30.10.2024
Piirideta koostöö energia valdkonna innovatsiooni edendamiseks
Teine Scale-Able Matchday tõi Stockholmis kokku kasvuettevõtted ja suured korporatsioonid, et leida koostöövõimalusi energia ja rohepöörde valdkonnas.
Ürituse korraldasid Ignite Sweden, Norrköping Science Park, SISP – Swedish Incubators & Science Parks, teadus- ja ärilinnak Tehnopol ning Business Turku, eesmärgiga edendada koostööd korporatsioonide ja kasvuettevõtete vahel, kes pakuvad lahendusi energia ja rohepöörde valdkonnas.
Üritus oli osa Kesk-Läänemere Interregi programmi projektist Scale-Able, mille eesmärgiks on aidata skaleeritavatel ettevõtetel kasvada läbi piiriülese koostöö.
„Tugevate võrgustike loomine ja erinevate fookusvaldkondade ühendamine pakub kasvavatele ettevõtetele võimalust rahvusvaheliseks laienemiseks. Oluline on kultuuriperspektiivide mitmekesisus, mis elavdab piiriülest koostööd, eriti füüsilistel üritustel,“ sõnas Julia Ekström, Business Turku nõunik.
Johanna Lindholm-Järvinen, müügijuht Soome idufirmast Rester, mis toodab tekstiilijäätmetest taaskasutuse kaudu kvaliteetkiude, jagas oma mõtteid piiriülese koostöö kohta, mida projekt võimaldab.
„Scale-Able projekt on suurepärane, sest see toob kokku kasvuettevõtted ja uuenduslike ideede ning tehnoloogiatega idufirmad ja ühendab neid suurte ettevõtetega, kellel on võimalus neid ideid ellu viia ja neist ka kasu saada. Hindan eriti piiriülest koostööd, kuna Soome, Rootsi ja Balti riigid on üsna väikesed. On äärmiselt oluline, et me ei laseks piiridel meid piirata, vaid hoopis edendaksime koostööd,“ rääkis Lindholm-Järvinen.
Töötuba: koostöö idufirmadega ja „tagurpidi“ pitchimine
Scale-Able Matchday esimene päev algas töötoaga idufirmade ja korporatsioonide koostööst, kus osalejad uurisid koostöö väljakutseid ja takistusi. Liebherr ja idufirma IPercept jagasid oma edulugusid, pakkudes väärtuslikke teadmisi, kuidas ületada raskusi, millega idufirmad ja korporatsioonid sageli koostöös kokku puutuvad.
Üritus jätkus n-ö tagurpidi pitchimise võistlusega, kus korporatsioonid tutvustasid end potentsiaalsete partneritena idufirmadele. Võitjaks tuli Stockholm Exergi, kes avaldas publikule muljet oma veenva liftikõnega. Ruumi täitis elav energia, kus osalejad arutlesid ja tutvusid spontaanselt.
„Mulle meeldis väga kogu see võrgustumine. Inimesed olid tõeliselt huvitatud üksteise ettevõtete ja väljakutsete mõistmisest ning avatud arutelud toimusid igal pool,“ ütles Åsa Lyckström, Siemens Energy jätkusuutlikkuse juht.
Koostöö edendamiseks mõeldud matchmaking
Scale-Able Matchday teine päev oli pühendatud kureeritud matchmaking-kohtumistele, kus üle 50 kasvuettevõtte Eestist, Soomest ja Rootsist kohtusid 15 juhtiva korporatsiooniga, nagu Royal Caribbean Group, Fortum, A2A, Elisa, EnBW ja Valmet Automotive, kes kõik soovisid uurida uusi tehnoloogiaid oma tööstusharude uuendamiseks.
Päeva jooksul toimus enam kui 100 kohtumist ning lisaks mitmeid spontaanselt loodud kontakte, mis andsid üritusele täiendava dünaamika.
Ignite Sweden projektijuht Arwin Zendehrokh selgitas matchmaking‘u protsessi: „Alustasime mitu kuud tagasi, kaasates osalevad korporatsioonid ja määratledes nende tehnoloogiavajadused. Seejärel otsisime Soome, Rootsi ja Eesti ökosüsteemidest sobivaid idufirmasid, mis hõlmas taotluste ülevaatamist, andmebaaside sirvimist ja koostööd inkubaatoritega, et tagada parimad võimalikud vasted. Scale-Able Matchday kohtumised on selle põhjaliku protsessi tulemus.“
Eesti Energia tootejuhtimise kompetentsi ja discovery juhile Kaisa Einsokile avaldasid muljet ettevõtted, kellega ta päeva jooksul kohtus. „Kõik idufirmad, keda kohtasin, olid väga hästi ette valmistatud ja nendega oli väga lihtne suhelda. Nad vastasid täpselt meie vajadustele. Rääkisime sellest, kuidas me saame koos edu saavutada.“
Aleksandr Zirk, Eesti idufirma Bisly Balti- ja Põhjamaade ärisuundade asepresident, leidis, et üritus oli oluline võimalus kohtuda potentsiaalsete korporatiivpartneritega ja uurida uusi turge. Bisly tegeleb hooneautomaatika kättesaadavamaks tegemisega.
„Bisly on juba hästi esindatud Eesti ja Balti ökosüsteemides, kuid nüüd soovime laieneda Põhjamaadesse. Meie jaoks on oluline leida korporatiivpartnereid, kes aitaksid meil seda turgu vallutada,“ ütles Zirk.
Mitteametlikud vestlused ja tugevad kontaktid
Scale-Able Matchday pakkus ettevõtetele võimalust kohtuda silmast-silma. Lisaks eelbroneeritud, kureeritud kohtumistele soodustas üritus arvukalt vestlusi vabas õhustikus ja spontaanset suhtlust.
Fusebox Energy jaoks, mis ühendab energiaressursse ja energia vahendajaid, algasid vestlused juba enne ürituse algust.
„Minu jaoks algas üritus Tallinna lennujaamas, kui kohtusin kohalike Eesti idufirmade ja korporatsioonidega. Meil olid vabas vormis vestlused, naersime ja tutvusime üksteisega paremini. Kohtumine korporatsiooni esindajatega võileiva, koogi või kohvi kõrval loob täiesti teistsuguse õhkkonna võrreldes sellega, kui kohtume kontoris ja läheme kohe pitch‘ile,“ rääkis tegevjuht Tarvo Õng.
Teise Scale-Able Matchday lõppedes lahkusid osalejad uute kontaktide, teadmiste ja koostöövõimalustega. Idufirma Woola, mis kasutab jäätmevilla plastist mullikile asendamiseks, Põhjamaade müügijuht Basma Lerström tõi esile silmast-silma kohtumiste väärtuse. „Spontaanseid kohtumisi pidades olen saanud nii palju teadmisi korporatsioonide sisemistest toimingutest, probleemidest ja väljakutsetest ning sellest, kuidas idufirmad nagu Woola, saavad tõeliselt nende vajadusi uuenduslikul ja värskel viisil rahuldada,“ sõnas Lerström.
Scale-Able projekt jätkub kolmanda matchmaking-üritusega, mis toimub 12.-13. veebruaril Tallinnas, kus keskendutakse turvalise tehnoloogia ja kahese kasutusega lahendustega ettevõtetele. Lisainfot projekti kohta leiate siit.
Vaata videot Scale-Able Matchday tipphetkedest!