07.02.2023
Eesti terviseidu Nanordica Medicali antibakteriaalne nanotehnoloogia äratab investorites huvi
Tehnopoli juhitud Connected Health klastri liige Nanordica Medical jättis seljataha äärmiselt eduka 2022. aasta. Käesoleval aastal jätkavad nad tootearendusega, aga panevad senisest enam rõhku ka äriarendusele.
Rääkisime Nanordica Medicali ühe asutaja ja tegevjuhi Olesja Bondarenkoga eelmisest ja ka alanud aastast.
Nanordica Medicalil oli lõppenud aasta väga edukas, kaasasite raha ja osalesite edukalt sTARTUp Day pitchimisvõistlusel. Milliste eelmise aasta kordaminekutega olete ise kõige enam rahul?
Ettevõtte seisukohalt on kõige olulisem see, et käivitasime meie arendatava toote kliinilised katsed koostöös Põhja-Eesti Regionaalhaiglaga. See nõudis suurt ettevalmistust ja oli meie jaoks väga oluline samm. Ja need tulemused, mis sealt juba tulevad, on väga rõõmustavad. Oleme tänaseks analüüsinud kolmandiku patsientide tulemusi ja näeme, et enamustel juhtudel aitab meie haavaside patsiente väga hästi. See ongi meie eesmärk ja see on kõige tähtsam.
Ka rahastuste kaasamise mõttes oli väga hea aasta. Kõige suurem rahastus tuli EIC Accelerator’i kaudu – saime Euroopa Komisjonilt 2,4 miljonit eurot. See oli märgiline ka selles mõttes, et seda rahastust antakse vähestele. Sinna valitakse kõige innovaatilisemad ettevõtted, kel on kõige suurem kasvupotentsiaal. Tegime läbi mitmeid hindamisvoore, mis andsid kindlust, et nii meie tehnoloogia, lähenemine kui ka ärimudel on paigas.
Kolmas tore asi eelmisest aastast on see, et võitsime sTARTUp Dayl pitchimise võistluse ja saime 150 000 eurose investeeringu Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni (Estonian Business Angels Network, EstBAN) sündikaadilt, mida juhtisid Heidi Kakko ja Martin Goroško. Kogu meie tiim oli loomulikult väga õnnelik.
Kas ettevõtte areng ja kasv on siiani läinud plaanipäraselt või on teie jaoks olnud ka suuri üllatusi?
Ma olen oma sotsiaalmeedias kirjutanud sellest, et edu ei saa prognoosida. Oleme kolm aastat väga kõvasti tööd teinud ja nüüd hakkab see lõpuks vilja kandma. Me muidugi ei teadnud, millal see võib juhtuda, aga meil olid omad eesmärgid. Mõnes mõttes on see loogiline asjade käik, et mõned asjad õnnestuvad, aga on ka neid asju, mis ei õnnestu kohe. Näiteks eelmisel aastal esitasime kümme taotlust toetuste saamiseks, aga ükski neist ei realiseerunud. Nii et väga palju on ka juhuslikkust, mida ei saa ette planeerida.
Mis on teie ettevõtte vaates Eesti tervise valdkonna ökosüsteemide suurimad plussid? Kust olete tuge saanud?
Eesti tugevuseks on kindlasti IT pool, kuigi seal on ka väga palju vaja veel teha. Kui me neli aastat tagasi alustasime, ei olnud Eestis palju võimalusi medtech valdkonnaiduettevõte arendamiseks. Nüüd neid tasapisi tekib ja vastav ökosüsteem areneb. Meil on väga palju kasu olnud nii Tehnopoli juhitud Connected Health klastrist kui ka Health Foundersi kiirendist. Ka meie juhtinvestorid on seotud nii Tehnopoli kui Health Foundersiga. Oleme saanud Eestis palju tuge, aga minu järgmine ootus on see, et tuleks mõni välismaa medtech suunaga investor. See aitaks meil paljudes kohtades n-ö jala ukse vahele saada.
Kas ja milliseid välisturge Nanordica Medical sihib?
Välisturgudest vaatame esialgu Euroopa turge ja pärast on plaanis ka USA ning India sihikule võtta. Praegu uurime Saksamaad, Hispaaniat ja Suurbritanniat. Neil kõigil on omad plussid-miinused. Eesti turg on meie mõistes väga väike, aga siin on hea katsetada oma toodet. Ja Eesti arstid on olnud väga koostöövalmid.
Millised on 2023. aasta plaanid? Mis ootab Nanordicat sel aastal ees?
Kui eelmistel aastatel keskendusime rohkem teadusele ja tootearendusele, siis nüüd on fookus äriarendusel, meil on ka uus äriarendusjuht ja kaasasutaja Meelis Kadaja. Tal on väga palju kogemusi selles valdkonnas, mul on selle üle väga hea meel. Muidugi jätkame ka tootearenduse ja kliiniliste katsetega. Väga oluline järgmise aasta eesmärk on valmistada ette uut suurt kliinilist katset sihtturgudel.
Hiljuti lõpetasime edukalt 375 000 euro suuruse rahakaasamise vooru, mida juhtisid investoritest Heidi Kakko, Martin Goroško ja Erki Mölder ning kus osales ka ingelinvestoreid Eestist, Saksamaalt, Soomest, Belgiast ja Šveitsist.
Kas Eesti järgmine ükssarvik võib tulla meditsiini valdkonnast? Millistel ettevõtetel näete sellist potentsiaali?
Ütleme nii, et me teeme omalt poolt kõik selleks, et järgmine ükssarvik oleks Nanordica Medical. Väga positiivne on see, et meil on välja kujunemas meditsiinivaldkonna idufirmade ökosüsteem, sest ega ükssarvikud teki niisama. See on tunduvalt lihtsam, kui sul on tugev seljatagune. Mulle tundub, et meil hakkab see vajalik kriitiline mass kogunema, see võtab ilmselt veel päris mitu aastat aega, aga ma arvan, et need tuuled puhuvad õiges suunas. Esiteks teaduspõhistele ettevõtetele on väga suur toetus. Teiseks teadvustatakse, et meditsiinivaldkonna idufirmad lahendavad olulisi probleeme. Investorid hakkavad aru saama, et see on tuleviku teema. Nii et ma usun, et me oleme sinna suunas teel, et umbes 5-7 aasta pärast saame Eestis rääkida meditsiinivaldkonna ükssarvikust.
Nanordica Medical on Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi hargettevõte, mis leiutas ja patenteeris innovaatilise bakterivastase nanotehnoloogia. Ettevõtte tegevusi saab jälgida LinkedInis ja veebilehel.
Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol juhitud Connected Health klaster on Eesti suurim tervisetehnoloogia kogukond, mis koondab nii terviseteenuse osutajaid, tervisetehnoloogia ettevõtteid kui ka kõiki teisi valdkonna olulisi huvigruppe. Klastri abiga on võimalik teha siseriiklikke koostööprojekte ning eksportida tervisetehnoloogilisi lahendusi ka teistesse riikidesse. Klastri tegevusi kaasrahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.