Prototroni finaal paneb proovile tulevikku muutvad ideed laserkiirtest meres kuni suitsukonidest 3D printimiseni

Prototroni 27. vooru finišisirgel kihutavad 35 000 eurose auhinnafondi nimel 10 eriilmelist ideed. Suitsukonidest tehakse 3D printimismaterjali ning mürkgaasid muudetakse värskeks õhuks. Ideid paremaks ja värskemaks tulevikuks jagub voorus teisigi.

Prototroni ekspertkogu valib kümne finalisti seast prototüübi idee, mis vastab kõige paremini võidu kriteeriumitele: idee tehnoloogiline uudsus, meeskonna kompetentsus, potentsiaalse turu suurus ja ärikontseptsiooni läbimõeldus. “Ideed võivad olla toredad, kuid need peavad reaalses maailmas olema ka teostatavad ja jätkusuutlikud,” ütles Prototroni tegevjuht Jana Budkovskaja. Juba homme, 10. veebruaril avalikustatakse, kes saab oma ideed edasi arendada Prototroni 35 000 eurose osalusvaba rahastus toel.

Selles voorus paistsid silma varem puutumata valdkond: merendus, kus on käsil digitaliseerimine. Ühtlasi on näha, et tehisintellekt kolib meie kodustesse prügikastidesse, pangandusse ning mitteformaalsesse haridusse. Uus ettevõtjate põlvkond planeerib äritegevust loodussõbralikult või on toote/teenuse üles ehitanud otseselt loodusreostuse vähendamist silmas pidades.

Järgnevalt tutvustame lühidalt kümmet finalisti, kelle seas võib olla peidus järgmine Eesti edulugu iduettevõtluse maailmas.

Menken Trials on loomas online ligipääsu ravimite kliiniliste uuringute dokumentatsioonile. See vähendab oluliselt paberimäärimist, samas hoides kokku ravimitootjate ja haiglate kulusid ning lühendades uuringute kestvust.

WasteLocker on tehisintellektiga jäätme kvaliteedi kontrolli lahendus, mis tuvastab reostust üldistes prügikonteinerites, et vähendada prügivedajate sorteerimis- ja logistilisi kulusid.

Colizy tagab ehitussektori osapooltele ühtse infovälja, aidates seeläbi vähendada inspekteerimiseks kuluvat aega ning raha. Tarkvara kasutamine parandab ehituskvaliteeti ja pikendab ehitise elukaart.

Drillin vōimaldab professionaalidel ja sisu-loojatel ehitada oma nutikella äppe, koodi vabalt.

Argos on tehisintellektist kinnisvarahindaja pankadele, mis kiirendab laenuotsustusprotsessi ning vähendab seotud riske ja kulusid

UpMatched ettevõtte tehisintellektiga rakendus aitab suunata töötaja oskustepagasi kujunemist. Nende algoritm võtab tööülesanded lahti oskusteks, mida õppija saab endas arendada.

Harbour AR asendab boid laseritega, et laevadel oleks sadamates kergem navigeerida.

ESBEN lihtustab merel navigeerimist: Me kasutame AR tehnoloogiat, mis paneb paika aluse kursi ning arvestab teiste laevade ja takistustega merel.

Nanowind ehitab seadet, kus on plastikjäätmetest tehtud filter suudab lõhkuda toksilised gaasid toas ja õues, kasutades fotokatalüütilist funktsiooni.

Filaret kogub ja töötleb ümber toksilisi suitsukonisid keskkonnasõbralikuks komposteeruvaks 3D printimise materjaliks (filamendiks) – vähendades nii jäätmeid uuenduslikul moel.

Lisaks kümnele finalistile on raha kaasamist mitmekesistamas ka EstBANi poolt selleks loodud sündikaat.

Prototron on Swedbanki, TalTechi ja Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol loodud rahastu, mis rahastab tehnoloogiliste ideede prototüüpe, et maailma muutvad ideed ja tooted jõuaksid kiiremini turule. Prototron on rahastanud 89 nutikat ideed kokku enam kui 1,1 miljoni euroga, meeskonnad on järelinvesteeringuid kaasanud pea 50 miljoni euro.

Meie partnerid

Ole kursis põnevate innovatsiooniuudistega