välja TOP 40, kellel avanes võimalus liituda arendusprogrammiga. “Mul on hea meel, et avalduste arv on jätkuvalt suur ning ajas kasvavas tõusutrendis. Prototron pakub TOP 40 ideede autoritele põhjalikku ettevalmistuskursust, mis aitab ideest prototüübini ning hiljem toimiva lahenduseni jõuda. Sellel korral oli ühele kohale kandideerimas viis meeskonda. Ning mõistagi ei olnud valikute tegemine žürii jaoks kerge,” sõnab Pilvik.
Swedbank, TalTech ning teadus- ja ärilinnak Tehnopol on ühisjõuna loonud Prototroni fondi, et arendada ja rahastada tehnoloogiliste ideede prototüüpide loomist. Prototroni juhi Brait Pilviku hinnangul näitab suur kandideerimisavalduste arv täitmata lünka turul. “Paljud head mõtted ei jõua kunagi prototüüpimise ning arenduse faasi, sest oskustest ja teadmistest jääb väheks. Et seda ei juhtuks, on kolm partnerit löönud käed, et toetada ettevõtlike inimeste püüdlusi tulla turule uute ja unikaalsete lahendustega. Meie aitame ettevõtteid nende esimestel sammudel, pakkudes tuge prototüübi loomisel, mis on sageli määrav moment äriidee elluviimisel.”
Arendusprogrammiga liitunud TOP 40 meeskonna seast valis žürii välja TOP 10, kes jätkavad võistlemist 75 000-eurose auhinnafondi nimel, mis läheb jagamisele TOP 3 vahel. “Vaadates osalejate entusiasmi ning töökust, julgen väita, et konkurents TOP 3 koha vahel tuleb tihe. Mis teeb otsustamise eriti keeruliseks, on tõdemus, et parimate sekka kuulujate ideed on niivõrd erinäolised. Alustades liigirikkusest, tervisest ja sisejulgeolekust, lõpetades juhtimistarkvara ning tehisintellekti lahendustega,” võtab Pilvik kokku.
TOP 10 valiku langetasid Agnes Roos, Crystella Sokk, Karin Künnapas, Raul Kirsimäe, Liis Laanesaar, Mari-Liis Kikas, Indrek Kaldoja, Jana Bogmatser, Toomas Seppel, Andres Kivi, Vladislav Linko, Alex Luik, Kristi Jõeäär, Liine Jänes, Annika Ljaš-Eilat, Martin Hanson, Andrei Nikonov, Heigo Mõlder, Reelika Ein, Tarmo Härmaorg, ja Taavi Kõiv.
TOP 10 ettevõtted:
Antscape loob rakendust, mis analüüsib maastikualade kihte, geograafilisi ning klimaatilisi tingimusi, et kasutada teaduslikke andmeid tegemaks ettepanekuid erinevate taimekoosluste kasvatamiseks selles piirkonnas. Rakendus aitab populariseerida kohalike ja mitmekesiste taimeliikide kasvatamist, planeerida paremini kultiveerivat taimestikku, vähendada taimekasvuks vajamineva vee koguseid ning pestitsiidide kasutamist.
BatteryCooling toode on kaasaskantav lahendus elektrisõidukite akude jahutamiseks pärast tulekahju. Elektrisõiduki aku ohutuks jahutamiseks ning taassüttimise vältimiseks tuleb kuumakindel jahutusbassein asetada pärast tulekahju ümber elektrisõiduki ning täita veega.
Cenzor loob digitaalse logiraamatu tehnoseadmete hooldusajaloo ülevaate pakkumiseks. Nimelt ettevõtetel puudub tõhus tööriist oma toodete hooldusteabe sisestamiseks, salvestamiseks ning juurdepääs andmete järelkasutuseks. Rakendus võimaldab tehnikutel kulutada vähem aega hooldusteabe sisestamisele, ressursihaldurid saavad efektiivsemalt juhtida personali töökoormust ning teenuse osutamise tööaegu, ja lõpp-kasutajatel avaneb võimalus kontrollida toote hoolduse ajalugu, sealhulgas tehtud töid, kulunud tööaega ning kasutatud osade teavet.
ChargeIQ tegeleb kinnisvaraomanikele mõeldud nutika laadimispesa lahenduse loomisega, mille eesmärk on mikromobiilsete seadmete nagu nutiseadmed, sülearvutid, elektritõukerattad ja muu taoline, avalike laadimisvõimaluste laiendamine. Ajas on kasvanud nõudlus mikroseadmete avalike laadimisalade vastu, sest mikromobiilsed seadmed kannavad argielus olulist rolli – nii võimaldab ChargeIQ lahendus kinnisvaraomanikel täita kasvavat nõudlust luues samal ajal uusi tuluvooge laadimise tasustamise pealt.
Expand.fm on automatiseeritud aju monitooringu lahendus, mis on mõeldud kasutuseks intensiivraviosakondades. Meeskonna eesmärk on välja töötada masinõppemudel ja tarkvara EEG-seadmete jaoks, mis suudavad töödelda EEG-salvestisi ning luua parameetreid aidates meditsiinitöötajatel langetada olulisi kliinilisi otsuseid.
Laflow aitab emadel saavutada stressi- ja valuvaba imetamise teekonda. Lawflow on meditsiiniseade, mis kasutab biomeditsiini tehnikat ja madala intensiivsusega vibratsiooni, et tulla toime levinud imetamisega seonduvate probleemidega – madal piimavool, turse, ummistunud kanalid ja mastiit. Kaasaskantav lahendus aitab pikendada rinnaga toitmise kestust, vähendab tüsistuste tekkimise riski ning võimaldab vanemale valuvabalt imetada.
MastSmart on nutikas lipuheiskamise süsteem. Lahendus pakub partiootlikele ning nutikate kodulahenduste armastajatele võimalust automatiseerida lipu heiskamise protsess. Tegemist on nii riist- kui ka tarkvaralise lahendusega, andes võimaluse ühendada MastSmart toode ka targa kodu ökosüsteemiga.
Subscale toob turule energiasäästlikud hübriid moodul-andmekeskused, mis aitavad vähendada nii kulusid kui ka säästa keskkonda. Nimelt ei ole ülemaailmse andmekasutuse kasvu tõttu täna olemasolev infrastruktuur jätkusuutlik ning andmekeskuste jahutussüsteemid tarbivad märkimisväärselt energiat. Samal ajal kasvab ülemaailmne nõudlus energiatõhusamate, jätkusuutlikumate ja skaleeritavate andmesalvestuslahenduste järele. Subscale kaasaegne andmekeskus aitab säästa keskkonda, energiat ja raha.
Truu Estonia on tehnisintellektil põhinev personali värbamise platvorm, viies talendid kokku tulevaste tööandjatega. Tööotsijatel tuleb platvormil vastata küsimustele, mis hõlmavad nende oskusi, töö- ja eraelu eelistusi ning karjääri eesmärke. Vastuseid analüüsib tehisintellekt, mis viib talendid kokku värbajatega, kellega on olemas suurimad ühisjooned.
uku.ai eesmärk on tõsta tehisintellekti usaldusväärsust, et seda saaks kasutada kriitilise tähtsusega protsessides ning sektorites, näiteks e-valitsemine, tervishoid, rahandus. Statistilistel tehisintellekti mudelitel puuduvad omadused, mis tagaksid läbipaistvuse ja usaldusväärsuse, mille tõttu on ettevõtete jaoks riskantne neid elutähtsate protsesside jaoks kasutusele võtta. Uku.ai eesmärk on töötada välja AI prototüüp, mis põhineb neuro-sümbolilise AI uurimisel ning mis keskendub tehisintellekti usaldusväärsuse parandamisele.
Swedbank, TalTech ning teadus- ja ärilinnak Tehnopol on ühisjõuna loonud fondi Prototron, et arendada ja rahastada tehnoloogiliste ideede prototüüpide loomist. Kümne aasta jooksul on Prototron rahastanud 102 projekti ligikaudu 1,3 miljoni euroga, ning meeskonnad on järelinvesteeringuna kaasanud enam kui 85 miljonit eurot.