17.05.2022
Idulugu: Filaret X Tehnopol Startup Inkubaator
Tehnopol Startup Inkubaatori kasvuprogrammis osalev Filaret kogub ja töötleb ümber toksilisi suitsukonisid keskkonnasõbralikuks komposteeruvaks 3D printimise materjaliks, vähendades seeläbi jäätmeid uuenduslikul moel.
Ines Issa Villido ja Kristina Jacqueline Leon Filaretist rääkisid lähemalt, kuidas nende ettevõte alguse sai ning kuidas neil on läinud.
Kuidas sündis idee luua oma startup?
Missioon arenes välja Inese kunstist, kuna tegelikult on ta lisaks peagi omandatavale TalTechi plastikutehnoloogia magistrikraadile skulptori haridusega. Ta soovis leida viise, kuidas panustada jäätmeprobleemi lahendamisele ja viia see ka inimesteni.
Tehes konidest kunsti ja teadvustades nendest tuleneva probleemi suurust ja tegeliku lahenduse puudust, tekkis taipamine, et tegu on plastikuga, mida saab ümbertöödelda ja taaskasutada ning TalTechi polümeeride osakonnas olid uurimistööks sobivad tingimused ja toetus materjaliarenduseks olemas. Innovatiivse materjali väljatöötamisest läks idee sujuvalt üle startupi loomisele, et jäätmeprobleemi lahendus suure kella külge panna.
Mis on seni olnud suurim väljakutse/ebaõnnestumine ja suurim võit?
Ebaõnnestumisi pole veel olnud, suurim väljakutse on lühikese ajaga kõigi meie äriidee aspektidega kahekesi hakkama saada, et end igas vallas, mis meie tegevusi hõlmab, harida ja kiirelt asju liikuma saada. See hõlmab nii patenditaotlust ja kõike sellega kaasnevat, koostööpartnerluste läbiviimist, logistilise aspektide, jäätmemajanduse, tootmise üles seadmise, raha kaasamise ning veel mitmete muude teemade samm-sammult lahti harutamist.
Seni suurim võit saabus Prototronilt – programmi käigus saime vaatamata lühikesele koostööle (olime tiimina tegutsenud vaid mõne kuu) väga hea ettevõtte raamistiku paika ning sealt edasi on igasugused uksed ja võimalused end avanud.
Miks just Tehnopol Startup Inkubaator?
Tehnopoli Startup Inkubaator annab meile võimaluse saada uusi teadmisi ettevõtluse poolelt, kuid eelkõige on tegu ka usina tutvusringkonna arenguga väga abistavas ja motiveerivas keskkonnas. Inkubaatori poolt määratud võtmementor ehk inimene, kes oskab ettevõtet kõrvaltvaataja pilgu läbi näha ning aidata hoida kurssi ja fookust hetkes olulistel teemadel, on samuti väga suureks abiks.
Kus näete oma startupi 1 aasta pärast? Ja kus 5 aasta pärast?
Aasta pärast loodame, et oleme suutnud üles ehitada toimiva üleriigilise konikogumise võrgustiku, mille kaudu suur osa Eesti aastasest 348 tonnist konijäätmete hulgast jõuab Filareti ümbertöötlusesse ja taaskasutusse 3D filamendi kujul.
Viie aasta jooksul soovime ümbertöötlusesse lisada ka teisi jäätmeallikaid, saavutades sellega ülemaailmsel turul silmapaistvaid tulemusi – olles pioneer ning rajades teed, et taastöödeldud jäätmetest tehtud 3D filament oleks antud turul uueks normiks.
Kes on järgmine Eesti ükssarvik?
Eestis on väga palju potentsiaali, kuid esimesena tuli pähe Grünfin.
Milliseid raamatuid/podcaste/väljaandeid ja oma valdkonna tegijaid jälgite ning soovitaksite ka teistele alustavatele iduettevõtjatele?
Podcastidest: The Dark Money Filesi, How I Built This ja StartUp Podcast – viimase esimesed osa tegelevad just paljude küsimustega, mis ka meil startupi alustades peast läbi käisid.
Raamatutest: Steve Blank “The Startup Owner’s Manual” ja Daniel Kahnemani “Thinking Fast and Slow” – viimane aitab kindlasti silmaringi avardada ning kaardistada ohte, mis mitte alati positiivses võtmes meie enda loogikat võivad mõjutada.
Lisaks siia juurde veel soovitusena lugeda Ingvar Villido praktilist käsiraamatut “Practical Consciousness” – Ines on oma isa kõik kursused ka läbinud ning õpitud tehnikad aitavad tõesti eneses tasakaalu ja kainet mõistust hoida, eriti stressirohketel aegadel, kui tegemisi on palju ja tähtajad jooksevad peale, mida startupi ehitamisel esineb küllaga.
Kui istuksite laua taga Elon Muski, Mark Zuckerbergi ja Steve Jobsiga, siis mida neilt küsiksite?
Icebreaker’ina küsiks, et kui nad võiksid olla ükskõik mis, peale inimese, siis mis nad oleksid?
Tegelikult tahaks küsida, et mis on nende suurimad õppetunnid olnud, mis on nende kirg ja edasiviiva jõu allikas ning millal nad selle endas avastasid?
Hoia Filareti tegemistel silma peal nende veebilehel: www.filaret3d.com
Tehnopol Startup Inkubaatori idulugude sari tutvustab programmi pääsenud ettevõtteid, kelle kasvus näeme tugevat potentsiaali ja kelle ettevõtmistel tasub silma peal hoida. Idulugude sarja lood leiad siit.