15.11.2022
MyGames – ettevõte, mis aitab spordiväljakutel äppi kolida
Kasvuettevõte MyGames aitab muuta spordiväljakuid iseteeninduslikeks ja nende lahendus on alates sellest suvest kasutusel ka Tehnopoli võrkpalliplatsil. Idee sündis n-ö elust enesest: spordifännidena märgati üha enam kitsaskohti, millele hakati lahendusi otsima. Tänaseks on MyGames läbinud Tehnopoli Startup Inkubaatori ja hetkel jätkavad nad jõudsalt kasvamist meie äriarendusteenuse toel.
Ettevõtte üks asutaja ja tegevjuht Margus Randmäe tutvustas MyGamesi tegemisi ja tulevikuplaane lähemalt.
Kust tuli idee tegutseda just selles valdkonnas?
Võib öelda, et nii nagu paljud ideed sünnivad, nii sai alguse ka MyGames – otse elust enesest. MyGamesi üks asutajatest, Janno Metsa oli pikka aega aktiivselt tennisemänguga tegelenud ja selle aja jooksul hakkas ta täheldama mitmeid kitsaskohti, mis selle ala harrastamisega kaasas käisid. Tennis on küll ülimalt populaarne spordiala, kuid mitmeski mõttes ka üsna konservatiivne ning kus veel tänaseni tehakse korralduslikus mõttes palju toiminguid veidi kohmakate veebilahenduste või lausa paberi ja pliiatsi abil. Janno hakkas neid probleeme ja võimalikke lahendusi kokku koondama, kirja panema ning tutvustas neid ühel hetkel mulle, samasugusele spordientusiastile. Kuna olime ka varasemalt töö mõttes mitmeid projekte koostöös teinud ning sport, tehnoloogia ja ettevõtlus kõnetavad meid mõlemaid väga tugevalt, otsustasimegi hakata koos tennisemaailma innovatsiooniga tegelema.
Tänaseks oleme laiendanud oma fookust tenniselt ka teistele reketialadele ning pallimängudele ja meie eesmärgiks on tuua sportimisvõimalused inimestele lähemale. Selleks pakume nii tarkvara kui riistvara, mis võimaldab spordiväljakuid kõigile soovijatele välja rentida, need iseteeninduslikuks muuta ning kasutajatel väga lihtsalt leida, broneerida ja kasutada.
Kuidas on Tehnopol teile toeks olnud? Milline on koostöö Tehnopoliga täna?
Esiteks ma arvan, et Tehnopoli Startup Inkubaator on iga alustava või varajase faasi iduettevõtte jaoks nö „place-to-be“. Meie teele sattus Tehnopol tegelikult läbi ühe eelmise startupi, mida olime samuti koos Jannoga arendanud ja millega olime Startup Inkubaatori kasvuprogrammis. Tegemist oli THS-nimelise, SaaS tüüpi tarkvaralahendusega, mis on mõeldud suurettevõtetele sisseostetavate teenuste haldmiseks.
Kasvasime THS-iga Inkubaatorist ühel hetkel välja ja kui MyGamesiga alustasime, tundus igati õige samm ka selle ettevõttega kasvuprogrammi kandideerida, et Tehnopoli mentorite abiga algusjärgus ideed edasi arendada.
Tänaseks oleme MyGamesiga läbinud nii Tehnopoli Startup Inkubaatori kui ka kasvuettevõtetele mõeldud programmi ning oleme Tehnopoli äriarenduse kliendid ja aktiivsed, igati rahulolevad koostööpartnerid. Tänu Tehnopoli äriarendusteenusele on meie kõrval ja käepärast väga suur hulk kompetentse, kontakte, üritusi, projekte, mis on kasvufaasis ettevõttele väga oluliseks väärtuseks.
Kas ja mis mahus olete raha kaasanud?
Oleme rahastanud ettevõtet nii omavahenditest, omanikulaenudena kui kaasanud ingelinvestoritelt 2021. aastal ka varajase faasi investeeringu. Koos investoritega oleme MyGamesi arendusse investeerinud kokku suurusjärgus 300 000 eurot.
Millised on lähiaja plaanid?
Lähituleviku plaanid on seotud olulisel määral tootearendusega, turuosa laiendamisega nii Eestis kui lähimates välisriikides. Värbasime just käesoleva aasta teises pooles kaks tippspetsialisti: Marten Merila Growth Manageri positsioonile ning Maidu Üle CTO positsioonile. Maidu eestvedamisel on koostatud ja elluviimisel põhjalik tootearenduse plaan, mis hõlmab nii tarkvara kui riistvara uuele tasemel viimist. Selle tulemusena parandame oluliselt oma toote kasutusmugavust ning loome suuremat väärtust nii mängijate kui väljakuomanike jaoks. Üheks olulisemaks lähiaja projektiks on kindlasti Tallinnovationi konkursi raames Tallinna linna spordiväljakute automatiseerimine ja ühtsele broneerimisplatvormile viimine. Loodame koos Tehnopoli ja Tallinna linnaga sellest pilootprojektist kujundada eduloo, mida rakendada ka teistes linnades nii Eestis kui välismaal, aidates spordiväljakuid efektiivsemalt hallata ning sportimist inimestele lähemale tuua.
Kiiret, lihtsat ja soodsat võimalust sportimiseks on sageli keeruline leida. Spordiklubid on kinnised ja kallid, soosides kõrgema sissetulekuga inimesi. Spordiplatse leidub linnas küll, kuid tihti ei olda nende asukohast või kasutamise tingimustest laiemalt teadlikud. Avalikud väljakud leiavad tihti mittesihtotstarbelise kasutuse näiteks trikiratturite kogunemiskohana. Vandalismiohu tõttu on paljud spordiväljakud lukustatud, mis muudab sinna pääsemise keeruliseks. Kokkuvõttes takistab selline olukord inimestel ligipääsu sportimisvõimalustele, noored tegelevad nn „hoovispordiga“ järjest vähem. Just neid probleeme me lahendada aitamegi.
Plaanime lähiajal kaasata ka strateegilisi investoreid, kellega koostöös tootearenduse plaanid lõpuni viia ja väljakute, mängijate ning broneeringute arvu platvormil märkimisväärselt kasvatada. Nagu meie kasvujuht Marten on tabavalt öelnud: „Seda me oleme juba näinud, kuidas hotellid ja taksod äppi kolisid. Nüüd on spordiväljakute ja -rajatiste kord.“
Ja lõpetuseks – mida soovitaksite neile, kes kaaluvad idufirma loomist?
Esiteks – ole julge ja hakka tegutsema. Loomulikult ei tasu ka ummisjalu teadmata suunas tormata, kuid liiga pikalt oma ideed lihvima ja imetlema ei tasu jääda. Startup maailmas käib kõik väga kiiresti – kui sul on idee, tee esimene lihtne prototüüp, testi seda turul, kogu kiirelt tagasisidet, tee vajalikke parendusi, testi uuesti, vajadusel muuda suunda jne. Kuna startup tegeleb juba definitsiooni järgi millegagi, mida pole varem selliselt tehtud, siis on ka tõenäosus kohe esimese idee ja prototüübiga naelapead tabada pigem väike. Seetõttu pole mõtet liiga pikalt haududa. Pealegi on paljud tegutsevatest startuppidest oma suunda kordi ja kordi muutnud ning algsest ideest ei pruugigi midagi alles jääda.
Teiseks – räägi inimestega. Räägi potentsiaalsete klientidega, esialgu kasvõi oma tutvusringkonnast. Kas ja kuidas aitab sinu toode või teenus nende mingit probleemi lahendada? Käi valdkonna üritustel ja räägi teiste iduettevõtjate, mentorite, investoritega. Eesti startup kogukond on väga ühtehoidev, avatud ja tõeliste edulugudega. Ka üritusi, häkatone ja muid kokkusaamisi toimub väga palju ning meil on palju erinevaid kiirendiprogramme, inkubaatoreid – kindlasti saad nii oma ideele väärtuslikku tagasisidet ja kaasamõtlejaid.
Kolmandaks – koonda enda ümber meeskond. Üksi võid minna kiiresti, aga meeskonnaga lähed kaugele. Püüa leida tiimiliikmed, kes mõtlevad sinuga sarnaselt, kuid kellel on erinevad kompetentsid. Näiteks keegi, kellele meeldib väga inimestega suhelda (müük); keegi, kes on tõeline IT või näiteks robootika fänn (tehnoloogia); keegi, kelle pöörased ideed on nii lennukad, et nende elluviimine on katsetamist väärt. Juhi sellise meeskonna sünergiat õiges suunas ning sinu startupil on olemas üks väga tugev trump. Nagu eespool öeldud, idee võib muutuda ja hoopis rohkem määrab tegelikult see, kuidas meeskond nende muutustega kohaneb, neist õpib ja uuesti edasi tegutseb. Võin kindlalt väita, et MyGamesi suurimaks tugevuseks ja väärtuseks on ja jääb meie meeskond. Tegevtiim, praktikandid, vabatahtlikud, koostööpartnerid, mentorid, investorid – kõigil on meie ettevõtte loos oma roll, ilma milleta me täna ei tegutseks.