27.10.2021
Eesti Proviisorapteekrite Liit: soovime, et innovaatilised lahendused jõuaksid apteekidesse
Eesti Proviisorapteekrite Liit loodi 2020. aastal, tegemist on varasemalt tegutsenud Eesti Apteekide Ühenduse õigusjärglasega. Liidu juhatuse liikme Ly Rootslase sõnul otsustasid nad Tehnopoli juhitud Connected Health klastriga ühineda selleks, et innovaatilised lahendused jõuaksid apteekidesse ja apteegid liiguksid ajaga kaasas.
EPAL-i eesmärk on ühendada apteekide omanikke, et nende hääl oleks kõlavam ja õigused kaitstud. Üheskoos seistakse selle eest, et apteekide jaoks strateegiliselt olulised teemad leiaksid kajastust ning toimuks aktiivne suhtlus riigi, teiste tervishoiu osapoolte ja patsientidega. Liit hoolitseb igapäevaselt selle eest, et tõsta apteekrite pädevust läbi koolituste, seminaride ja töögruppide, et seeläbi parandada ning laiendada pakutavat apteegiteenust.
“Läbi koolituste saame arendada apteegiteenuse kvaliteeti ja muuta seda patsiendikesksemaks,” rääkis Ly Rootslane. Tema sõnul on väga tähtis, et apteegid kuulaksid patsiente ja liiguksid selles suunas, kuhu patsiendid soovivad.
Tulevikuplaanidest rääkides sõnas Rootslane, et nad sooviks laiendada apteekide teenuste valikut, et üha enamates apteekides saaks näiteks lasta end vaktsineerida või pakkuda nõustamist tubakast loobumise teemal. Kindlasti soovivad nad panustada tervishoiusüsteemi arengusse ja tulevikus oodatakse ka liidestust terviseinfosüsteemiga, et apteeker saaks patsiendile personaalsemalt nõu pakkuda.
“Ka innovatsiooni poolt apteekides tuleks parandada,” rääkis Ly Rootslane. “Ravimite valmistamisel kasutatakse praegu suhteliselt ajaloolisi seadmeid. Siin saaks aga tehnoloogilist võimekust parandada ja tuua apteekidesse näiteks ravimite kapsleid valmistavad masinad.”
Suurimaks puudujäägiks on hetkel otsene kommunikatsioon arstidega. Praegu toimub suhtlus ainult telefoni teel, kuid tegelikult võiks saada apteeker operatiivsemat tuge arstilt näiteks patsiendi raviplaani kohta. Arst saaks omakorda uurida, kas üks või teine ravim on apteegis olemas ning millised on ravimi alternatiivid.
Klastriga liituti eelkõige seetõttu, et apteekriteni jõuaks rohkem infot selle kohta, millised innovaatilised lahendused on tervishoiuvaldkonnas turule tulemas, kuna siis saaksid ka apteekrid nende kohta infot jagada.
Omalt poolt soovitakse panustada teadmistega, kuna apteekritel on otsekontakt inimestega ja nad näevad igapäevaselt, milliste kitsaskohtadega patsiendid kokku puutuvad. Ly Rootslane tõi näiteks selle, et eakatel patsientidel on vahel raskusi teatud ravimipakendite avamisega, kuna need on tehtud liialt keeruliseks. Taolisi asju saaks üheskoos muuta patsiendile mugavamaks. Hea meelega ollakse valmis ka erinevate arenduste testimisel kaasa lööma nii nõu kui jõuga.
Detailsema ülevaate liidust leiad siit.