Idulugu: SiliconBox X Tehnopol Startup Inkubaator

Idulugu: SiliconBox X Tehnopol Startup Inkubaator

Tehnopol Startup Inkubaator koostöös Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) ja Euroopa küberpädevuskeskusega (ECCC) viivad ellu Küberkiirendit, kus arendab oma toodet või teenust kaheksa idufirmat. Saame nendega lähemalt tuttavaks – teie ees on SiliconBox.

SiliconBox on macOS (Apple’i operatsioonisüsteem) pahavara analüüsimise keskkond. Idufirma aitab kasutajatel seadistada keskkonda nii, et nad saavad ohutult uurida pahavara näiteid. Pärast pahavara jooksutamist puhastatakse seade ja taastatakse esialgne seisund. Kogutud logid analüüsitakse ja kasutajale antakse teave, kuidas hilisemalt pahavara tuvastada ja peatada. Ettevõtte asutajad on Rasmus Välling (pildil vasakul) ja Martin Jaan Leesment, mõlemad on küberturbe taustaga. Nende tegemisi tutvustas lähemalt Rasmus Välling.

Kuidas sündis idee luua oma startup?

„Idee sai alguse probleemist, mis meil tekkis tööl. Pahavara eest kaitsmiseks ja intsidentidele reageerimisel oli tarvis tihti pärast analüüsida ja aru saada, mida pahavara tegi. Püüdsime seadistada enda keskkonda eksisteerivates lahendustes, aga saime peagi aru, et olemasolevad lahendused on kas puudulikud või ülemäära kallid.“

Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?

„Oleme üsna algusjärgus ja seetõttu pole erilisi väljakutseid ega ebaõnnestumisi veel olnud. Peamine raskus on olnud Apple’i dokumentatsioonist läbi närimine ja bürokraatia Apple’ilt vajalike õiguste taotlemiseks.“

Mis eristab teie idufirmat konkurentidest?

„Oleme ainsad, kes loovad tarkvara kohalikuks pahavara analüüsimiseks macOS platvormil. Olemasolevad tasulised lahendused töötavad pilves ja üldjuhul vanema tark- või riistvara peal. Vabavaralised lahendused uuemal riistvaral ei tööta või vajavad märkimisväärset ressurssi seadistamiseks ja jooksutamiseks.“

Miks just Küberkiirendi?

„Meil juhtus kuidagi nii õnnelikult, et just sel hetkel, kui me probleemiga ise maadlesime, tulid Tehnopol ja RIA välja oma programmiga. Kuna head ja mõistliku hinnaga lahendust selle probleemi lahendamiseks polnud ning soovisime selle projektiga niikuinii ise tegeleda, siis mõtlesime kandideerida.“

Kus näete oma startuppi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?

„Aasta pärast on meil turul toode ja vabavaraline core tarkvara. Selle ümber on loodetavasti tekkimas kogukond, mis aitab Apple’i logidest aru saada ja sisulist poolt edasi arendada. Viie aasta pärast on meil lisaks pilvepõhine toode, millega saame lihtsalt skaleerida ja pakkuda lahendust ka suurematele ettevõtetele, kellel on igapäevaselt tarvis tuhandeid faile analüüsida.“

Kes on järgmine Eesti ükssarvik?

„Ei oska öelda.“

Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele?

„Patrick Wardle’i Apple’i turvablogi ja raamat „The Art of Mac Malware“. Ross Haleliuk, kes kirjutab küberturbe valdkonna startuppide teemal.“

Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Jeff Bezosega, siis mida neilt küsiksite?

„Kas olete kokku puutunud macOS’i pahavaraga? Kui palju ressursse teie organisatsioon kulutab pahavara analüüsimise peale? Kas saaksite meid kokku viia enda organisatsioonist relevantsetega inimestega, kellega neist teemadest edasi rääkida?“


Tehnopol Startup Inkubaatori idulugude sari tutvustab põhiprogrammi ja erikiirenditesse valitud ettevõtteid, kelle kasvus näeme tugevat potentsiaali ning kelle ettevõtmistel tasub silma peal hoida. Idulugude sarja lood leiad siit.

Küberkiirendit toetab Euroopa küberpädevuskeskus.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega